|
Stran 2 od 9
|
Avtor |
Sporočilo |
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
Basenji
Originalno ime pasme (angleško ime)
Basenji
FCI skupina
5. FCI skupina - Špici in pratipski psi
številka FCI standarda: 43
Velikost pasme
Srednje velika pasma.
Velikost (samci): 43 cm
Velikost (samice): 40 cm
Teža (samci): 11 kg
Teža (samice): 9,5 kg
Življenjska doba pasme
povprečno 14 let.
Zgodovina pasme
Slikovni viri dokazujejo da so psi podobni basenjijem obstajali že 4000 let pred našim štetjem. Prve basenjije so raziskovalci odkrili leta 1682 v Kongu, šele leta 1936 pa so bili v Anglijo pripeljani prvi trije psi, s katerimi se je tudi začela vzreja basenjijev.
Opis (videz) pasme
Pri FCI so priznane naslednje barvne različice: rjavo/bela, trikolor (črna,rjava,bela), črno/bela in brindle(svetlo rjava podlaga s temnejše rjavimi progami). Belina je pri vseh barvnih različicah obvezna na konici repa, vseh šapah in prsnem košu, vrat in glava sta lahko poljubno bela oz. obarvana vendar pa nikoli ne sme bela v količini prevladovati nad barvo.
Dlaka: kratka, svilnata
So majhni oz. srednje veliki, elegantni, atletski, kratkodlaki psi s pokončnimi uhlji, nagubanim čelom, mandeljastimi očmi in tesno na hrbet zavitim repom. Zaželena je kvadratna oblika, se pravi da so dolgi toliko kot so visoki. Imajo graciozno, samozavestno hojo, podobno konju v kasu, pri dirjanju in višjih hitrostih pa svoj rep odvijejo in ga uporabijo za boljše ravnotežje.
Temperament pasme
Basenji ne laja, vendar ni nem. Proizvaja nenavadne zvoke imenovane jodlanje, cvili, renči in lahko tudi tuli kot volk. Ob presenečenju ali vznemirjenosti lahko spusti posamezni »vuf« ali dva.
Je pozoren, prisrčen, energičen, radoveden in neumoren pri igri. Ponavadi je zadržan do tujcev, vendar se na svojega lastnika in ostale člane »krdela« zelo močno naveže. Je potrpežljiv do otrok, vendar se najbolje počuti s starejšim, obzirnim lastnikom. Zaradi svojega močnega nagona (lovi z vidom in vohom) je nagnjen k potepanju in lovljenju vseh hitreje premikajočih se predmetov, ki mu prekrižajo pot. Zaradi takega vedenja in samostojnosti je lahko spuščanje s povodca tvegano.
Ponavadi se ne razume najbolje z ne-pasjimi hišnimi ljubljenčki razen v primeru, da se na njih navadi že od majhnega. Ker ne mara dežja in vode, se ob deževnem vremenu najraje cel dan ne bi premaknil iz stanovanja. Tudi potreba takrat lahko počaka. Kadar je moker ali umazan se kot mačka zliže do suhega/čistega. Podobno kot mačke tudi basenji pri igri intenzivno uporablja tačke. Ker dojema avtomobile kot priložnost za zabavo (lovljenje) ga je na prometnih območjih potrebno vedno imeti na povodcu. Najpogostejši vzrok smrti poleg starosti so namreč prometne nesreče. Je zelo požrešen in vsejed. Obožuje sončenje in stiskanje ob vroč radiator. Zaradi močne navezanosti na lastnika slabo prenaša samoto in je v primeru osamljenosti ali dolgočasja nagnjen k destruktivnemu vedenju.Samice znajo biti zelo dominantne, pojavlja pa se lahko tudi istospolna agresija.
Primeren je za aktivne ljudi, ki mu bodo posvetili veliko časa in energije. Zelo uživa v lure coursingu, da pa se ga motivirati tudi za agillity.
Treniranje pasme
Je zelo inteligenten ter trmast in zaradi tega zahteven za šolanje. Potrebna je velika potrpežljivost, večja trma od njegove in pozitivna motivacija, saj se drugače hitro začne dolgočasiti.
Nega pasme
Basenjiji so kar se tiče nege zelo nezahtevni. Dlaka jim v večji količini izpada le 2x letno, ob redni menjavi, v vmesnem času pa praktično skoraj nič. Ker nimajo tipičnega pasjega vonja je kopanje potrebno le v primeru, ko je pes dejansko umazan. Krtačenje ali trimanje je včasih potrebno le ob menjavi dlake. Ker basenjiji nimajo podlanke, jih v hladnejših mesecih rado zebe, zato jih je priporočljivo obleči. Kot pri vsaki pasmi pa je priporočljivo redno čiščenje zob in striženje krempljev, če se le ti sami ne brusijo dovolj.
Zdravje pasme
To je načeloma zelo zdrava pasma. Pogosto se pojavlja popkovna kila, ki pa večine psov ne ovira in je ni potrebno operirati. Pojavlja se tudi nekaj dednih bolezni (Fanconijev sindrom, PRA in kolčna displazija), ki pa se jih pred vzrejo večinoma testira oz. pregleda. Pri nekaterih so možne alergije na določeno hrano ter koprive in pike insektov zaradi kratke dlake.
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
30 Jan 2015 19:33 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
Baset
Originalno ime pasme (angleško ime)
Basset Hound
FCI skupina
6. FCI skupina - Goniči in krvosledci
številka FCI standarda: 163
Velikost pasme
Srednje velika pasma.
Velikost (samci): 33 - 38 cm
Velikost (samice): 33 - 38 cm
Teža: ni določena po standardu
Življenjska doba pasme
8 - 13 let
Zgodovina pasme
Prve omembe teh psov segajo v 15.stoletje,ko je na francoskem podeželju obstajalo kar nekaj tropov nizkonogih psov z močnimi glavami in dolgimi uhlji,ki so jih uporabljali za lov na nizko divjad.Beseda »BASS« namreč v francoščini pomeni nizek.Med direktne prednike Basset Hounda prištevamo Basset Artesien-Normand in pa Basset Blue D'Gascogne,pasmi,ki sta bili vkrižanai v pasmo Basset Hound še pred njenim prihodom v Anglijo.
Angleži so se za Basset Artesien-Normanda začeli zanimati leta 1874,ko se je g.Everett Millais na razstavi psov v Parizu odločil za nakup samca Modela. Modelov veliki občudovalec je bil tudi lord Onslow,ki je leta 1877 uvozil dve psici.S tem je omogočil Millaisu,da je paril Modela z psičko Finette. Leta 1880 je Millais opustil vzrejo Bassetov.Njegovo delo je nadaljeval Georg Krehl,ki je v tem času že uvozil nekaj novih psov ,med njimi Modelovega pravega brata Fino De Paris,ki je v tistem času veljal za najboljšega predstavnika pasme. Leta 1884 se je Millais vrnil iz Avstralije.Zaradi negativnih vplivov parjenj v sorodstvu se je odločil,da svojega psa Nicholasa(linijska vzreja Modelovega potomca)pari z psičko pasme Bloodhound po imenu Inoculation.Zaradi fizioloških razlik v pasmi je bila psica umetno osemenjena.Inoculation je skotila 12 mladičkov z pomočjo carskega reza,ki je bil v tistih časih popolnoma nov postopek.Dolgotrajna načrtna vzreja in pa vkrižanje Bloodhounda je privedla do tega,da je Everett Millais ustvaril popolnoma novo pasmo-Basset Hounda.Pasmo je leta 1880 priznal angleški Kennel Club,prvi novonastali klub pa je bil ustanovljen leta 1884.Med I.svetovno vojno je število teh psov drastično upadlo.Zahvaljujoč nekaterim vzrediteljicam pa se je pasma obdržala in se razvijala tudi med II.svetovno vojno.
Opis (videz) pasme
Basset Hound je nizek,dolg,masiven pes z kratkimi težkimi kostmi,dobro uravnotežen.Je gibčen in krepak,atletske postave,ne sme pa biti debel.Zaželjena je določena količina ohlapne kože po glavi,telesu in nogah,vendar brez pretiravanja. Uhlja morata segati preko konice smrčka in se lepo uvijati navznoter.Dlaka je kratka in priležna,sijoča.Dovoljene so vse barve goničev,najpogosteje pa so tribarvni(črna-bela-rjava) in dvobarvni(rjavo-bela).
Temperament pasme
Je družaben,živahen pes,včasih nekoliko svojeglav,nežnega in stabilnega karakterja.Izredno je navezan na lastnike,dobro se razume tudi z drugimi živalmi.Primeren je za ljudi ki že imajo nekaj izkušenj s psi.
Treniranje pasme
Pasma je izredno učljiva,če je pravilno pozitivno motivirana.
Nega pasme
Potrebuje redno 2x tedensko krtačenje dlake,redno toaleto sluhovodov in redno striženje kremljev. Kopanje po potrebi.
Zdravje pasme
Načeloma je pasma zdrava,pa vendar tudi njo lahko prizadenejo določene bolezni:
-torzija( zasuk želodca)
- glavkom(zelena mrena-povečan očesni pritisk)
- entropij( uvih očesne veke)
Von Willebrantova bolezen (pseudohemofilia).
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
30 Jan 2015 19:36 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
Beagle
Originalno ime pasme (angleško ime)
Beagle
FCI skupina
6. FCI skupina - Goniči in krvosledci
številka FCI standarda: 161
Velikost pasme
Srednje velika pasma.
Velikost (samci in samice): 33 - 40 cm
Teža (samci in samice):10 do 18 kg
Življenjska doba pasme
12 -15 let.
Zgodovina pasme
Prvotno je bil namenjen za lov na zajce. Beaglom podobni psi obstajajo že več kot 2000 let. Vendar je zdajšnji tip Beagla nastal v Veliki Britaniji okoli leta 1830. Njihovo ime "Beagle" pravzaprav izhaja iz francoskega "begueule", kar pomeni nekaj takega kot "zevajoče grlo" ponazarja pa njihov značilni grleni glas, ki ga ustvarjajo pri gonjenju divjadi oziroma ko se zbirajo pred pogonom.
Beagli so bili tako slavni, da so bili upodobljeni na slikah in literaturi že v Elizabetanskih časih. Beagle se je pojavljal tudi v komičnih knjigah, najbolj znan je Snoopy iz komičnega stripa.
Opis (videz) pasme
Beagle spada med srednje pasme. Je izvrsten sledni pes, ki slovi po svojem izrednem vohu. Beagle je najmanjši med goniči. Je robusten in kompakten.
Dlaka je kratka in odporna na vremenske vplive.
Barve: *Trobarvni (tri-color) so rjavo-belo-črni.
*Dvobarvni (bi-color) so rjavo-beli.
*Prepovedana je jetrna barva!
*Konica repa mora biti bela.
Temperament pasme
Beagle je srčen in neustrašen, zelo radoveden, vedno aktiven, vztrajen, žilav in odločen.
Ne sme biti agresiven niti zelo sramežljiv.
Treniranje pasme
Beagle ima zelo močan lovski nagon, zato je še danes zelo uspešen in uporabljen pri lovu. Zaradi močnega lovskega nagona ga je zelo težko motivirati za delo s človekom, saj je bil prvotno narejen zato, da dela in razmišlja sam, medtem ko išče in zasleduje sled živali. Zaradi tega je zelo pomembno da se mladička na delo s človekom navaja že v leglu in pa da gredo novi lastniki mladička čim prej v šolo!
Ko je beagle dobro motiviran (največkrat z hrano) lahko z njim treniramo katerikoli kinološki šport, kot so agility, reševanje, itd. Beagle uporablja tudi policija, predvsem v ZDA, za odkrivanje vnosa prepovedane hrane v državo.
Nega pasme
Beagle je glede nege zelo nezahteven. Dovolj je krtačenje na teden ali dva in občasno kopanje. Po deževnem in blatnem sprehodu je včasih čisto dovolj, da ga samo zbrišemo z brisačo. Kot vsem drugim pasmam je potrebno vsak mesec rahlo postriči kremplje na tacah, če se ti sami ne obrusijo dovolj. Zelo pomembno je, da na striženje navadimo že mladička, saj imamo kasneje lahko težave. Pri striženju je potrebno biti zelo pazljiv, saj so krvavitve hude, če se odstriže preveč, pes pa ob striženju lahko dobi zelo slabo izkušnjo. Mesečno je potrebno pregledati tudi ušesa in jih po potrebi očistiti ter tedensko umivati zobe, da s tem preprečimo bolezni dlesni.
Zdravje pasme
So zelo zdrava pasma, saj nimajo prirojenih bolezni. Zaradi tega so jih farmacevtska podjetja uporabljala tudi za poskuse na živalih.
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
30 Jan 2015 19:38 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
Beauceron
Originalno ime pasme (angleško ime)
Berger de Beauce (Beauceron)
FCI skupina
1. FCI skupina - Ovčarski in pastirski psi (razen švic. planšarskih psov)
številka FCI standarda: 44
Velikost pasme
Velika pasma.
Velikost (samci): 65 - 70 cm
Velikost (samice): 61 - 68 cm
Življenjska doba pasme
12 - 15 let
Zgodovina pasme
IZVOR: Francija
"Beauce", "Beauceron" in "Rdeča nogavica" so imena, ki so bila izbrana ob koncu 19. stoletja za imenovanje te starodavne francoske ovčarske pasme enakega tipa, z gladko dlako na glavi, ostro in kratko dlako ter ponavadi s prirezanimi ušesi. Po telesu imajo rdečkaste ožige, ki so opazni na ekstremitetah štirih nog, katere so pripeljale vzreditelje v takratnem času do imena "Rdeča nogavica". Dlaka je ponavadi črna z rdečimi ožigi ali pepelnato siva s črnimi lisami. Te pse so vzrejali in selekcionirali zaradi njihove nadarjenosti vodenja in čuvanja čred ovac.
Opis (videz) pasme
SPLOŠNI VIDEZ: Ovčar iz pokrajine Beauce je velik, kompakten, odporen, močan, dobro grajen in mišičast, toda brez okornosti
POMEMBNE PROPORCIJE: Beauceron je srednji v vseh svojih proporcih. Dolžina telesa od ramen do zadka mora biti nekoliko večja od višine samega telesa.
Glava je dolga 2/5 višine vihra. Višina in širina glave je malce manj kot polovica celotne dolžine glave. lobanja in gobec sta enake dolžine.
GLAVA: Glava je dobro oblikovana s harmoničnimi linijami. Gledano s profila, zgornja linija lobanje in gobca leži približno v paralelni ploskvi.
REGIJA GLAVE:
lobanja: Ravna ali rahlo okrogla z ene strani do druge. Osrednja brazda je rahlo zaznamovana. Zatilnična izboklina je lahko vidna na vrhu lobanje.
zagozdnica: Zagozdnica je le rahlo nakazana in enako oddaljena od zatilnice in smrčka.
OBRAZNA REGIJA:
smrček: Proporcionalen gobcu, dobro razvit, nikoli razcepljen in vedno črn.
gobec: ne ozek in ne koničast
ustnice: Čvrste in vedno dobro pigmentirane. Zgornja ustnica mora prekrivati spodnjo brez kakršnekoli ohlapnosti. Na stikih naj bi bile ustnice vpeljane v rahlo vrečko, ki naj bi ostala čvrsta.
Čeljust / Zobje: Močni zobje s škarjastim ugrizom
Oči: Horizontalne, rahlo ovalne oblike. Šarenica naj bi bila temno rjava in v nobenem primeru nikoli svetlejša od temnejših svetlo rjavih oči, četudi je barva dlake svetlejša. Za harlekine so dovoljene oči s svetlejšim ozadjem.
Ušesa: Visoko nastavljena. Ušesa so prirezana ali spuščena. Ne smejo biti prilepljena na lica. So ravna in dokaj kratka. Dolžina ušes naj bi bila do polovice dolžine glave.
Vrat: Mišičast, dobre dolžine, harmonično združen z rameni.
TELO:
zgornja linija: Hrbet je raven, ledveni del kratek in mišičast. Zadek nekoliko povešen.
Viher: Dobro viden.
Prsa: Obseg prsi je večji od višine vihra za več kot petino. Prsa so globoko spuščena do komolcev.
REP: Cel, nizko nošen in mora segati do skočnega sklepa brez odklona. Na konici je zavihan v obliki črke "J". Ko je pozoren, je rep lahko nošen višje, raztegnjen do vrhnje linije.
OKONČINE
SPREDNJI DEL: Pokončen, ko je gledan s sprednje strani.
ramena: povešena in zmerno dolga
podlaket: mišičasta
šape: Velike, okrogle, kompaktne. Nohti so vedno črni. Blazinice so čvrste.
ZADNJI DEL: Pokončen, ko je gledan s profila ali od zadaj.
Stegna: Široka in mišičasta.
Podkolenica: Izdatna, ne preblizu tal, konica je postavljena na 1/4 višine vihra, oblikuje dobro odprt kot z drugim stegnom.
Šape: Velike, okrogle, kompaktne
Sledniki: Po tradiciji so ovčarske pasme nagnjene k temu, da imajo slednike. Slednike oblikujejo dobro ločen palec z nohti, postavljen bolj k šapami.
KORAK / GIBANJE: Gibek in prost ( izdaten korak ). Udje se gibljejo dobro v liniji. Beauceron naj bi imel podaljšan drnec z dolgo segajočimi gibi.
DLAKA:
Dlaka: Gladka na glavi, kratka, gosta, čvrsta in priležna telesu, 3 do 4 cm dolga. Zadnjica in notranja stran repa je rahlo vendar obligatorno resasta. Poddlaka je kratka, fina, gosta in puhasta, bolj zaželjena je mišje siva in zelo blizu telesu in ne sme se videti skozi zgornjo dlako.
BARVA:
a) Črna z ožigi: "rdeče nogavice". Črna je čisto črna in ožigi so veveričje rdečkasti. Ožigi so na sledečih mestih:
lise okoli oči
na straneh gobca, na licih sta dve lisi, vendar nikoli za ušesi
na prsih, najbolj zaželjeni sta dve lisi
pod vratom
pod repom
na nogah občutno izginjajo z višino, ne smejo prekrivati več kot 1/3 dolžine nog in so rahlo višji na notranji strani nog
b) Harlekin ( pepelnato siva s črnimi lisami in ožigi ): Siv, črn z ožigi, dlaka mora biti črna in siva enakovredno na obeh straneh, lise morajo biti dobro vidne, včasih s prevladujočo črno barvo. Ožigi so enaki kot pri črnih z ožigi.
Dovoljena je nejasna bela lisa na prsih.
IZLOČLJIVE NAPAKE:
agresivni ali preveč plašni
velikost izven standardov
prelahke kosti
presvetle oči ali ozadje oči ( razen pri harlekin )
razcepljen nos, z barvo drugo kot črno, z nepigmentiranimi področji
nepravilen ugriz, manjkajoči trije ali več zob
nekupirana ušesa popolnoma navpična in ravna
preveč navzven obrnjene zadnje tace
odsotnost enega od slednikov ali brez slednikov
prekratek rep ali rep nošen čez hrbet
Dlaka: Barva in tekstura druga kot zgoraj opisana v standardu. Popolna odsotnost ožigov. Dobro vidna in razločna bela lisa na prsih. Za harlekine: preveč sive, nesorazmerje sive in črne na obeh straneh, glava popolnoma siva ( odsotnost črne ).
Temperament pasme
Odkritosrčen in samozavesten. Izraz je iskren, nikoli zloben, plašen ali zaskrbljen. Beauceron mora biti nežen in neustrašen.
Treniranje pasme
Beauceron je pes z močnim karakterjem in zato potrebuje odločnega in doslednega vodnika. Osnovno šolanje je zanj mala šala v kolikor smo dosledni in dovolj avtoritativni. Z veseljem se uči vedno novih vaj. Motiviramo ga z igračo ali priboljški. Z lahkoto ga naučimo trikov saj z največjim veseljem sodeluje s svojim vodnikom.
Zdravje pasme
Beauceron je še vedno zelo zdrava pasma. Paziti moramo le na displazijo kolkov tako kot pri večini večjih psov. Strah pa je odveč v kolikor mladiča vzemo iz rok odgovornega vzreditelja.
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
30 Jan 2015 19:40 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
Belgijski grifon
Originalno ime pasme (angleško ime)
Griffon Belge
FCI skupina
9. FCI skupina - Družni psi
številka FCI standarda: 80
Velikost pasme
Majhna pasma.
Velikost : 18 – 20 cm
Teža : 3,5 - 6 kg
Življenjska doba pasme
12 - 15 let
Zgodovina pasme
Pasme belgijski, bruseljski grifon in mali brabantec nekateri smatrajo kot različice ene pasme. Dovoljene so paritvene kombinacije vseh treh različic in tako v leglu lahko dobimo mladiče vseh treh pasem. Izhajajo iz majnih resastih psov, imenovanih Smousje, ki so bili stoletja prisotni na območju Belgije. Uporabljali so jih za varovanje kočij in uničevanje glodalcev v hlevih.
Opis (videz) pasme
Barva: črna, črna z ožigi
Dlaka: resasta s podlanko
Majhen družni pes, inteligenten, uravnovešen, pozoren, ponosen, robusten, a hkrati eleganten v gibanju. Pozornost pritegne s svojim, skoraj človeškim, izrazom.
Temperament pasme
Uravnovešen majhen pes, pozoren, živahen, močno navezan na lastnika, dober čuvaj. Ne sme biti plašen ali agresiven.
Treniranje pasme
Belgijski grifoni so inteligentni, a precej občutljivi. Ob grobem ravnanju se zaprejo, hitro se zdolgočasijo. S primernimi metodami, iznajdljivostjo in vztrajnostjo se jih da dobro izšolati.
Nega pasme
Grifoni so glede nege precej nezahtevni. Resasti različici je potrebno redno trimati, kratkodlako pa krtačiti.
Zdravje pasme
Na splošno zdrave pasme, vendar imajo nekaj specifičnih zdravstvenih težav. Pojavi se lahko izpah pogačice, kolčna displazija, kožne alergije. Izbuljene oči so izpostavljene poškodbam. Zaradi kratkega gobčka se lahko pojavijo težave z dihanjem, pregrevanjem. Psice imajo pogosto težavne porode in je potreben carski rez.
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
30 Jan 2015 19:42 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
Belgijski ovčar - Groenendael
Originalno ime pasme (angleško ime)
Chien de Berger Belge (Belgian Shepherd Dog) Groenendael
FCI skupina
1. FCI skupina - Ovčarski in pastirski psi (razen švic. planšarskih psov)
številka FCI standarda: 15
Velikost pasme
Srednje velika pasma.
Velikost (samci): 60 - 66 cm
Velikost (samice): 56 - 62 cm
Teža (samci): 25 - 30 kg
Teža (samice): 20 - 25 kg
Življenjska doba pasme
10 - 12 let.
Zgodovina pasme
O izvoru pasme belgijski ovčar ni podatkov, na razpolago je le nekaj skopih informacij. Pred 1891 so belgijske ovčarje pastirji in kmeti uporabljali predvsem kot delovne pse, zato ni bilo poudarka na vzreji rodovniških predstavnikov pasme.
Pasmo kot tako so ustanovili veterinar prof. Dr Reul, L Van der Sinckt in L Huyghebaert. 29. septembra 1891, ko so v Bruslju ustanovili Klub Belgijskih Ovčarjev. V istem letu 15. novembra je bilo organizirano prvo srečanje., na veterinarski kliniki v Cureghem-u. Iz različnih delov Belgije je bilo predstavljenih 117 psov, med katerimi je bil določen tipičen predstavnik pasme. 40 psov je bilo izbranih za nadaljno vzrejo, vsi so si bili tipične anatomske zgradbe, pojavljale so se razlike v dolžini, teksturi in barvi dlake.
Naslednje leto je bila organizirana 1. specialna razstava za Belgijske ovčarje, kjer so pse različnih barv in tipa dlake razvrstili v tri osnovne podvrste in jih opisali v standardu :
1. dolgodlaki belgijski ovčar
2. resasti belgijski ovčar
3. kratkodlaki belgijski ovčar
Standard se je še nekoliko spreminjal do današnjega, kjer so opisane vse štiri danes poznane podvrste (Tervueren, Groenendael, Malinois in Laekenois).
Opis (videz) pasme
Dolgodlaki belgijski ovčar - Groenendael (org. izgovorjava: hrunendal, slo. izgovorjava: grenandel) je srednje velik pes, dobrih proporcev, inteligenten, pozoren in senzibilen predstavnik pod skupine belgijskih ovčarjev.
Dlaka je dvojna, dolga - črna. Dovoljena je manjša belina na prsih, med in na prstih. Dovoljena je sivina (frostning) na obraznem delu - čez predel gobčka in oči.
Telo kompaktno in kvadratno.Drža je ponosna. Glava elegantna z daljšim gobcem, uhlja sta majhna in trikotna. Oči temne, mandljaste oblike z živahnim, vprašujočim pogledom.
Temperament pasme
Belgijski ovčarji so pozorni psi, vedno pripravljeni na akcijo.
So izredno navezani na svojega vodnika in so dobri čuvaji svojega ozemlja.
Psi, ki odraščajo z otroci so odlični družinski psi in spremljevalci.
Psi, kupljeni pri nepreverjenih vzrediteljih /nepreverjenega porekla, so lahko velikokrat plašni in agresivni.
Treniranje pasme
Groenendaeli so tako kot vsi belgijski ovčarji so izredno inteligentni in učljivi psi, nekoliko občutljivejši kot kratkodlaka različica.
Ob grobem ravnanju se lahko zaprejo vase.
Mladi psi potrebujejo veliko socializacije ter uravnovešeno in dosledno šolanje.
Uspešno tekmujejo v različnih pasjih športih.
Predvsem blestijo v agility-ju, ker so izredno hitri in okretni. Odlične rezultate dosegajo tudi na različnih stopnjah poslušnosti ter v frizbiju.
Z jasno postavljenimi mejami in nežno roko so prekrasni psi.
Nega pasme
Dlaka je nezahtevna. Zadošča tedensko krtačenje za vzdrževanje, nekoliko več nege je potrebno ob menjavi dlake (2xletno).
Tako kot ostale različice belgijskih ovčarjev, ne oddajajo vonja.
Zdravje pasme
Belgijski ovčarji so zaradi svoje lahke in harmonične konstitucije izredno zdrava pasma. Načeloma nimajo težav s sklepi.
Nimajo dedno prirojenih bolezni, v zadnjem času se pri določenih paritvenih kombinacijah pojavlja ideopatska epilepsija. Vse pogosteje pa psi obolevajo za določenimi vrstami raka - rak na želodcu (kjer je dedna komponenta dokaj velika) in kostni rak.
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
30 Jan 2015 19:45 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
Belgijski ovčar - Malinois
Originalno ime pasme (angleško ime)
Chien de Berger Belge (Belgian Shepherd Dog) Malinois
FCI skupina
1. FCI skupina - Ovčarski in pastirski psi (razen švic. planšarskih psov)
številka FCI standarda: 15
Velikost pasme
Velika pasma.
Velikost (samci): 60 - 66 cm
Velikost (samice): 56 - 62 cm
Teža (samci): 25 - 30 kg
Teža (samice): 20 - 25 kg
Življenjska doba pasme
12 -14 let.
Opis (videz) pasme
Barve: rdeča do srnje rjava s črno masko
Dlaka: kratka, gosta, dvojna
Treniranje pasme
Ti psi spadajo v skupino najbolj inteligentnih psov. Novih vaj in ukazov se učijo hitreje od ostalih pasem. Imajo veliko energije in ogromno željo ustreči vodniku, zato so izredno ubogljivi in primerni za šolanje.
Zdravje pasme
displazija kolkov, epilepsija
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
30 Jan 2015 19:48 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
Beli švicarski ovčar
Originalno ime pasme (angleško ime)
Berger Blanc Suisse (White Swiss Shepherd Dog)
FCI skupina
1. FCI skupina - Ovčarski in pastirski psi (razen švic. planšarskih psov)
številka FCI standarda: 347
Velikost pasme
Velika pasma.
Velikost (samci): 60 - 66 cm
Velikost (samice): 55 - 61 cm
Teža (samci): 30 - 40 kg
Teža (samice): 25 - 35 kg
Življenjska doba pasme
12 - 14 let
Opis (videz) pasme
Barve: bela
Dlaka: srednje dolga s podlanko, redko dolga s podlanko
Treniranje pasme
Pasma je zelo primerna za šolanje. Hitro se učijo novih vaj. Zelo radi sodelujejo s svojim vodnikom.
Zdravje pasme
displazija kolkov, alergije
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
30 Jan 2015 19:56 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
Bernardinec
Originalno ime pasme (angleško ime)
St.Bernhardshund (Bernhardiner) (Saint Bernard Dog)
FCI skupina
2. FCI skupina - Pinči, šnavcerji, molosoidi in švicarski planšarski psi
številka FCI standarda: 61
Velikost pasme
Zelo velika pasma.
Velikost (samci): 70 - 90 cm
Velikost (samice): 65 - 80 cm
Življenjska doba pasme
8 - 10 let
Opis (videz) pasme
Barve: bela z rdečerjavimi zaplatami, temna maska
Dlaka: dolga , gosta
Treniranje pasme
Za uspešno šolanje te pasme, potrebujete pozitivno motivacijo in veliko mero potrpežljivosti. Z izkušnjami ter iznajdljivosto pri ohranjanju motivacije lahko tudi to pasmo uspešno izšolate.
Zdravje pasme
displazija kolkov, druge težave s skeletom, težave z očmi, ciste na slinovki, diabetes, zasuk želodca, kostni rak
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
30 Jan 2015 19:59 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
Bernski planšarski pes
Originalno ime pasme (angleško ime)
Berner Sennenhund (Bernese Mountain Dog)
FCI skupina
2. FCI skupina - Pinči, šnavcerji, molosoidi in švicarski planšarski psi
številka FCI standarda: 45
Velikost pasme
Zelo velika pasma.
Velikost (samci): 64 - 70 cm
Velikost (samice): 58 - 66 cm
Teža (samci): nad 44 kg
Teža (samice): do 44 kg
Zadnja leta se švicarski vzrejni standardi nagibajo k spodnjim mejam navedenih višin.
Življenjska doba pasme
Povprečno 8 let.
Zgodovina pasme
Bernski planšarski pes izhaja iz Švice, iz kantona Bern, kjer je prvotni kmečki pes ohranil svojo zunanjost in kvalitete. Kmetje tega okoliša so cenili njegove sposobnosti vlečnega psa, pa tudi pastirja in čuvaja. Tu najdemo tudi vasico Dürrbach, ki je dala ime prvotnemu tipu bernca.
Leta 1899 je bil v kantonu Bern ustanovljen prvi kinološki klub "Berna" s svojo vzrejno komisijo, ki se je ukvarjala z vzrejo pasemskih psov. Leta 1902 je "Berna" organiziral švicarsko raz¬stavo psov v Ostermundigenu, kjer je bil prvič predstavljen "Dürrbachler", leta 1904 pa jih je bilo na mednarodni razstavi psov v Bernu že šest, in od tega leta je pasma vpisana v švicarsko rodovno knjigo. Ta razsta¬va je bila prelomnica v razvoju bernskega planšarskega psa, saj mu je bila takrat namenjena tolikšna pozornost javnosti, da se je več rejcev v okrožju Burgdorf začelo načrtno ukvarjati z njegovo vzrejo. Ti so leta 1907 razstavili svoje pse na razstavi v Luzer¬nu, kjer je prof.dr.Heim sodeloval kot sodnik. Kot velik kinološki strokovnjak se je natančno lotil preučevanja nove pasme in svoje izsledke objavil v glasilu nacionalnega kinološkega kluba. Srečanje s prof.dr.Heimom je bila za bernca kot pasmo izredna sreča, saj je s svojim nespornim znanjem in vplivom veliko naredil za njegovo vzrejo.
Novembra leta 1907 so v Burgdorfu ustanovili "Swiss Dürrbach Club", da bi zagotovili načrtno strokovno vzrejo. Njihov namen je bil kmalu dosežen, saj so na mednarodni razstavi psov leta 1908 ob 25-letnici švicarske kinološke zveze predstavili 22 svojih psov. S tem je "Dürrbachler" pridobil svoje mesto med priznanimi pasmami in njegova prihodnost je bila zagotovljena.
Tudi pri nastanku današnjega imena bernskega planšarskega psa ima prste vmes prof.dr. Heim. Mlademu pasemskemu klubu je svetoval, da preimenuje "Dürrbachlerja" v današnjo obliko z namenom, da bi uskladili ime z ostalimi tremi švicarskimi planšarskimi pasmami. Seveda je preteklo še nekaj let, natančneje do leta 1913 je trajalo, da so vzreditelji pasmi spremenili ime.
Opis (videz) pasme
Bernski planšarski pes je pojava močnega podeželskega psa. Prva stvar, ki jo človek opazi pri tem velikem psu z dolgo svile¬no dlako, so točno določene in omejene tri barve: sajasto črn plašč in glava, rjave obrvi, rjava lica do ustnega kota in noge, pa seveda obvezna bela "prečka" na čelu,ki se nadaljuje v bel smrček, bela prsa, "copatki" in bela konica na črnem repu. Ta razporeditev daje sicer veliki pojavi simpatično milino.
Na kratko bi ga opisali tako: dolgodlak, trobarven, večji srednje velik pes, krepak, okreten, harmoničen. Vrsta dlake je svilena, dolga, ravna ali rahlo valovita.
Temperament pasme
Pod mogočno zunan¬jostjo se skriva čuteč in ljubezniv značaj, nikdar težaven, vedno veder, zaupljiv in dobrodušen. Zanima ga vse okrog njega in z vsakim vzpostavi prijazen stik. Prijazen in strpen je do otrok, instiktivno čuva svoj teritorij. Njegova izstopajoča lastnost je njegova pripravljenost za delo. Karkoli že počne skupaj s svojim gospodarjem - vleče voziček, prinaša ali čuva, vse počne z veseljem. Vsak njegov lastnik bi se moral zavedati, kako pomembno je nadomestiti njegove nekdanje dolžnosti iz kmečkega okolja in mu najti nove zaposlitve - od drobnih vsakdanjih opravil pa do katere od disciplin iz šolanja športnih psov. Planšarski pes ni običajen štirinožni spremljevalec, ki bo s pasjo vdanostjo sledil vsaki izrečeni besedi ali gibu svojega gospodarja. Čeprav so ljubeče navezani na svojo družino, pa planšarski psi ne sprejemajo ponižno ukazov, temveč so zanesljivi in razumevajoči človekovi partnerji. Značilno zanj je, da ta pasma potrebuje tesen kontakt s človekom, da bi zadostila svoji izjemni potrebi po družabnosti. Če bo mali bernček prepuščen sam sebi, bo iz male ljubke črne kepice zrasel v največje razočaranje. Poleg osame sta tudi grobost in fizična prisila tisti, ki lahko uničita pomembne kvalitete rahločutnega bernca.
Vsak, ki se odloča za nakup bernskega planšarskega psa mora upoštevati naslednje:
Ker je to izredno družaben pes mu je treba omogočiti bivanje s svojim človekom. Zato je potrebno pri tem psu pozabiti na boks, pasjo utico ali verigo. Pravi ljubitelj te pasme si ga nabavi, da si z njim obogati življenje.
Treniranje pasme
Tipičen značajski portret tega psa je njegova sposobnost ukrepati po svoje. Že od vsega začetka je pri svojem delu moral misliti s svojo glavo. Zato mora biti njihovo šolanje dosledno in odločno, brez prisile in zadirčnih ukazov. Bernski planšarski psi lahko pri šolanju dosegajo odlične rezultate saj so učljivi in ubogljivi. Ne marajo ležati »križem rok« ampak se mora vsak lastnik tega psa zavedati, da je treba nadomestiti njegove nekdanje dolžnosti iz kmečkega okolja in mu dati nove zaposlitve – od drobnih vsakdanjih opravil do katere od disciplin iz šolanja športnih psov.
Nega pasme
Česanje dlake enkrat na teden povsem zadošča, izjema je čas menjave dlake. Pozorno in nežno je potrebno razčesati dlake pod in za ušesi, rep in zadnjo stran nog. Vsako česanje mora biti prijetno in ne predolgo in vsaka pridnost ob negi se nagrajuje.
Mladička se ne kopa, odraslega psa se kopa največ dvakrat letno z uporabo dobrega nevtralnega šampona za pse brez izrazitega vonja.
Ušesa čistimo z robčki, prepojenimi z blagim razkužilom, ki se dobijo pri veterinarjih. Za čiščenje ušesnega masla uporabljamo kapljice po nasvetu veterinarja. Kapljice je potrebno ogreti na telesno temperaturo.
Že mladega psa se navaja na čiščenje zob, sprva le kot dotik, kasneje s posebnim naprstnikom ali zobno ščetko.
Zdravje pasme
Kot pri vseh velikih pasmah je tudi pri bernskem planšarju problem kolčna in komolčna displazija.
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
30 Jan 2015 20:04 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
Border terier
Originalno ime pasme (angleško ime)
Border Terrier
FCI skupina
3. FCI skupina - Terierji
številka FCI standarda: 10
Velikost pasme
Majhna pasma.
Teža (samci): 5,9 - 7,1 kg
Teža (samice): 5,1 - 6,4 kg
Življenjska doba pasme
13 - 15 let
Opis (videz) pasme
Barve: rdeč, pšenična, melirano siva, rumenorjava, modra
Dlaka: trda, ostra, gosta podlanka
Treniranje pasme
Pasma je zelo primerna za šolanje. Hitro se učijo novih vaj. Zelo radi sodelujejo s svojim vodnikom.
Zdravje pasme
displazija kolkov, progresivna atrofija mrežnice
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
30 Jan 2015 20:06 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
Borderski ovčar
Originalno ime pasme (angleško ime)
Border Collie
FCI skupina
1. FCI skupina - Ovčarski in pastirski psi (razen švic. planšarskih psov)
številka FCI standarda: 297
Velikost pasme
Višina (samci): 51 - 55 cm
Višina (samice): 49 - 53 cm
Teža (samci): 13,5 - 20,5 kg
Teža (samice): 12 - 19 kg
Življenjska doba pasme
12 - 15 let.
Zgodovina pasme
Izhaja iz mejnih dežel Anglije in Škotske.
Izvor besede "Collie" je še vedno vroča tema. Nekateri pravijo da beseda izhaja iz galske besede "uporaben", drugi menijo da izvira iz besede "coalie", ki pomeni "črno", nekateri spet pravijo, da je "collie" bilo ime za pasmo ovac.
Borderski ovčar je zelo stara pasma. V literaturi je bila prvič omenjena leta 1570. Šele leta 1915 je James Reid, sekretar mednarodnega združenja ovčarjev, prvič uradno poimenoval pasmo v "Border Collie" oz. Borderski Ovčar.
Prve pašne preizkušnje so potekale leta 1873 v Walesu ter leta 1880 v ZDA.
Opis (videz) pasme
Borderski ovčar je dobro uravnotežen srednje velik atletski pes. Njegova postava je nekoliko podolgovata. Ima rjave oči, z izjemo marmoriranih psov, ki imajo včasih modre oči (samo eno ali obe). Njegov zastavast rep je redkokdaj nad višino hrbta, z izjemo, ko se rabzuri.
Dlaka: dvojna, nepremočljiva, kratka ali dolga vendar ne predolga. Poddlaka je kratka, mehka in gosta.
Barve: Border collie lahko srečamo v štirih osnovnih barvah in sicer black/white, red, blue (dilute-razbarvana črna), lilac (dilute-razbarvana rjava). Poznamo še sable, ki je lahko clear ali shadded in ee-red oz. australian red. Na vseh teh barvah se lahko kot vzorec pojavi merle (blue merle, red merle, slate merle, lilac merle, sable merle, ee-red merle). Pri vseh je lahko prisoten tricolour, razen pri clear sabe barvi, kjer je to genetsko nemogoče. Merle vzorec se izredno slabo izrazi na clear sable in ee-red barvi, zato je potrebno biti pri paritvah teh barv med seboj izredno pazljiv oz.. je v takem primeru priporočljivo genetsko testiranje barve v izogib "podvojenega" merla.
Temperament pasme
So visoko inteligentni z veliko pašnega/delovnega nagona. So zahtevni, energični, vedno prezaposleni in brez miru, tudi po dolgi in utrujajoči aktivnosti. So kot Arabci v konjskem svetu, visoka vzdržljivost in neverjetna kondicija so značilne tega delovnega psa. V bistvu so bili vzrejeni za dolge teke (po več kilometrov) po nemogočih terenih, ter sposobni isto aktivnost ponoviti znova naslednji dan.
Borderski ovčar je deloholik. Vedno pripravljen na delo, ne glede na vrsto dela. Vedno morajo biti v gibanju. Ne poznajo počitka na vrtu ali v stanovanju. Tako delaven pes zlahka postane nevrotičen, destruktiven in obsesiven, če nima zaposlitve. Takega psa morate zaposliti z nečem, sicer si bo sam našel zaposlitev, ki vam najverjetneje ne bo najbolj všeč.
Poslanstvo Borderskega ovčarja je pašnja črede. Slovi po svoji vzdržljivosti in potrpežljivosti. Znan je tudi po svojih hiptnotičnih očeh, s katerimi lahko usmerja čredo, brez laježev in ugrizov.
Do vodnika je zelo prijazen, včasih celo obseden, saj mu vedno sledi in nenehno opazuje vsak vodnikov gib. Do tujcev zna biti nezaupljiv.
To ni pasma za začetnike. Včasih zna biti agresiven do drugih psov.
Čeprav zelo inteligentni, dozorijo počasi, tam okrog 3. do 4. leta starosti. Njegovo otročje obnašanje lahko zasledimo tudi pri starejših predstavnikih te pasme.
Treniranje pasme
Usposabljanje tega psa zahteva potrpljenje zaradi svoje visoke ravni energije. Dobro se odzivajo na delo z vodnikom so primerni za vse kinološke športe (agility, dog frisbee, flyball, reševanje, obedience,...). Še posebej blestijo v agility-ju, zaradi njihove atletske postave, hitrosti, gibčnosti, neutrudljivosti in vodljivosti na daljavo.
Nega pasme
Borderski ovčar ima srednje dolgo dlako. Potrebno ga je krtačiti približno enkrat tedensko (lahko tudi manj), sicer se dolga dlaka lahko zaplete. V obdbobju menjave dlake, ga je potrebno česati večkrat tedensko, če ne želite imeti dlak po celem stanovanju.
Zdravje pasme
progresivna atrofija mrežnice, displazija kolkov, epilepsija, OCD (Osteochondritis Dissecans) , CEA (Collie Eye Anomaly ) , TNS (trapped neurophill syndrome)
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
30 Jan 2015 20:08 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
Bordojska doga
Originalno ime pasme (angleško ime)
Dogue de Bordeaux
FCI skupina
2. FCI skupina - Pinči, šnavcerji, molosoidi in švicarski planšarski psi
številka FCI standarda: 116
Velikost pasme
Zelo velika pasma.
Velikost (samci): 59 - 70 cm
Velikost (samice): 57 - 68 cm
Teža (samci): vsaj 50 kg
Teža (samice): vsaj 45 kg
Življenjska doba pasme
10 - 12 let
Opis (videz) pasme
Barve: rdečerjava z rjavo ali črno masko
Dlaka: kratka, fina , mehka
Treniranje pasme
To pasmo je nekoliko težje šolati od ostalih. Pri treniranju je potrebno imeti izkušnje ter veliko potrpežljivosti. Ker se hitro se naveličajo je potrebno biti zelo iznajdljiv in narediti treniranje zabavno. Vendar se z uporabo pozitivne motivacije ter pravimi metodami tudi te pse da uspešno izšolati.
Zdravje pasme
displazija kolkov, razvojne nepravilnosti hrustanca, ektropij
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
30 Jan 2015 20:11 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
Borzoj - ruski hrt
Originalno ime pasme (angleško ime)
Russkaya Psovaya Borzaya - Barzoď (Borzoi)
FCI skupina
10. FCI skupina - Hrti
številka FCI standarda: 193
Velikost pasme
Velika pasma.
Velikost (samci): 75 - 85 cm
Velikost (samice): 68 - 78 cm
Življenjska doba pasme
10 - 13 let
Opis (videz) pasme
Barve: bela, zlata, črna, zamolklo črna, siva, progasta, lise na beli podlagi
Dlaka: rahlo valovita , kodrasta
Treniranje pasme
Z uporabo pozitivne motivacije je pasma primerna za šolanje. Lahko jih naučimo vsega a je pri tem potrebna potrpežljivost in iznajdljivost, saj hitro izgubijo motivacijo.
Zdravje pasme
presnovno pogojena obolenja kosti
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
30 Jan 2015 20:13 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
Boston terier
Originalno ime pasme (angleško ime)
Boston Terrier
FCI skupina
9. FCI skupina - Družni psi
številka FCI standarda: 140
Velikost pasme
Majhna pasma.
Teža (kategorija do 6,8 kg): do 6,8 kg
Teža (kategorija 6,8 do 9 kg): 6,8 - 9 kg
Teža (kategorija 9 do 11,35 kg): 9 - 11,35 kg
Življenjska doba pasme
13 - 15 let
Opis (videz) pasme
Barve: progasta, črna ali rdeča z belimi oznakami
Dlaka: kratka, gladka, sijoča
Treniranje pasme
Z uporabo pozitivne motivacije je pasma primerna za šolanje. Lahko jih naučimo vsega a je pri tem potrebna potrpežljivost in iznajdljivost, saj hitro izgubijo motivacijo.
Zdravje pasme
Nima večjih težav.
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
30 Jan 2015 20:17 |
|
|
|
Danes je 26 Dec 2024 18:09 | Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
|
Stran 2 od 9
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
|
|