Najstarejše rastoče drevo na svetu je 9550 let stara jelka, ki so jo odkrili v osrčju Švedske, so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP v četrtek sporočili iz švedske univerze Umea. To pomeni, da je omenjena jelka svoje korenine pognala že leta 7542 pred našim štetjem.
Naravoslovci so doslej domnevali, da so najstarejša drevesa na svetu borovci, stari med 4000 in 5000 let
Znanstveniki so s pomočjo analize genetskega materiala ugotovili starost jelke, ki raste na gori Fulu na Švedskem. "Odkritje je bilo veliko presenečenje, saj smo doslej domnevali, da so tovrstne jelke na tem območju začele rasti mnogo kasneje," je dejal Leif Kullmann, profesor geografije na univerzi Umea na jugu Švedske.
Naravoslovci so doslej domnevali, da so najstarejša drevesa na svetu borovci, stari med 4000 in 5000 let, ki so jih pred časom odkrili v severni Ameriki. Nato so znanstveniki leta 2004 ob popisu rastlinskih vrst v centralni švedski regiji Dalarna odkrili jelko z več kot častitljivo starostjo.
Jelki so po najdbi odvzeli nekaj genetskega materiala in v Miamiju na Floridi s pomočjo ogljika izračunali njeno starost. Kot je ob tem še dodal Kullmann, je odkritje starodavnega drevesa vodilo do "korenite spremembe vedenja o rastlinskih vrstah na tem področju".
_________________
Skromnost je vrlina vsakega človeka!