Priznam. Tisto prvo noč, ko "pridobim" uro več spanca, še gre. Potem pa vrag že jemlje šalo. Saj veste, o tem pomikanju urnih kazalcev govorim. Resnici na ljubo, ta prehod na zimski čas mi po nekaj dneh še nekako gre, tisti, ko mi s pomikanjem prvi dan "vzamejo" eno uro, pa zdaleč ne več. Nič me ne tolažijo "zagotovila", da bo že čez nekaj dni bolje, da bo spet vse tako kot prej, nak, to pomikanje nazaj in naprej pošteno zmoti moj bioritem. Pa naj bo za zimski ali poletni čas. In kar najbolj vznemirja: ob tem "vmešavanju" v biološko uro ne trpi le moje počutje in zdravje, ampak so težave - tako raziskave -, kot so utrujenost, slabše počutje, nezbranost, težji zdravstveni zapleti, še posebej ob prehodu na poletni čas, tako pogoste, da so številne države temu poseganju v človeško ravnovesje in bioritem že zdavnaj rekle stop.
Tisti argument za uvedbo poletnega časa, ki so si ga prvi leta 1916 omislili Francozi, večina evropskih držav pa v sedemdesetih letih (mimogrede, pri nas letos mineva natanko trideset let, kar ure premikamo z zakonom), že zdavnaj ne drži več vode. Že pred leti jo je ovrgla tudi študija, v kateri je sodelovalo 230 tisoč ameriških gospodinjstev in več kot 400 tisoč ljudi. In? Črno na belem je namreč pokazala, da se vse energija, ki jo privarčujemo zaradi zvečer ugasnjenih luči, porabi za dodatno jutranje gretje. Pa je šel argument rakom žvižgat. A na le s to, tudi s številnimi drugimi raziskavami, ki so ovrgle vzrok, s katerim so pred nosom mahali zagovorniki pomikanja urnih kazalcev.
Ponekod so že prišli k pameti in so to premikanje urnih kazalcev naprej in nazaj prav zaradi negativnih posledic na zdravje - ukinili. V dobrobit zdravja svojih prebivalcev. Ja, tiste raziskave, s katerimi so strokovnjaki dokazali, da naj bi še posebej v prvih dneh prehoda na poletni čas bili v porastu srčni infarkti, da o stresu, ki povzroča tudi številne druge zdravstvene tegobe, tudi depresijo in samomore, sploh ne govorim, so pač dovolj zgovoren argument, ki bi mu morali prisluhniti.
Jaz sem takoj za. Za ukinitev premikanja nazaj in najprej. No, resnici na ljubo, če že, ostanimo pri času, v katerega smo se "pomaknili" sedaj. Našemu biološkemu ritmu bi, tako strokovnjaki, menda najbolj ustrezalo, če bi živeli po zimskem času. Kaj še torej čakamo? Kaj ni že čas, da stopimo v korak s časom?
_________________
Skromnost je vrlina vsakega človeka!