Konoplja v kuhinji
Gama linolenska kislina (GLA) v jedilnem konopljinem olju uravnava zdrav nivo lipidov v krvi in s tem preprečuje aterosklerozo, srčne napade in kapi.
- Odkritje konoplje kot hranila je pot do boljšega počutja in zdravja. Jedilna konoplja vsebuje visoko kakovostne sestavine, ki jih človekovo telo nujno potrebuje. Jedilna konoplja s svojimi nujno potrebnimi sestavinami podpira zdrav metabolizem celic, ki jo človeško telo brez težav absorbira in pripomore h gradnji zalog proteinov, ki so pomembni za imunski sistem. Zdrav imunski sistem pa okrepi telo, premaga bolezni. Tudi najhujše.
- Poleg tega,da jedilna konoplja telesu zagotavlja vse potrebne nenasičene maščobne kisline, je tudi brez obeh holesterolov, brez nezdravih nasičenih maščobnih kislin in brez transmaščobnih kislin. Različni minerali oskrbujejo telo z nujno potrebnimi snovmi, ki zagotavljajo stabilnost celičnega metabolizma na enak način kot pomembni vitamini. Tretjina sestavin so ogljikovi hidrati, ki zagotavljajo ustrezno energijo in dietetična vlakna za prebavo.
- Gama linolenska kislina (GLA) v jedilnem konopljinem olju uravnava zdrav nivo lipidov v krvi in s tem preprečuje aterosklerozo, srčne napade in kapi. Jemanje GLA zmanjša simptome živčnih bolečin pri ljudeh z diabetično nevropatijo. GLA je bolj učinkovita pri ljudeh z dobrim krvnim sladkorjem kot pri tistih s slabim. Po opravljenih študijah naj bi konopljino olje zmanjševalo simptome revmatoidnega artritisa. Zmanjševalo naj bi bolečine, otekanje in jutranjo okorelost.
- Olje, ki je bogato z nenasičenimi maščobnimi kislinami in vitaminom E, uporabljamo za solatne prelive in kuho, s hidrogeniranjem olja izdelujemo margarino, razkosmičena semena dodajamo žitnim in sadnim mislijem. Tudi pogače in tropine, ki ostanejo pri stiskanju semena so dodatek k prehrani, saj lahko beljakovine izložene iz pogač uporabljamo za sladolede in sire.
-Iz celih, zdrobljenih, zmletih, stisnjenih, suhih ali kuhanih semen lahko pripravljamo različne jedi: iz moke izdelujemo kruh in pecivo, kalčke uporabljamo za solate in juhe.
- Vsi proteini rastlinskega izvora vsebujejo vse esencialne aminokisline, le da je v vseh rastlinah količina ene ali večih od teh aminokislin premajhna za človeka. Konopljini proteini pa vsebujejo vsake od esencialnih aminokislin v količinah, kolikor človeško telo potrebuje. In v obliki, ki je našemu telesu lahko dostopna. K temu,da so rastlinski proteini lažje prebavljivi kot živalski, pripomorejo tudi encimi, ki jih najdemo v presnem konopljinem prahu. Ti pospešijo in izboljšajo absorbcijo, zato lahko zaužijemo manj proteinov. Proteinski prah pridobijo tako,da ostanke semen, iz katerih so iztisnili olje, posušijo in zmeljejo. V njem je skoncentriranih veliko proteinov, pa tudi druge sestavine, ki jih vsebuje seme.
- Proteini niso nepogrešljivi samo pri regeneraciji mišičnega tkiva, ampak pospešujejo izgorevanje maščob. Ko se enkrat absorbirajo v kri, povzročijo sproščanje hormonov, ki omogočajo bolj učinkovito porabljanje maščobnih rezerv - posledica sta boljša vzdržljivost in hitrejša izguba telesne maščobe, seveda v kombinaciji s telesno vadbo. O tem je v svoji knjigi nazorno pisal triatlonec Brendan Brazier, ki za svoje podvige potrebuje veliko energije in vztrajnosti.
- Od vseh virov proteinov deluje konoplja na telo najbolj alkalno, ker ima visoko pH vrednost. Ohranjanje alkalnega ravnovesja v telesu je zelo pomembno, saj zakisanost negativno vpliva na celoten organizem, kar se kaže tako pri slabšem počutju in izčrpanosti kot pri izgubljanju mišične mase in kondicije.
Objavljeno v 7 DNI
_________________
Skromnost je vrlina vsakega človeka!