POVEZUJMO SE Seznam forumov
Registriraj seIščiPogosta vprašanjaSeznam članovSkupine uporabnikovPrijava



Odgovori na to temo Stran 1 od 1
SPOZNAJMO ŽIVALI: Volk
Avtor Sporočilo
Odgovori s citatom
Prispevek SPOZNAJMO ŽIVALI: Volk 
V pravljicah in pripovedkah volk po navadi ni prijazen in dobrosrčen, ampak je zloben, krvoločen in nevaren. In takšen sloves se ga drži že odkar pomnimo, stoletja dolgo. V resnici pa je to prijazna, plašna, inteligentna in socialna žival, kar bomo spoznali danes. Spoznajmo torej volka.



Je največji predstavnik družine psov in drugi največji predstavnik plenilcev pri nas. Zaradi lova je marsikje že izginil. V Evropi ga najdemo še v Skandinaviji in državah nekdanje Sovjetske zveze, na Poljskem, Češkem, Slovaškem ter na Balkanskem, Apeninskem in Pirenejskem polotoku. Živi tudi v Severni Ameriki in na Grenlandiji. Največ jih je v Romuniji, Bolgariji in na Poljskem. Živi na gozdnatem območju, lahko pa preživi tudi v arktični tundri, v močvirjih, stepi in polpuščavi.



V Sloveniji so najpogostejši v tistih gozdovih, kjer rastejo bukve in jelke. Naseljujejo predvsem Kočevsko in Notranjsko. Tukaj so živeli že davno pred človekom, pred okoli 250 tisoč leti. Volkove so v 18. in 19 stoletju lovili v pasti, jih zastrupljali, streljali. Znano je, da so po drugi svetovni vojni zaradi načrtnega iztrebljanja skoraj izumrli. Ker se to na srečo ni zgodilo, predstavlja sedanja populacija (pri nas jih živi med 40 in 50) ostanke avtohtonega volka.



Zraste do 140 cm, tehta od 20 do 80 kg. Slovenski volkovi tehtajo v povprečju okoli 40 kilogramov volkulje pa okoli 35 kilogramov. Tako so v primerjavi s tistimi, ki živijo na Poljskem in lahko tehtajo tudi več kot 70 kilogramov, precej bolj vitki :)

Ima dolge noge, je dober in vztrajen tekač. Če bi ga v naselju ustavili policisti, bi verjetno plačal kazen, kajti ko se spusti v dir, doseže hitrost tudi več kot 60 kilometrov na uro.



Na prstih ima močne kremplje, ki jih ne more vpotegniti v šapo. Njegov gobec je koničast, oči poševne, uhlji pa razmeroma veliki, trikotni in pokončni. V gobcu skriva 42 stalnih zob, značilni zanj so daljši podočniki, s katerimi zgrabi in usmrti plen. Njegov ugriz je zelo močan. Ima dolg in košat rep, ki ga navadno nosi povešenega med nogami.



Volkovi v Sloveniji večinoma plenijo jelenjad, srnjad, divje prašiče, hranijo se tudi z mrhovino. Lahko se zgodi tudi, da napadejo domače živali, predvsem drobnico. Na dan potrebujejo za preživetje od 3 do 5 kg mesa. Pri iskanju hrane lahko volčji trop naenkrat prepotuje 40-70 km. Znani so tudi primeri, ko so krdela prepotovala celo do 160 km. Pri tem jim je v veliko pomoč izjemen sluh in dobro razvit voh.



Ko je zelo lačen je sposoben plen zasledovati dan in noč. Največkrat pleni v tropu, čeprav lahko lovi tudi samostojno. Kadar lovi v tropu, plen navadno utrudijo s hitrim tekom. Celo en sam volk lahko premaga jelena in ga ubije, kadar pa se na lov odpravi celo krdelo, lahko to ubije tako veliko žival, kot je los. Na lov morajo vsi člani krdela, razen mladičev, ki na hrano počakajo v brlogu.
Volkovi živijo v tropih, ki lahko štejejo od 2 do 20, najpogosteje od 5 do 8 živali. Potrebujejo velik življenjski prostor. Trop vodi par. To sta alfa samec in alfa samica, drugi člani so navadno njuni potomci oziroma sorodniki. Krdelo zelo zavzeto brani svoj teritorij pred drugimi volkovi. Meje so označene z vonjalnimi izločki in oglašanjem.



Volkovi so na splošno plašne živali in se izogibajo ljudi, zato jih je v naravi skoraj nemogoče srečati. Človeka navadno napadejo le stekli volkovi, ali če so potisnjeni v kot in nimajo možnosti pobega. V Sloveniji v zadnjih 100 letih ni znan noben primer napada volka na človeka.
Je res, da volkovi tulijo v polno luno? Je in ni. Ker so nočne živali, tulijo ponoči, torej tudi ob polni luni. In ja, med tuljenjem zrejo navzgor. Če se namreč obrnejo proti nebu njihov glas seže dlje - tako sporočilo doseže več družinskih članov. S tuljenjem se sporazumevajo in si tako na razdalji tudi do 10 kilometrov izmenjujejo različne informacije. Volkovi tako med drugim tulijo, kadar pozivajo trop, da se zbere skupaj in ko opozarjajo druge volkove, naj ostanejo zunaj njihovega teritorija.



Povejmo še, da je leta 1993 država volka uvrstila na seznam zavarovanih živalskih vrst. Danes je torej volk v Sloveniji zaščiten celo leto in je na seznamu redkih in ogroženih živalskih vrst.

Poznaš kakšen kraj pri nas, ki je izpeljanka iz besede volk? Kar nekaj jih imamo, med njimi so Volčja Draga, Volčja Jama, Volčje Njive, Volčji Grad in Volčji Potok. Kaj pa morski volk? Morda veš, komu tako rečemo?
Toliko o naših volkovih.



_________________
Skromnost je vrlina vsakega človeka!
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:
Odgovori na to temo Stran 1 od 1
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu