Na odprtokodni operacijski sistem Linux in njegove distribucije prisegajo predvsem tisti, ki na smrt sovražijo izdelke podjetja Microsoft ali pa je to nuja zaradi načina dela in uporabljenih orodij. Pri tem je zanimivo to, da je projekt operacijskega sistema 25. avgusta leta 1991 začel en sam človek. Ker sam vsega ni mogel opraviti, je za pomoč zaprosil širšo programersko skupnost. Govorimo seveda o inovatorju Linusu Torvaldsu, ki mu je že oktobra istega leta uspelo spraviti skupaj jedro sistema Linux.
Ideja odprtokodnega operacijskega sistema Linux se je med programerje hitro razširila, zato ne preseneča, da je v zadnjem letu pri razvoju jedra operacijskega sistema sodelovalo več kot 13.500 razvijalcev iz 1.300 različnih podjetji. Pri tem seveda sodelujejo tudi večja podjetja, kot so na primer AMD, Red Hat, Samsung, Google, IBM, ARM,Texas Instruments in drugi. Pri tem seveda ne smemo pozabiti na povsem običajne posameznike oziroma programerje, ki svoj prosti čas namenjajo razvoju operacijskega sistema Linux.
Čeprav je Linux danes eden izmed najbolj uspešnih odprtokodnih projektov na svetu, na katerega prisegajo predvsem podjetja za svoje storitve, ta med običajnimi domačimi uporabniki še ni kaj prida priljubljen. Tržni delež operacijskega sistema Linux oziroma njegovih distribucij namreč trenutno znaša zgolj 1,5 odstotka, medtem ko na Windows in OS X prisega 92 odstotkov oziroma sedem odstotkov uporabnikov spleta.
Vir: RN
Video: https://www.youtube.com/watch?v=aurDHyL7bTA
_________________
Ni lepote brez ljubezni in dobrote.