Brass Band Slovenija je prvi brass band (glasbila iz medenine, angl. Brass) v Sloveniji v klasični zasedbi, kar pomeni, da je orkester sestavljen iz trobil in tolkal, kar mu daje specifičnost zaradi žametnega tona, ki ga lahko glasbeniki pričarajo iz njihovih trobil. Zasedba ne vsebuje pihal, kot je to značilno za pihalne orkestre in ne godal, ki jih lahko zasledimo v simfoničnih zasedbah, vendar se lahko kljub temu pohvali, da ni programa, ki ga ne bi mogli odigrati brez da bi se skoraj do potankosti približali originalu - tako po specifiki zvoka kot tudi po tehnični izvedbi. Seveda se orkester ne bi mogel ponašati s kvaliteto, če ne bi bil sestavljen iz kakovostne materije. Orkester sestavljajo večinoma študenti glasbe in akademsko izobraženi glasbeniki, ki jim glasba predstavlja mnogo več kot le hobi.
Gre za mlad orkester, ki je bil ustanovljen leta 2006, vendar trenutno deluje v polnem zagonu. Njihov prvi nastop je bil celovečerni novoletni koncert v Frančiškanski cerkvi v Mariboru pod vodstvom Ervina Hartmana, ki ga je nasledil Franc Rizmal. Trenutno orkestru že peto leto dirigira mlad Mariborčan Aleksander Čonč, sicer študent glasbene kompozicije na Akademiji za glasbo v Ljubljani, ki si z orkestrom prizadeva čim več nastopati. Našli so se obetavni in ustvarjalni glasbeniki ter mlad, zagnan in odločen dirigent, ki ima jasne cilje za prihodnost orkestra, kar jim daje perspektivo za uspešno skupno prihodnost.
Dirigent Brass Banda Aleksander Čonč
Tako so pod njegovim vodstvom nastopili v Ormožu ob proslavi dneva državnosti in na otvoritvi Ormoškega poletja 2010. Leto 2010 so zaključili z Novoletnim koncertom, na katerem je kot solist nastopil trobentač Franc Kosem.
Konec maja 2011 so v Unionski dvorani Maribor priredili letni koncert, ki je bil obarvan s filmsko glasbo, junija so se predstavili s koncertom v okviru Festivala Lent 2011 in julija na festivalu LenArt. Decembra 2011 so se združili z APZ Maribor, MeMPZ Škofijske gimnazije Antona Martina Slomška Maribor in MePZ Laudamus ter s pevskima solistoma Amando Stojović in Marjanom Trčkom v izvedbi Maše za mir (A Mass for Peace) Karla Jenkinsa, ki opisuje dogajanje pred, med in po 2. svetovni vojni ter zadnje boje za mir. Z močnimi čustvi prepleteno glasbo je spremljala projekcija, ki je v poslušalcih vzbudila empatijo, saj so že tako močno glasbo dopolnile slike z dogodki iz zgodovine. Hkrati so poslušalci lahko sledili besedilu, ki se je pelo, in sicer v izvirniku in hkrati v slovenskem prevodu.
Februarja 2012 je Brass Band Maribor gostil svetovno priznanega trobentača Allena Vizzuttija, ki je doma iz Seattla v ameriški zvezni državi Washington. Solist je upravičil svoj svetovni sloves, ko je navdušil publiko s svojimi spretnostmi tako na odru kot s šovom med publiko. Marca 2012 so svojo zasedbo predstavili otrokom v okviru Cikla za mlade v dvorani Union v Mariboru s kar petimi koncerti v treh dneh. Junija 2012 so se predstavili na koncertu v okviru Evropske prestolnice kulture in leto zaključili s ponovitvijo Maše za mir (tudi v okviru Evropske prestolnice kulture 2012); tokrat so se združili z APZ Maribor in MePZ Laudamus ter s pevskima solistoma Renato Gračnar in Danielom Gajštom ter publiko navdušili v župniji Marije, Matere Cerkve na Pobrežju.
Maja 2013 so priredili koncert z naslovom The Best of Hollywood and Jazz, s katerim so publiko navdušili z znanimi filmskimi melodijami in z zahtevnim jazz programom, ki sicer ni specifičen za tovrstno zasedbo, kar jim je seveda predstavljalo poseben izziv.
Maja 2014 so se postavili na preizkušnjo s klasično glasbo. Gostili so solista na klarinetu - Sebastijana Petriča G., ki je profesor klarineta na Konservatoriju za glasbo in balet v Mariboru. Tudi tokrat so bili kos posebnemu izzivu, namreč zelo zahtevno je, da trobilni orkester v igranju ne preglasi tako nežnega inštrumenta kot je klarinet. Junija 2014 so se predstavili tudi na Festivalu Ujemi ritem sveta doma na Zg. Velki.
Decembra 2014 so publiko ponovno navdušili z božičnim koncertom z naslovom Božič v medenini, kjer so v prvem delu koncerta predstavili slovenske komponiste, v drugem delu pa so se jim pridružili otroci štirih mariborskih osnovnih šol in skupaj so z božičnimi pesmimi pričarali predpraznično vzdušje.
Prednost zasedbe je v mladem in zagnanem vodstvu, ki ima natančno začrtane cilje in projekte, ki vodijo tudi preko slovenskih meja, prav tako je njihov adut kakovostna zasedba, ki je usmerjena k raznovrstnim programom, ki so že navdušili publiko, ki še sploh ne ve, kaj jo šele čaka.
Hooray za nas po uspešni vaji z zborom II. gimnazije Maribor in Vokalno skupino CEZAM! Mi že komaj čakamo na 14. maj, da vam pokažemo, kaj smo navadili. :)
"Brassci" smo razigrani ob koncu otvoritvene vaje za nov projekt. Letos smo stari 10 let, zato za vas pripravljamo poseben program. Se vidimo 16. 12. 2016 ob 19.30 v Unionski dvorani! :)
_________________
Skromnost je vrlina vsakega človeka!