Tudi pred velikim spletnim vsevedom lahko nekoliko skrijete svoje osebne podatke..
Google ve o vas skoraj več kot vi sami, saj vaše osebne podatke pridobiva iz vseh mogočih virov. Njegov ključni vir podatkov je seveda spletni iskalnik, ki si "zapisuje" prav vse, kar iščete in pregledujete na svetovnem spletu. Dodatne zasebne informacije o vas Google črpa tudi preko spletnega brskalnika Chrome, v katerega ste prijavljeni z Googlovim uporabniškim računom, preko elektronskega odjemalca elektronske pošte Gmail in preko mobilnih naprav.
K sreči lahko Googlov poseg v svojo zasebnost nekoliko omejite, za to pa boste porabili le nekaj deset minut. Kot prvo mu lahko preprečite zbiranje vaših osebnih podatkov z namenom ciljnega oglaševanja. To lahko storite tako, da kliknete na spletno povezavo http://bit.ly/Google-Ads-RN in se prijavite s svojim Googlovim uporabniškim računom. Tu najprej izključite možnost »Ads based on your interests« ter nato še oglase, ki se nahajajo na več kot dveh milijonih spletnih strani. Za to bo treba le klikniti na gumb »Control signed out ads« in odkljukati vse načine sledenja z namenom oglaševanja.
Pri varovanju vaše zasebnosti bo pomagalo tudi redno brisanje zgodovine iskanja z uporabo Googlovih storitev. To lahko storite kar v okviru spletnega brskalnika Chrome, in sicer s klikom na kombinacijo tipk »CTRL+H« in nato izbiro možnosti »Clear browsing data«, ki se nahaja na levi strani okna. Tu boste imeli možnost izbrisati vse tiste podatke, ki jih ne želite deliti s podjetjem Google. Tehnološki gigant seveda natančno beleži tudi lokacije, na katerih se v določenem trenutku nahajate. Na srečo lahko te podatke izbrišete ali pa izključite, za to pa bo treba le obiskati spletno stran na naslovu http://bit.ly/Google-TimeLine.
Če pa želite svoje digitalno življenje povsem izbrisati, lahko to storite zgolj z nekaj kliki, in sicer z uporabo spletne storitve Deseat.me. Ta vam bo namreč pomagala poiskati vse spletne portale, kjer ste prijavljeni, in izbrisati uporabniške profile, oziroma vas odjaviti od prejemanja elektronskih sporočil. Za ta namen pa omenjena spletna stran potrebuje vaše uporabniško ime in seveda geslo (na primer za Gmail). Kakršne koli skrbi so odveč, saj naj bi program za varovanje zasebnosti »tekel« lokalno na vašem računalniku in ne na oddaljenih spletnih strežnikih, kot je to sicer običajna praksa.
Vir: RN
Video: https://www.youtube.com/watch?v=mU0B19O09MY
_________________
Ni lepote brez ljubezni in dobrote.