Računalniki so že močno prodrli na področje avtomobilske industrije. Avtomobili namreč že dolgo niso več le kup železja na štirih kolesih, ampak so tako v njihovi notranjosti kot zunanjosti številne napredne tehnologije, ki vožnjo delajo vse bolj udobno in varno. Ker pa programerji pri razvoju programske opreme zanje kljub številnim opozorilom še vedno ne posvečajo dovolj pozornosti varnosti, to seveda s pridom izkoriščajo nepridipravi.
Da avtomobilski sistemi niso tako zelo varni, kot se včasih oglašujejo, so nedavno dokazali računalniški zanesenjaki, ki so se spravili na računalniški sistem avtomobilov Mazda. Ti so namreč pripravili skupek programskih orodij (mazda_getInfo), ki so na voljo za prenos na spletnem portalu Github, preko njih pa lahko izvajamo različne operacije, od izpisovanja besedil na armaturni plošči do prevzema oddaljenega nadzora nad najbolj pomembnimi deli avtomobila.
Da napad deluje, je skupek programskih orodij najprej treba kopirati na pomnilniški ključ, nato pa je treba zagnati motor avtomobila ali pa mora biti računalniški sistem avtomobila v posebnem načinu upravljanja (accessory mode). Na novi napad je ranljiva bogata paleta vozil podjetja Mazda, in sicer CX-3, CX-5, CX-7, CX-9, Mazda2, Mazda3, Mazda6 in MX-5. Pri tem je treba še omeniti, da je avtomobilski gigant omenjene ranljivosti v računalniškem sistemu sicer že odpravil, vendar je brez posodobitve avtomobil še vedno ranljiv na napade.
Vir: RN
Video: https://www.youtube.com/watch?v=VSLVpc5-nhg
_________________
Ni lepote brez ljubezni in dobrote.