Podjetje Commodore je leta 1982 na trg poslalo hišni računalnik Commodore 64, ki je dobil naziv najbolje prodajane naprave v zgodovini. Računalnik Commodore 64 lahko štejemo celo za predhodnika osebnih računalnikov, ki so ga iz trga izpodrinili predvsem na račun operacijskega sistema in boljše grafike. Napreden računalnik za tiste čase je kupilo skoraj 20 milijonov uporabnikov, ta rekord pa je bil šele pred kratki presežen s strani kompaktnega in poceni osebnega računalnika Raspberry Pi.
Commodore 64 je bil računalnik opremljen s številnimi pisarniškimi aplikacij, nadvse prikupil pa se je tudi domačim uporabnikom, predvsem pa programerjem, saj so na njemu opravili svoje prve programske korake. K njegovi priljubljenosti pa so zagotovo veliko pripomogle tudi igre, ki so tekoče delovale na strojni opremi, ki je obsegala procesor MOS 6510 frekvence enega megaherca, sistemski pomnilnik kapacitete 64 kilobajtov in vgrajeno grafično kartico, ki je bila zmožna prikazati do 16 barv v ločljivosti 320 x 200 slikovnih točk.
Računalnik Commodore 64 je bilo mogoče priključiti na zaslon, tiskalnik, disk in kasetofon ter igralno palico (joystick). V primerjavi s takrat priljubljenim računalnikom Apple II je imel Commodore 64 še eno veliko prednost, saj je bil bistveno cenejši. Zanj je bilo takrat treba odšteti le slabih 600 dolarjev.
Osebni računalnik Commodore 64 je uspešno šel v prodajo vse do leta 1990, ki je svet ugledal prvi osebni računalnik z naprednim operacijskim sistemom Windows. To je družbo Commodore prisililo, da je leta 1994 vložila predlog za stečaj in prenehala s proizvodnjo računalnikov Commodore. Podjetje je poskušalo ponovno zaživeti leta 2007 s prenovljenim modelom legendarnega računalnika, vendar se je na koncu vse skupaj izjalovilo. To je držalo tudi za področje pametnih mobilnih telefonov.
Vir: RN
Video: https://www.youtube.com/watch?v=cP4zuV2szYU
_________________
Ni lepote brez ljubezni in dobrote.