Ta intervju se mi je zdel zanimiv.l
Morajo pasti sekire, da se kaj spremeni!"
Ljubljana | 22. 3. 2008, 12:20 | Vitomir Petrović, časnik Žurnal24 |
Nekdanji ameriški državni tožilec in direktor Ameriškega kriminološkega združenja Chris Eskridge je spregovoril o kriminalu in boju proti korupiciji.
Pošlji članek
Natisni članek
Blogaj o članku
Obvesti druge o članku
Eskridge priznava, da je včasih prisluškoval tudi brez naloga. © Jure Tomc
►Pred kratkim je policija v akciji Čista lopata priprla tri direktorje največjih gradbenih podjetij. Sklep akcije je bil izpeljan na očeh medijev, kar je marsikdo ocenil kot neprimerno. Kako bi bila zadeva izpeljana pri vas?
Ne strinjam se z njimi! Mislim celo, da bi se zanje moralo poseči po še višjih merilih. Včasih je treba, kar moramo tudi mi v ZDA šele storiti, preseči ravnanje v rokavicah s to neke vrste aristokracijo. Pri nas je aktualen primer Eliota Spitzerja, zdaj že nekdanjega guvernerja New Yorka, ki bi moral biti prijet in pripeljan na tožilstvo kot vsak drug državljan. Sem nekdanji preiskovalec na tožilstvu in takšno ravnanje kaže napačno podobo, da več kot vzameš, manj časa boš odsedel. To je specifika kriminala belih ovratnikov. Tudi ti, če se jih ujame z dokazi, morajo biti tretirani kot kriminalci, ker to tudi so.
►Kako je pri vas s prisluškovanjem pri preiskavah?
Prisluškovanje je seveda nezakonito, če nimaš naloga. Zelo pogosto policija prisluškuje tudi brez naloga, celo sam sem to počel. Ampak to niso dokazi za sodišče, temveč za usmerjanje preiskave. Če pogledam zdaj na to, si želim, da tega ne bi storil.
►Torej sploh ne obstaja možnost neke uravnovešenosti?
Morajo pasti sekire, da se znebiš bremen preteklosti in s časom naraste tudi nepopustljivost do korupcije.
Chris Eskridge
Sam sem prepričan, da sta oba pogleda potrebna, saj eden ponuja zdrav razum, drugi pa humanost. Sam sem kot preiskovalec delal na primeru slavnega serijskega morilca Teda Bundyja. Osebo kot je Bundy, pozneje so ga obsodili za umore 30 žensk, bi bilo noro izpustiti zaradi tehnične napake pri preiskavi.
►Ali bi se lahko pri vas pripetil slovenski primer, da se nekoga uradno išče s tiralico, policija trdi, da ga ne more najti, ta človek pa se istočasno sestane s finančnim ministrom?
Predlagal bi, da sistem spremenite. Ste še v začetni fazi kapitalizma in potreben je čas, da se stvari spremenijo. Morajo pasti sekire, da se znebiš bremen preteklosti in s časom naraste tudi nepopustljivost do korupcije. Ne razumite me napak, v ZDA je imamo ogromno. Ampak sprejemljivost korupcije je manjša kot recimo na Tajskem. S časom se razvijejo kulturna prepričanja, da bo problem rešen, ko bomo ljudje pripravljeni ubogati represivne organe, ne da bi nas bilo strah.
►Kdaj pa nas ne bo več strah?
Po mojih izkušnjah s celega sveta se to lahko zgodi, ko dozori družba. Treba se je premakniti na tej poti kapitalizma do točke, kjer imajo vsi dostop do dobrin in uslug. Torej, večji del populacije kot ima dostop, manjša je stopnja kriminala. Posledično je manj strahu, tudi pred represivnimi organi. Takšno je recimo stanje na Švedskem in Norveškem.
►Zadnja leta se v ZDA seznanjate s težavo, za katero ni videti rešitve straljanja v šolah, nakupovalnih centrih ...
Drži, ni rešitve. Treba bi se bilo rešiti orožja, vendar se to ne bo zgodilo. Na ameriških ulicah je zdaj okoli 280 milijonov kosov orožja. Dosegljivo je vsem, tudi mladini. Gre za krog nasilja, ki se ga ne moremo znebiti. Zato bo tudi to nasilje ostalo med nami.
►Kaj pa bi lahko storili v Sloveniji?
Drugačen odnos policije do ljudi lahko spremeni ogromno. Policist ne bi smel biti v uniformi, ker je tako preveč ločen od družbe. Moral bi biti v srajci in kravati ter hoditi med ljudmi in jih spoznavati. Majhni ste in to je ogromna prednost. Ravno tako bi moral lokalni policist kot enakovreden član sodelovati na sestankih lokalnih skupnosti, kjer se mora pogovor vrteti tudi okoli zmanjševanja stopnje kriminala. Znebiti se ga ne da, lahko pa ga nadziramo. Na drugi stopnji sledi izobrazba. Vsi policisti bi morali imeti višjo izobrazbo. Tudi med ljudmi je treba razširiti videnje tega problema in zato bi predmet o lokalni kriminologiji moral biti prisoten na vseh univerzah. Seznanjate se z različnimi težavami, zato bi morala biti predavanja lokalno obarvana.
intervju, Chris Eskridge