Čaj iz šentjanževke deluje antidepresivno, zdravi glavobole, skoraj slavna pa so tudi mazila, ki hitro zdravijo opekline.
Zdravilnih lastnosti šentjanževke ne moremo spregledati, zato je zelo priljubljena rastlina iz domače lekarne. Takoj ko začne cveteti, začnemo nabirati cvetove, lahko pa uporabimo tudi liste - v tem primeru rastlino kar požanjemo kakšnih 25 centimetrov od vrha.
Čaj iz listov in cvetov je, kot smo že omenili, zares vsestranski, saj lajša depresijo, pomaga pri potrtosti, lajša glavobole in je koristen ob nespečnosti. V ljudskem zdravilstvu velja, da čaj iz šentjanževih cvetov zdravi težave z ledvicami in mehurjem, pomaga pri izkašljevanju in težavah s pljuči ...
Šentjanževka deluje tudi na hormonske žleze, zato je čaj primeren za lajšanje težav ob menstruaciji in menopavzi, čaj se pije po prenapornem psihičnem delu, primeren je tudi za otroke, ki jih pogosto mučijo strahovi in močijo posteljo
Najbolj pogosta pa je zunanja uporaba - olje, kreme in drugi pripravki se (uspešno) uporabljajo pri opeklinah, oteklinah, pri oskrbi manjših ran, udarnin in zvinov, z masažo in vtiranjem lajša težave pri revmi in protinu ter pri pikih žuželk.
_________________
Ni lepote brez ljubezni in dobrote.