Pustni torek je bil zadnji dan, ko so maškare skušale v deželo priklicati pomlad. Šeme so napolnile zlasti šole in vrtce, ponekod pa so pusta tudi pokopali.
"Pustni torek označuje konec tradicionalno odmerjenega pustnega obdobja med svečnico, 2. februarjem, in pepelnico, sredo po pustnem torku," je povedal etnolog Aleš Gačnik z Znanstveno-raziskovalnega in razvojnega središča Bistra Ptuj.
Pusta ob koncu rajanja v različnih krajih na različne načine obsodijo za vse slabo, kar se je zgodilo v krajevni skupnosti, družbi, državi. "Ponekod ga udarijo s kijem po glavi, drugod ga zažgejo ... Gre za različne tradicionalne in tudi novodobne šege, ki označujejo sklep tradicionalnega pustnega obdobja in naznanjajo 40-dnevni post," poudarja Gačnik.
Pokop pusta po številnih mestih
S tradicionalnim pokopom pusta se je na Ptuju končuje 50. kurentovanje. Na "žalni" slovesnosti pred mestno hišo je plemeniti karnevalski princ Bernard Ptujski ptujskemu županu Štefanu Čelanu vrnil oblast v mestu, pri čemer so še zadnjič letos nastopili etnografske skupine in kurenti.
V okviru tradicionalnega mozirskega pusta so v mednarodni karnevalski povorki sodelovali tamkajšnji vrtci, šole, izvirne domače in nekatere tuje pustne skupine. V večernih urah se je zgodilo še neizbežno - smrt pusta. V Posočju v Drežnici nad Kobaridom, kjer je značilno krajevno pustovanje trajalo več dni, je prav tako napočil čas za slovo od pusta. Po pustnem pogrebnem sprevodu opolnoči pusta na koncu vasi zažgejo, obesijo ali ustrelijo.
V Cerknem, kjer hodijo značilni laufarji že vse od začetka leta, so se sprehodili po ulicah v sprevodu, sledila pa je usmrtitev pusta. V okviru tradicionalne šelmarije v Kostanjevici na Krki na Dolenjskem pa so kot značilno sestavino tamkajšnjega pustovanja pripravili gonjenje medveda.
V Cerknici pa pusta pokopljejo šele v sredo popoldne. Pusta vržejo v potok Cerkniščica, ki njegove posmrtne ostanke odnese v Cerkniško jezero.
_________________
Ni lepote brez ljubezni in dobrote.