Arheologi so v Armeniji našli najstarejši usnjeni čevelj. S starostjo 5500 let je obutev iz govejega usnja za 400 let starejša od britanskega Stonehenga in 1000 let od piramid v Gizi.
Čevelj je narejen iz enega kosa usnja in je bil oblikovan tako, da se je prilegal nogi njegovega lastnika. Arheologi ne vedo ali je čevelj velikosti 38, ženski ali moški. V čevlju pa so našli seno. Kakšen je bil njegov namen, ni znano. Strokovnjaki ne vedo, ali so seno uporabljali kot toplotni izolator ali pa so ga dali v čevelj zato, da je usnjeni izdelek obdržal obliko.
Obuvalo so našli v jami v armenski provinci na meji med Turčijo in Iranom. Zaradi hladnega in suhega ozračja v jami pa je izjemno dobro ohranjen.
"Sprva smo menili, da je čevelj zaradi svojega dobrega stanja star med 600 in 700 let," je povedal Ron Pinhasi iz univerze na Irskem. "Ko smo določali starost materiala z radiokarbonsko analizo v laboratoriju v Oxfordu in Kaliforniji smo ugotovili, da je čevelj starejši za nekaj sto let in da ga je verjetno nosil Ötzi ali Ledeni mož."
V jami so poleg čevlja odkrili tudi druge predmete, med njimi posode z žitom, marelicami in drugim užitnim rastlinjem.
Najstarejše najdeno obuvalo narejeno iz rastlinskih vlaken so našli v ZDA. Od usnjenega čevlja najdenega v Armeniji je starejši za 2000 do 2500 let.
_________________
Ni lepote brez ljubezni in dobrote.