Paleontologi, ki delajo visoko v oddaljenih antarktičnih gorah, so odkrili novo vrsto primitivnega dinozavra, ki je živel pred približno 200 milijoni let, takrat ko je bil danes najbolj leden kraj na Zemlji poraščen z gozdom.
Našli so popolnoma novo bitje, ki ima ptičje kolke in naj bi bil v sorodu s fabrozavrom ali heterodontozavrom.
Te dinozavri so bili predhodniki večjih in bolj spektakularnih dinozavrov, kot so stegozavri, ankilozavri in račjekljuni dinozavri.
Fosile so našli na gori Kirkpatrick v osrednjem antarktičnem gorovju, ki ločuje vzhodno in zahodno Antarktiko. Na istem kraju so leta 1990 našli prvega dinozavra na Antarktiki, sedemmetrskega mesojedega kriolofozavra.
Znanstveniki so skoraj dva meseca kampirali na ledeniku na višini 2000 metrov. Vsak dan so se s helikopterjem odpravili do najdišča fosilov na višini 3800 metrov.
Novo odkritje bi lahko zapolnilo luknje v evoluciji dinozavrov. Pravijo, da so ravno te, na novo odkriti dinozavri pričeli vladati svetu. Oklicali so jih za zajce rastlinojedih dinozavrov. So majhni, veliko jih, hitro se premikajo in nimajo veliko oklepa. Nikoli se niso pojavili v filmih, iz njih ne izdelujejo plastičnih igrač, so pa bitja, iz katerih so se razvili največji in najbolj veličastni rastlinojedi dinozavri.
Iskanje fosilov na Antarktiki pa je zelo naporno. Znanstveniki imajo tri mesece časa za delo, preden pride dolgo zimsko obdobje. Dostop do najdišč pa lahko otežuje tudi vreme, saj včasih zaradi le-tega odprave ne morejo izpeljati. Vsakič pa, ko tu nekaj odkrijejo, je to zagotovo novost, saj je Antarktika še zelo neraziskano področje.
_________________
Skromnost je vrlina vsakega človeka!