POVEZUJMO SE Seznam forumov
Registriraj seIščiPogosta vprašanjaSeznam članovSkupine uporabnikovPrijava



Odgovori na to temo Stran 1 od 1
Kultura obdarovanja
Avtor Sporočilo
Odgovori s citatom
Prispevek Kultura obdarovanja 
Leto je skorajda že naokoli in v naslednjih tednih se bomo veselili srečanja s sodelavci, znanci in prijatelji. Če ni bilo časa za druženje med letom, ga bomo zagotovo našli v teh dneh in morda se bomo tudi obdarovali. Vsako darilo je izraz pozornosti, naklonjenosti, prispeva k poglobljenemu odnosu, mora zagotavljati poslanstvo in ne vrednosti.


Kultura obdarovanja
Etnolog dr. Janez Bogataj je prepričan, da lahko govorimo celo o kulturi obdarovanja, ki je pomemben del kulture osebnih in poslovnih stikov. Obdarovanje je po njegovem komunikacija med dvema ali več osebami, med prijatelji, sorodniki ali naključnimi znanci, v podjetjih je to obdarovanje med poslovnimi partnerji. Med slednjimi so zelo popularna darila s področja kulinarike in gastronomije: poslovni partner iz Avstrije običajno obdari svoje poslovne partnerje z Mozartovimi kroglicami, poljski poslovnež lahko daruje steklenico poljske vodke, Francozi si lahko omislijo celo gosja jetra (foie gras).



"Saj ne bi bilo treba!"

Darila so vedno bila in so še umeščena v nekakšen zavedni ali nezavedni ritual. Zato ni vseeno, kako se obdarujemo, kajti, kot pripovedujejo poznavalci bontona, obstajajo pravila, kako darilo izročiti in ga sprejeti. Ko ga sprejmemo, se moramo zahvaliti in ga pohvaliti. Velikokrat se namreč ob obdarovanju pokaže negotovost pri prav vseh - pri tistih, ki darilo predajajo, in tistih, ki ga sprejemajo. Nekaterim je nerodno, nekateri so celo užaljeni, tretji ga zavrnejo ... Osnovno pravilo, ki ga je treba upoštevati - pozabite na nepremišljene fraze: "hvala, saj ne bi bilo treba" ali "lahko ga zamenjate za kaj drugega" in podobno. Vedno skušajmo zbrati čim več podatkov o obdarovancu, o njegovih konjičkih, interesih, posebnostih. Predvsem pa je prav, da smo izvirni in presenetimo s čim novim. Poznavalka bontona in avtorica knjige 24 ur poslovnega bontona Bojana Košnik navaja pravila, ki jih je treba ob priložnostih obdarovanja upoštevati: če predajamo darilo, ki so ga pripravili ali kupili drugi, se moramo seznaniti z njegovo vsebino. Nikoli ne podarimo darila s kulturnim ali zgodovinskim ozadjem, če tega ne razumemo ali ne poznamo, saj o tem lahko od obdarovanca vedno pričakujemo kakšno vprašanje.

Kultura obdarovanja, tudi poslovnega, dopušča, da lahko podarimo stvari, ki jih izdelamo sami, saj vsebujejo del nas, celo veliko bolj kot kupljena darila. Takšna darila ne smejo biti preveč osebna ali celo vsiljiva, mi pa bi bili morda videti celo skopuški.



Nikoli kar čez mizo!

Košnikova pravi, da je najbolj razširjeno darilo rezano cvetje, saj ima veliko sporočilno moč, mnogo pa pove tudi o darovalcu. Kako velik je šopek, odloča narava odnosa do obdarovanca. Bel ovojni papir je treba odstraniti že pred prostorom, v katerem bomo cvetje izročili, okrasne papirje in folije ohranimo. In še nekaj nasvetov: v knjige, ki jih bomo podarili, nikoli ne pišemo posvetil, razen če smo avtorji. Vedno pa lahko priložimo nekaj prijazno napisanih vrstic. Daril nikoli ne izročamo kar čez mizo; pač pa pristopimo do obdarovanca, mu stisnemo roko in namenimo nekaj besed. Strogo pravilo, ki se ga je treba držati, je, da embalaža darila ne sme presegati njegove vrednosti. Še vedno velja staro pravilo, da darilo odpremo takoj, ko ga dobimo v dar. Če jih dobimo večje število, jih ne odpiramo, vendar morajo ostati na očeh gostov.

Vedeti je treba, da na nobena darila, niti poslovna, nikoli ne pišemo svojih imen ali imen svojih podjetij in ustanov. To je dovoljeno samo pri majhnih, cenejših darilih, ki jih izročamo širšim skupinam poslovnih partnerjev. Tudi na steklenico vina ne smemo, kot smo že zapisali, napisati imena podjetja. Vino se vedno podari v originalni embalaži, zraven priložimo vizitko. Sicer pa, nikar se ne obremenjujmo z bontonom tako močno, da bi bili med druženjem morda nesproščeni in ves čas pod pritiskom, kaj in kako. Naj bodo naše želje in obnašanje predvsem iskreni. Ker to je največ!



_________________
Skromnost je vrlina vsakega človeka!
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:
Odgovori na to temo Stran 1 od 1
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu