Dandanes je lahko nakup telefona zelo stresno doživetje, kajti vse te specifikacije, polne številk, za navadnega laika ne povedo ravno veliko. Poleg tega pa nastane problem, ko začnemo razmišljati o tem, kako se te številke dejansko pokažejo v resničnem delovanju in tako stvar še dodatno zakompliciramo. Ena najbolj pogostih napak, ki jo delamo kupci telefonov, je zmotno razmišljanje o specifikaciji RAM ( "Random Acces Memory").
Če se slučajno sprašujete, koliko RAM-a potrebuje vaš telefon, niste edini. To vprašanje se pojavlja vedno znova in znova, vse od začetka pametnih telefonov. S pomočjo portala "Digital Trends" smo izbrskali mnenja strokovnjakov o tem, koliko RAM-a v resnici potrebuje povprečen uporabnik telefona, kakšno funkcijo RAM sploh ima ter kako deluje.
Kakšno funkcijo igra RAM?
Vishal Kara, podpredsednik produktnega oddelka podjetja Piriform (proizvajalci CCleaner for Android), je za Digital Trends povedal: "Pametni telefoni so prehodili dolgo pot v zadnjih letih in sedaj za nas naredijo več kot kdajkoli prej. Medtem, ko na naših napravah izvajamo vse več nalog in aktivnosti, potrebujemo več RAM-a, da se učinkovitost telefona ne zmanjša",
Igre in aplikacije inštaliramo v notranji pomnilniški prostor, naš CPU ("Central procesing unit") in GPU ("Graphics Processing Unit") se ukvarjata s procesiranjem, torej kaj je naloga RAM-a? Kara utemeljuje: "Pametni telefon potrebuje instantni dostop do spomina za namene večopravilnosti - to je tisto, za kar potrebujemo RAM". Povedano po domače, RAM skrbi, da se na naših telefonih vse operacije dogajajo istočasno.
Ko na telefonu zaženemo aplikacijo ali igro, se ta najprej naloži v RAM. V tem času, ko je aplikacija v RAM-u, se lahko v njo kadarkoli vračamo in nadaljujemo kjer smo končali. Torej še enkrat, RAM je ključnega pomena za večopravilnost. Naložene aplikacije ostanejo na svojem mestu dokler se RAM ne napolni in takrat je preprosto potrebno določene stvari izbrisati. V teoriji torej pomeni, da več RAM-a pomeni, da lahko na enkrat opravljamo več aktivnosti, aplikacij, procesov. Kar se tiče količine RAM-a ne obstaja neka pravilna ali napačna številka, ki jo telefon potrebuje, kljub temu pa se moramo zavedati, da igra RAM zelo pomembno vlogo pri tem, da telefon deluje brez motenj in da je uporabniška izkušnja karseda tekoča. "Za razliko osebnih računalnikiv, kjer nekaj sekund pri nalaganju še preživimo, za aplikacije na telefonih pričakujemo, da se nalagajo takoj, še posebej, ko gre za kakše pomembne aplikacije", dodaj Kara.
RAM med drugim omogoča, da se procesi izvajajo v ozadju. Nekateri od teh procesov v ozadju, kot je recimo elektronska pošta, so seveda izjemno uporabni in danes praktično nujni za marsikogar. Po drugi strani pa seveda obstaja kar nekaj aplikacij, ki niso tako uporabne in nam v bistvu zgolj zasedajo prostor.
Zakaj imeti več RAM-a ni vedno boljše?
Glede na to, da RAM ponuja potencialno izboljšanje učinkovitosti naprave, morda razmišljate: kaj pa je lahko narobe, če imamo veliko RAM-a?
Več kot proizvajalec postavi RAM-a v telefon, več moči potrebuje naprava in krajša bo življenjska doba naprave. RAM porabi enako količino moči, ne glede na to ali ga uporabljamo v celoti, ali popolnoma nič. Povedano z drugimi besedami, če ne uporabljamo RAM-a, potem lahko brez razloga trošimo baterijo. Seveda pa vsi procesi, ki se izvajajo v ozadju, zahtevajo svoj del energije in kot morda veste, Facebook in Instagram, ki ju večina ima nenehno vključenih, porabljata ogromne količine energije baterije.
Koliko RAM-potrebuje naš pametni telefon?
Kot smo že omenili ni nekega odgovora, ki bi lahko zadovoljil vse uporabnike, vendar je jasno, da je količina RAM-a, tako kot marsikatera drug specifikacija telefona, odvisna od uporabnika. Boljše vprašanje je, kako uporabljamo telefon in temu primerno moramo gledati na količino RAM-a. Nekateri uporabniki bodo morda potrebovali 6GB RAM-a, nekateri spet 8GB, dejstvo pa je, da je že 4GB RAM-a za povprečnega upurabnika več kot dovolj za osnovno rabo telefona. Ljudje uporabljamo majhen odstotek vseh telefonovih funkcij in temu primerno ne smemo preceniti naših potreb po veliki količini RAM-a.
Vir: RN
_________________
Ni lepote brez ljubezni in dobrote.