POVEZUJMO SE Seznam forumov
Registriraj seIščiPogosta vprašanjaSeznam članovSkupine uporabnikovPrijava



Odgovori na to temo Stran 1 od 1
Recite NE klamidiji in neplodnosti!
Avtor Sporočilo
Odgovori s citatom
Prispevek Recite NE klamidiji in neplodnosti! 
S klamidijo je okuženih približno 15 tisoč Slovencev in 7500 Slovenk. Ne bodite med njimi. Preberite si vse o klamidiji! Klamidija je ena izmed najbolj razširjenih spolno prenosljivih bolezni, ki ogroža zlasti mlade v starosti od 16 do 24 let. Pogosto je brez vidnih znakov, zato je velikokrat ne morejo pravočasno odkriti in zdraviti, kar pa lahko resno škoduje zdravju! Zdravljenje je lahko enostavno in učinkovito, vendar moramo okužbo pravi čas odkriti.

Pojav klamidije pri moških


Klamidija lahko povzroči nespecifično okužbo sečnice(uretritis). Zanjo so značilni rahel, včasih komaj opazen izcedek iz sečnice, blage težave pri uriniranju, ki jih spremlja pekoč občutek, pogostejše uriniranje ali oteženo in neenakomerno izločanje urina. Tovrstni vzroki obolenja se pokažejo po spolnem odnosu, inkubacijska doba pa je od enega do treh tednov. Kadar je ne zdravimo pravočasno, to vodi do kronične okužbe, kar povzroči razne zaplete kot so vnetje prostate (prostatitis), nadmodka (epididimitis) ali celo nepolodnost. Moški, ki si ne zdravijo klamidijske okužbe so njen stalni vir in prenašalci!

Kako pa je s pojavom klamidije pri ženskah?


S klamidijo se okužita maternični vrat in sečnica. Znaki uretritisa (okužbe sečnice) so podobni kot pri moških. Vnetje materničnega vratu (cervicitis), pa običajno poteka z malo simptomi. Mogoč je zvečan izcedek iz nožnice rumenkaste barve in krvavitev po spolnem odnosu. Inkubacijska doba okužbe materničnega vratu se pojavi en do dva tedna po spolnem odnosu z okuženim partnerjem.


Mladostnice so zaradi fizioloških posebnosti bolj ogrožene za okužbo, imajo pa tudi več spolnih partnerjev.


Kadar se okužba s klamidijo ne zdravi, to povzroči vnetje rodil, vpliva na rodno sposobnost in zveča tveganje za pojav zunajmaternične nosečnosti, neplodnosti, pojav poznega splava ali prezgodnejga poroda.


Klamidija pa se lahko prenese tudi z matere na novorojenega otroka. Pogosta je predvsem pri nedonošenčkih, kjer se lahko pjavi klamidijska okužba oči in klamidijska pljučnica. Možna je tudi okužba očesne veznice, če so bili prsti v stiku z vaginalnim izcedkom.

Kateri so dejavniki tveganja?


Najpomembnejši je tvegan vzorec spolnega obnašanja obeh partnerjev. Mladi so zaradi fizioloških razlogov bolj dovzetni za okužbe z bakterijo, svoje pa prispevajo tudi psihološke značilnosti mlade generacije, kot so: neosveščenost, pomanjkanje informacij in premajhna odgovornost za lastno spolno življenje.

Kako se ustrezno zaščitimo pred okužbo?


Najboljša zaščita je monogamna zveza dveh partnerjev. Verjetnost okužbe se zmanjša, če nimamo spolnih odnosov s partnerji, za katere obstaja verjetnost klamidijske okužbe. Ker pa je težko vedeti, kdo je nosilec in prenašalec klamidije, je zato toliko bolj pomembna preventiva pri samem spolnem odnosu.


Najboljše zaščitno sredstvo je kondom iz lateksa, ki ga uporabljamo vse od začetka do konca spolnega odnosa (vaginalnega, oralnega ali analnega) in ga zamenjamo ob ponovni spolni združitvi. Zaželena je tudi uporaba lubrikanta na podlagi vode in ne olja, saj ta lahko poškoduje kondom. V nožnico pa nanesite tudi spermicidne snovi, vendar po navodilih proizvajalca. Izogibajte se tudi grobim spolnim odnosom, da ne poškodujete kože, površino nožnice ter sluznično membrano ust ali zadnjika, saj to lahko povzroči krvavitev.

Postavitev diagnoze in zdravljenje


Klamidijsko okužbo dokažemo z mikrobiološko preiskavo klinično dobljenih vzorcev sečnice, materničnega vratu ali urina. Preproste okužbe matreničnega vratu in sečnice zdravimo z antibiotiki (piranozidni, tetraciklini, kinoloni). Zdravilo Azitromicin pa je dovoljeno dati le ob privolitvi bolnika in v enkartnem odmerku.

Da bo torej vaše spolno življenje zdravo, upoštevajte navodila za zaščito. V primeru, da pride do okužbe s klamidijo, se nemudoma obrnite po ustrezno strokovno pomoč, saj lahko dolgotrajne okužbe povzročijo tudi neplodnost.


_________________
Ni lepote brez ljubezni in dobrote.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:
Odgovori na to temo Stran 1 od 1
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu