Evropejci naj bi po najnovejših raziskavah postali svetlopolti šele pred 5500 leti. Znastveniki namreč verjamejo, da je takrat prišlo do nenadne spremembe v prehranjevanju, ki je povzročila dramatično spremembo v barvi polti.
V prazgodovini so ljudje preživeli tako, da so nabirali sadove narave in lovili divje živali. Pred 5500 leti pa so se preusmerili v pridelovanje hrane. Znanstveniki ugotavljajo, da imajo poljščine manj vitamina D, kot nalovljena hrana.
Toda človeško telo potrebuje vitamin D in ga lahko proizvede tudi samo, če je koža izpostavljena ultravijolični svetlobi. Ker temna koža proizvede manj vitamina D, strokovnjaki domnevajo, da je s spremembo prehranjevalnih navad, koža evolucijsko začela sama bledeti, saj je svetlejša polt uspešnejša pri proizvodnji vitamina D.
Kot zanimivost naj omenimo, da svetlopolti otroci lahko zadostno količino vitamina D pridobijo tako, da so od 10 do 20 minut na soncu. Temnopolti otroci pa morajo biti na soncu kar štirikrat več, saj se pri njih vitamin D proizvaja počasneje zaradi barve kože.
Pomanjkanje vitamina D je povezano z različnimi boleznimi, kot so na primer tumor, težave s kostmi, diabetes in celo multipla skleroza. Zato je zelo pomembno, da vsak dan zaužijemo oziroma proizvedemo primerno količino omenjenega vitamina. Slednjega je veliko v mleku in drugi hrani, kot so recimo ribe.
_________________
Ni lepote brez ljubezni in dobrote.