Pomanjkanje vadbe, kajenje in debelost so dejavniki, ki vplivajo na nastanek demence
Več kot polovico primerov alzheimerjeve bolezni bi lahko z zdravim načinom življenja preprečili ali pa vsaj olajšali njene simptome. Pomemben dejavnik je vadba, zdrava prehrana in življenje brez cigaret, trdijo znanstveniki.
Aktivno življenje brez demence
Raziskave kažejo, da bi se lahko vsak 10. pacient izognil bolezni samo z odpravo slabih življenjskih navad. Več kot 800.000 Britancev trpi za demenco in kar polovica teh boleha za alzheimerjevo boleznijo.
Študij trening za možgane
Kajenje, debelost v srednjih letih, visok krvni tlak in diabetes pospešujejo verjetnost nastanka te zahrbtne bolezni. Raziskave so pokazale, da so dovzetnejši zanjo tisti, ki niso končali srednje šole. Tega sicer niso mogli otipljiveje dokazati, domnevajo pa, da miselna dejavnost vendarle pomeni vadbo za možgane, ki zavira nastanek znakov demence.
Spremenite življenjski slog
Do leta 2021 naj bi sicer za demenco obolelo že več kot milijon Britancev, do leta 2050 pa bo to število predvidoma naraslo na 1,7 milijona. Število obolelih bo večje seveda tudi zaradi tega, ker vedno več ljudi visoko starost.
Sicer pa verjetnost nastanka bolezni povečujejo tudi nezdrava prehrana, kajenje ter duševna in telesna nedejavnost, zaradi česar imajo ljudje višji krvni pritisk in preveč 'nepravega' holesterola. Znanstveniki sporočajo, da lahko že z majhnimi spremembami zmanjšamo možnost nastanka bolezni.
(Slovenske novice)
_________________
Ni lepote brez ljubezni in dobrote.