Zaradi vročinskega vala, ki smo mu bili priča prejšnji teden, so številni trpeli za nespečnostjo in motnjami spanja. Zanje so bile tako ohladitve ta teden odlična priložnost, da so se lahko ponovno odpočili. Kaj je vzrok za to, da v vročih nočeh ne moremo spati?
Temperatura sobe, v kateri počivamo, močno vpliva na kakovost našega spanca, prav zato številni v vročih dneh ne morejo spati oziroma se nenehno zbujajo. Pred počitkom temperatura telesa namreč začne padati in bi morala biti najnižja približno tri ure pred tem, preden ležemo k počitku. Če so temperature previsoke, se telo ne more shladiti. ''Ko ležete k počitku, vaši možgani začnejo uravnavati telesno temperaturo na raven, ob kateri se bo telo najbolje spočilo,'' pojasni profesor H. Craig Heller z Univerze Stanford. ''Gre za neki notranji termostat, ki skuša, če je okolje prehladno ali prevroče, uravnati temperaturo. A v hladnejšem okolju, ko se še pokrijemo z odejo, je to lažje kot v vročem okolju,'' še doda in pove, da je idealna temperatura spalnice za počitek od 18 do 21 stopinj Celzija.
Človeško telo temperaturo telesa uravnava na dva načina, z nadzornim centrom v hipotalamusu, ki od termoreceptorjev prejme informacijo o temperaturi, nato pa po potrebi vključi mehanizme za ohlajanje in segrevanje telesa. Če je telesna temperatura previsoka, se krvne žile razširijo, toplota se izloča čez stene žile in telo se ohlaja, če je prenizka, se krvne žile skrčijo, da obdržijo toploto. Poleg tega telo temperaturo uravnava še s kožo in podkožnim tkivom, ki sta občutljivejša na zunanje vplive, kot je na primer prevroča ali prehladna spalnica. Tako je nemška raziskava pokazala, da lahko prav ti vplivi močno določajo kakovost našega spanca.
V raziskavi so ljudem s termooblekami zniževali temperaturo kože in pri tem pazili, da so čim manj vplivali na temperaturo notranjih organov. Razlike so bile očitne. Ljudje, ki so jim kožo ohladili le za stopinjo, so se ponoči zbujali veliko redkeje kot ostali. Poleg tega se je podaljšal čas, ki so ga prespali v tretji in četrti fazi spanca. Učinki so bili še posebej vidni pri starejših ljudeh in pri tistih, ki so sicer trpeli za nespečnostjo. Podobna raziskava, ki je preučevala vpliv temperature okolja na faze spanja, je pokazala, da se pri tistih, ki spijo v pretoplem ali prehladnem okolju, močno krajša čas zadnje faze REM, ki je ključna za proces spanja.
Da boste dobro spali, si tako v vročih večerih spalnico ohladite s klimatsko napravo ali ventilatorjem. Če te možnosti nimate, si pred spanjem privoščite toplo (ne vročo) kopel. Ko se boste osušili, se bo telo ohladilo, kar vas bo zazibalo v prijeten spanec.
(vizita.si)
_________________
Ni lepote brez ljubezni in dobrote.