POVEZUJMO SE Seznam forumov
Registriraj seIščiPogosta vprašanjaSeznam članovSkupine uporabnikovPrijava



Odgovori na to temo Stran 1 od 1
Zelišča za zdravje vrta
Avtor Sporočilo
Odgovori s citatom
Prispevek Zelišča za zdravje vrta 
Spoznajte zaščitne lastnosti zelišč in se tako izognite uporabi kemičnih pripravkov na vrtu.
Vsak vrtičkar si želi imeti zdrave, lepe in kar najbolje razvite rastline. Za to je včasih dovolj že opazovanje in odstranjevanje jajčec, ličink ali odraslih škodljivcev, pogosteje pa so potrebni strožji ukrepi in različni pripravki ali postopki – in ne nujno kemični.

Premišljena  posaditev
S kombiniranjem sosednjih rastlin in z uporabo nekaterih zelišč rastline okrepite in zmanjšajte nevarnost, da bi se razširlili škodljivci in tudi bolezni. Najpreprosteje je, da učinkovita zelišča posejete ali posadite med vrtnine. Znana je uporaba žametnic za odganjanje škodljivcev in ognjiča za preprečevanje glivičnih obolenj, ki se prenašajo s prstjo.

Naravna pomoč
Tudi različni zeliščni pripravki so izjemno učinkoviti pri negi vrta. Njihov učinek je odvisen predvsem od sestavin in načina priprave. Glede na to jih razdelimo v štiri osnovne skupine: prevrelke, brozge, hladne izvlečke in poparke.

Prevrelke: To so pripravki iz različnih zelišč, pripravljeni z aerobno mikrobno razgradnjo v vodi. Rastline torej namakajte v vodi, da se iz njih izločijo hranilne snovi in učinkovine, ki ugodno vplivajo na rast in razvoj vrtnih rastlin. Prevrelke se uporabljajo predvsem za gnojenje rastlin. Najbolj znana sta koprivna in gabezova, za mešane pa so primerna zelišča, kot so preslica, kamilica, meta, majaron, regrat, česen in čebula. Koprivna prevrelka pomaga tudi pri zaščiti rastlin: razredčeni dodajte malo tekočega mila in dobili boste učinkovito sredstvo za odpravljanje listnih uši. Z njim poškropite napadeno rastlino.

Brozge: Če narezano sveže zelišče prelijete z vodo, pustite 24 ur in nato tekočino kuhate pol ure, dobite brozgo. Pripravljena iz kopriv ali gabeza učinkuje proti listnim ušem. Brozga iz čebulnih lupin deluje proti pršicam in nekaterim glivičnim obolenjem. Preslična in česnova brozga prav tako preprečujeta glivična obolenja.

Hladni izvlečki: Zelišča narežite in prelijte z vodo. Pustite največ tri dni, v mešanici pa ne sme priti do vrenja. Paradižnikov izvleček, pripravljen iz listov in stranskih poganjkov, odganja gosenice in metulje kapusovega belina ter druge škodljivce. Izvleček koprive deluje proti listnim ušem.

Poparki: Pripravite ga tako, da zelišče prelijete z vrelo vodo in pustite najmanj 15 minut. Nerazredčen ohlajen poparek iz čebulnih lupin ali navadnega vratiča odganja mrčes. Poparek tobaka je uporaben za preganjanje uši. Presličin poparek preprečuje razvoj glivičnih obolenj, poparek pelina pa odganja mravlje, kapusovega belina, listne uši in jabolčnega zavijača.
(Slovenske novice)


_________________
Ni lepote brez ljubezni in dobrote.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:
Odgovori na to temo Stran 1 od 1
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu