POVEZUJMO SE Seznam forumov
Registriraj seIščiPogosta vprašanjaSeznam članovSkupine uporabnikovPrijava



Odgovori na to temo Stran 1 od 1
Alergijske reakcije na pike žuželk
Avtor Sporočilo
Odgovori s citatom
Prispevek Alergijske reakcije na pike žuželk 
S prihajajočim poletjem preživljamo vse več časa na prostem, s tem pa smo tudi bolj izpostavljeni pikom raznih žuželk, ki lahko s svojim strupom izzovejo nastanek alergijske reakcije. Te so lahko celo smrtno nevarne. S prihajajočim poletjem preživljamo vse več časa na prostem, s tem pa smo tudi bolj izpostavljeni pikom raznih žuželk, ki lahko s svojim strupom izzovejo nastanek alergijske reakcije. Te so lahko celo smrtno nevarne. Najhujša oblika alergijskih reakcij je anafilaksija. To je huda alergijska reakcija, ki nastane v zelo kratkem času po vbodu žuželke in lahko povzroči smrt.

Blažje oblike se kažejo s koprivnico in angioedemom - to je z otekanjem v področju obraza, vratu ter rok in nog. Seveda pa moramo alergijsko reakcijo ločiti od normalne reakcije na vbod žuželke. Med žuželke, ki v našem okolju najpogosteje povzročajo alergijske reakcije, spadajo čebele, ose in sršeni. Njihovi strupi so sicer med seboj različni, vendar pa vseeno prihaja do navzkrižnih reakcij na pike žuželk iz različnih družin. Možno je torej, da imamo ob znani alergiji na eno od teh žuželk alergijo tudi na druge.

Reakcije na vbode se razlikujejo vse od blagih lokalnih reakcij, ki so posledica samega strupa žuželke, do hudih anafilaktičnih reakcij, ki zahtevajo nujno zdravniško oskrbo. Bolečina na mestu vboda, srbenje, otekanje in rdečina so normalne reakcije, ki so pri občutljivih posameznikih lahko precej močno izražene. Tudi sistemske reakcije se kažejo z različno stopnjo intenzivnosti. Te reakcije so prisotne po vsem telesu, ne le na mestu vboda, in se kažejo s srbenjem kože, koprivnico, otekanjem prstov, občutkom cmoka v grlu, dušenjem, padcem krvnega tlaka. Lahko so prisotne tudi bolečine v trebuhu, slabost, bruhanje, driska, izcedek iz nosu, vnetje očesnih veznic, motnje srčnega ritma.

Po vbodu žuželke se po navadi najprej pojavijo srbečica, pordelost kože in koprivnica. Sledita občutek cmoka v grlu in hripavost, pridruži se tudi občutek tesnobe, tiščanje v prsnem košu, dušenje in omotičnost. Sledijo motnje zavesti in v končni fazi nezavest in smrt. Simptomi se pri večini pojavijo v prvih 60 minutah po vbodu. Hitrejše reakcije so po navadi tudi izrazitejše.

Kako ukrepati ob piku žuželke? Za blage lokalne reakcije zadostujeta hlajenje mesta vboda in uporaba antihistaminikov v obliki mazil, ki jih lahko kupimo v lekarni. Lahko uporabimo tudi antihistaminik v obliki tablet. Za lokalne reakcije obisk zdravnika ni nujen. Nekoliko bolj previdni moramo biti pri vbodih v področju glave in vratu, kjer lahko že lokalna oteklina povzroči precejšnje težave. V tem primeru je smiselno, da obiščemo zdravnika.

Ukrepi pri anafilaktični reakciji

Nujnost stanja zahteva, da zdravnik takoj postavi diagnozo in ukrepa. Najprej je treba odstraniti stik z alergenom (kar v večini primerov pomeni, da moramo čim prej odstraniti želo, če je ostalo v rani). Zdravniku povemo o morebitnih preteklih alergičnih reakcijah na pike žuželk. Zdravnik bo moral poskrbeti za prosto dihalno pot, po potrebi tudi z vstavitvijo dihalne cevke v sapnik. Potrebno je zdravljenje s kisikom in dajanjem tekočin v žilo. Zdravilo prvega izbora je adrenalin, ki se ga vbrizga v mišico, po presoji tudi v žilo. Zdravila, ki se uporabljajo pri zdravljenju alergijskih reakcij, so še kortikosteroidi in antihistaminiki.

O uporabi zdravil se bo zdravnik odločil glede na jakost alergijske reakcije. Če se alergijska reakcija kaže s koprivnico, po navadi zadostuje terapija z antihistaminiki, lahko doda tudi kortikosteroid. Lokalno se mesto izpuščaja hladi s hladnimi obkladki. Pri hujših oblikah, kot sta angioedem in anafilaksija, se običajno uporabljajo vsa imenovana zdravila in postopki. Hospitalizacija je po alergijski reakciji redko potrebna, vsekakor pa je potrebno krajše opazovanje.

Vsem bolnikom, ki so imeli alergijsko reakcijo na pik katere od žuželk, se svetuje, da se izogibajo morebitnim novim vbodom. V primeru vboda se tistim s hudo preobčutljivostjo svetuje uporaba zdravil nemudoma po izpostavitvi. Zdravnik jim lahko v tem primeru predpiše antihistaminik in kortikosteroid, ki ju ima bolnik pri sebi in jih zaužije takoj v primeru vboda, včasih predpiše bolniku tudi adrenalin, ki je že pripravljen za uporabo v injekcijski brizgi. To ima bolnik pri sebi in jo lahko uporabi pri vbodu žuželke. Zatem se morajo ti bolniki nemudoma odpraviti k zdravniku.

In kdaj je potreben obisk zdravnika? Kadar se pričnejo kazati sistemski znaki reakcije na pik, torej srbenje kože, koprivnica, občutek cmoka v grlu, otekanje v obraz ali roke in noge, dušenje, ob znani alergiji na vbod žuželke. Kadar je reakcija prisotna le lokalno v okolici mesta vboda, zdravniška oskrba ni potreba. Izjema so le stanja, ko se mesto vboda zagnoji ali kadar je vbod v področju glave in vratu.




Maja Cimerman, dr. med.


Dobro si je prebrati in zapomniti.  
Wink  Wink



_________________
Skromnost je vrlina vsakega človeka!
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:
Odgovori na to temo Stran 1 od 1
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu