POVEZUJMO SE Seznam forumov
Registriraj seIščiPogosta vprašanjaSeznam članovSkupine uporabnikovPrijava



Odgovori na to temo Stran 1 od 1
Ljudska vstaja v Mariboru
Avtor Sporočilo

Odgovori s citatom
Prispevek Ljudska vstaja v Mariboru 
T.i. 2. Mariborska vstaja v ponedeljek, Kangler na ta dan odpovedal sejo mestnega sveta

Večina vodij klubov svetnikov mariborskega mestnega sveta se je na današnjem sestanku, ki ga je sklical župan Franc Kangler, strinjala za preklic seje mestnega sveta, ki je bila napovedana za ponedeljek. Na ta dan so napovedani tudi novi protesti proti županu Kanglerju.

Da bo seja mestnega sveta odpovedana, je nakazal že Kangler v današnji izjavi za medije. Kot je dejal, bo seja verjetno preložena na december, saj naj nekateri svetniki zaradi napovedanih protestov ne bi želeli več delati pod takšnimi pogoji.

Na seji naj bi med drugim razpravljali o poročilu Komisije za preprečevanje korupcije, v katerem ta obtožuje Kanglerja korupcije v primeru Farmadent. “Točke, ki so bile napovedane za obravnavo na redni seji in o katerih mora mestni svet sprejeti sklepe in odločiti, bodo uvrščene na dopisno sejo, ki bo izvedena v prihodnjem tednu. Ostale točke bodo obravnavane na prihodnji izredni oziroma redni seji,” so po današnji seji koordinacije svetniških klubov sporočili z občine.

Hkrati s sejo naj bi v ponedeljek potekal tudi nov protestni shod proti Kanglerju. Protestniki so se organizirali prek družbenega omrežja Facebook, kjer ima njihova skupina “Franc Kangler naj odstopi kot župan Maribora” že več kot 14.500 podpornikov. Tako imenovana 2. Mariborska vstaja naj bi se začela ob 16.30 na Trgu svobode.

Kljub odpovedi seje mestnega sveta se protest intenzivno oglašuje tako na spletu kot s plakati po mestu. Med drugim so danes z napisom “Gotof je” opremili most čez Dravo.

Zadnji večji protest je bil v sredo pred Rotovžem, kjer je bil Kangler izvoljen v državni svet. Zbralo se je okoli tisoč ljudi, ki so Kanglerja pozivali k odstopu z županske funkcije. Elektorji in Kangler so lahko stavbo zapustili le ob policijskem varovanju.

Na sredinem protestu je morala policija uporabiti tudi prisilna sredstva. Policijska uprava Maribor je danes pozvala udeležence takšnih shodov, naj pri izražanju stališč in mnenj na javnih shodih spoštujejo tudi pravice drugih. “Protesti naj zato potekajo mirno in dostojanstveno, udeleženci pa naj ne nasedajo morebitnim provokacijam posameznikov, katerih cilj ni izražanje protesta, ampak izvrševanje protipravnih ravnanj,” so poudarili.

Povod za proteste je bila postavitev radarjev za merjenje hitrosti na cestah, kjer del javnosti očita Kanglerju, da ga bolj kot varnost na cestah zanima pobiranje denarja. Kot je bilo slišati na protestih, protestnike ne moti omejitev hitrosti, ampak so siti klientelizma in korupcije, ki naj bi domnevno prežemala mariborsko občino.

Župan pozive k odstopu odločno zavrača in vztraja, da ni naredil nič nezakonitega. Pri tem vztraja tudi potem, ko ga je vodstvo njegove stranke SLS izključilo iz svojih vrst. Manjšala naj bi se mu tudi podpora v mestnem svetu, s tem da so zaenkrat to javno povedali le v mestnem odboru SDS. (sta)
(Politikis)


_________________
Ni lepote brez ljubezni in dobrote.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran

Odgovori s citatom
Prispevek  
V Mariboru smrdi po linču

Maribor - Za mariborskega župana Franca Kanglerja tisti, ki so ga dvakrat večinsko volili, pravijo, da ga je naplavila demokracija, odnesla pa ga bo ulica. To pa je fašistoidno hujskaštvo.

Ne glede na to, koliko in česa je Kangler v resnici kriv in čemu se je razjarjeni množici – ki hodi pred Rotovž protestirat, kričat, zažigat njegove fotografije in zdaj celo fizično obračunavat –, zameril, je nesprejemljivo, da se skuša tudi z nasiljem odstraniti nekoga, ki jim ni več všeč. Naš zgodovinski spomin nam bi moral povedati, kaj takšno ulično nasilje v resnici pomeni, če se spomnimo samo jogurt revolucije v nekdanji "Jugi" in njihovega poskusa izvoza v nepokorjene, kot so rekli v Srbiji, republike. Tudi ne moreš v stilu nogometnega navijaštva in njegovega primitivizma obračunavati z nikomer. Tudi s Francem Kanglerjem ne.

Ulični linč nedopusten
Mariborski župan Franc Kangler se bo slej ko prej moral umakniti s svojega županskega prestola. Še posebej zdaj, ko ga je na cedilu pustila njegova stranka SLS in je v resnici politično mrtev ter mogoče tega še ne ve ali ne razume prav. A ne bi smeli dopustiti, da kdorkoli z nasiljem in pozivi na linč kogarkoli odstavlja. Ne gre pozabiti evforije večinskega mariborskega volilnega telesa, ki je v prvo in potem še za en mandat izvolilo prav Kanglerja. Kangler je že takrat veljal za samosvojega, za posebneža, nekateri so govorili, da je malo ruralen in primitiven, a njihov glas je vseeno dobil. Zdaj ga je dobil tudi kot novoizvoljeni član državnega sveta in po nekaterih informacijah se to ne bi zgodilo, če elektorji ne bi bili izpostavljeni pritiskom in grožnjam že pred volitvami. Eden od njih mi je dejal, da bi verjetno glasoval drugače, da pa je v izbiri med nedemokratičnimi grožnjami in med svojo demokratično pravico, da voli kogar pač hoče, volil Kanglerja. Ali pa elektorica, ki se je javno izpostavila, pokazala poziv, ki ga je dobila, da naj Kanglerja ne voli, in povedala o pritiskih in grožnjah. Ter končala z besedami: "Kaj hočejo? Me zastrašiti. Imam otroke in vnuke. Me bodo kar ubili?"

Kdo je "kanon futer" in kdo so generali?
Zadeve v Mariboru uhajajo iz rok tistim, ki za zdaj stojijo v varnem zavetju svojega hujskaštva. Zato je seveda pomembno vprašanje, kdo so tisti, ki v zavetju anonimnosti socialnih omrežij kurijo in hujskajo k takšnim dejanjem v Mariboru! Že prvi tako imenovani mariborski protest Gibanja 29. oktober uperjen proti vladi je pokazal, da so nekakšni ideološki, filozofski in strankarski voditelji že takrat pripravljali teren za bolj odločne nastope tudi proti svojemu županu in vladi. Njihovo takšno ali drugačno hujskaštvo pa je zdaj ušlo izpod nadzora, ko se ne ve natanko – policija pa molči – katere militantne skupine so zdaj proti Kanglerju v prvih bojnih linijah. Ali če vprašam drugače: kdo je "kanon futer" in kdo so generali?

Če drži, da je nekdo "elitne sile" militantnežev celo uvozil iz soseščine, potem stvari niso več nedolžne. In tudi niso. Kakorkoli so se že odločili elektorji, ki so svoj večinski glas dali Francu Kanglerju, so to storili po svoji volji, celo zelo demokratično. Pri tem pač niso ne špekulirali in ne kalkulirali, kaj to v resnici pomeni – v resnici Kanglerju seveda ne bi smeli dati svojega glasu, če bi razmislili o tem, kako zelo je njihov župan in kandidat za državnega svetnika obremenjen z različnimi sumi, obtožbami, ovadbami in podobnim. Formalnopravno pa je Kangler nedolžen in ni daleč od resnice njegovo vehementno zagotavljanje in prepričanje, da ni nič res – namreč, doslej so vsaj tri zelo razvpite ovadbe in obtožnice padle. In da za vsem stoji nek politični komplot, ponavlja Kangler. Za vsem seveda ne, a s tem naj se ukvarjajo kriminalisti, tožilstva in sodišča. Mogoče je pravica počasna, a vendarle pride. Tudi za Franca Kanglerja, če je kriv. Za zdaj je bil kriv samo svojih "kanglerizmov", da se je njegovo ljudstvo lahko zabavalo tudi na račun svojega šerifa, kot so mu pravili.

Koga zastopa Gibanje 29. oktober
Že za tisto Gibanje 29. oktober se je postavljalo vprašanje, kdo ga v resnici zastopa. Da so to nekateri člani Zaresa, je kmalu postalo jasno, kjer je še najbolj izstopala Janja Vidmar, ki je v mariborski v mestni svet kandidirala, ni pa bila tudi izvoljena. Potem je tu večni "upornik" in vseved, filozof, medijski multipraktik Boris Vezjak, ki je prav na teh demonstracijah s ponovitvijo dražgoške parole Janeza Stanovnika "hlapci, za hlapce rojeni" nastopil kot agitator. Ko filozofi postanejo kričači, je konec filozofije.

Potem je tu neizbežna kulturnica Lara Jankovič, ki se protestno sprehaja med Mariborom in Ljubljano in kriči "smrt fašizmu". Tovrstni kulturniki so svoj ulični pedigre na ogled postavili v kleti Cankarjevega doma, ko so se lotili ministra Žigo Turka. Igralec Uroš Potočnik je novemu ministru za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žigi Turki v obraz kričal "smrad" in "smrdiš". Turka je ob prihodu v Cankarjev dom na proslavo ob prazniku kulture letos februarja pričakala množica demonstrantov proti ukinitvi samostojnega kulturnega ministrstva in ga "pozdravila" z žvižganjem, zmerjanjem, celo prostaškimi kretnjami in grožnjami. Zdaj ga z zbiranjem podpisov odstavljajo še Štrukljevi sindikalisti, ki med podpisnike vabijo tudi sorodnike, znance in prijatelje. Štrukelj pa nikoli ni bil sindikalist, ampak politikant iz ozadja, ki je svoj aktivizem zavil v lepo bogato plačano delovanje več kot 5000 evrov mesečno. Da bi potem tekal po cestah in ulicah brez tistih, ki res težko živijo, kajti takšnih na Semolič–Štrukljevih demonstracijah ni, ker bi to bilo res abotno.

Pahor in Türk o Kanglerju
Ob vsem tem, kar se stvarno nevarnega dogaja, sta v tem istem pregretem Mariboru v četrtek gostovala predsedniška kandidata Borut Pahor in Danilo Türk in na vprašanje Večera, ali bi Kangler moral odstopiti, odgovorila takole. Borut Pahor je dejal, da vsak, ki opravlja javno funkcijo, mora najprej sam pri sebi oceniti, ali lahko – ne glede na to, ali sam meni, da je nedolžen ali kriv – še opravlja svojo funkcijo. Odločitev gospoda Kanglerja je njegova, je rekel Pahor. Ljudje so včeraj – sicer z nasiljem, ki ne rešuje stvari –, povedali svoje mnenje.

Danilo Türk pa je zatrdil, da so Kanglerjeva dejanja ustvarila globoko nezaupanje v Mariboru. Odstop bi bil povsem primeren. Tu so tudi pravna vprašanja, ki so glavni del tega nezaupanja. Odstop je moralno dejanje. Nihče ne more biti moralen namesto drugega. Seveda je to njegova odločitev. Nasilje ni prava pot, a je treba razumeti ta čustva, ki so se v zadnjem času nabrala.

V resnici ne Pahor in ne Türk nista rekla tistega, kar bi kot kandidata za najvišjo, tudi moralno funkcijo morala: demokracije in demokratičnih postopkov ne more zamenjati ne kamenje ne fizično nasilje. Pa nista rekla. Bila sta tiho tam, kjer bi morala odločno spregovoriti.
(Siol)


_________________
Ni lepote brez ljubezni in dobrote.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran

Odgovori s citatom
Prispevek  
Protesti v Mariboru so se sprevrgli v nasilje
V protestih so bili poškodovani trije policisti
 Doslej največji protest proti županu Francu Kanglerju na Trgu svobode, ki se ga je po neuradnih ocenah udeležilo več kot 5000 ljudi, po nekaterih pa več, se je ob koncu sprevrgel tudi v nasilje.

Protestni shod se je ob koncu sprevrgel v nasilno divjanje manjših skupin protestnikov po mestu. Ko se je del njih odpravil proti stavbi občine, je namreč posredovala policija. Najbolj vročekrvne protestnike so policisti s pomočjo konjenice in v spremstvu helikopterja ustavili v parku generala Maistra, potem ko se ti na njihov ukaz niso vrnili nazaj na Trg svobode, pa so uporabili solzivec.

V protestih poškodovani trije policisti
Policisti so nato prekinili shod ter izpraznili Trg svobode, nekateri protestniki pa so se premaknili proti centru mesta, kjer so po podatkih Policijske uprave Maribor nadaljevali s kršitvami, zlasti z metanjem granitnih kock in kamenja v policiste. Pri tem so bili po doslej zbranih podatkih poškodovani trije policisti. Policisti so prijeli in pridržali več kršiteljev.

"Gotof je"
Protestni shod je sicer dotlej potekal razmeroma mirno, več tisoč ljudi vseh generacij pa je s transparenti in glasnimi vzkliki župana Kanglerja pozivalo k odstopu. Najbolj pogost vzklik "druge mariborske vstaje" je bilo že uveljavljeno geslo Gotof je.

Zažigali Kanglerjeve slike in lutke ter druge simbole njegovega županovanja
Protestniki so med drugim zažigali Kanglerjeve slike in lutke ter druge simbole njegovega županovanja, tudi kartonaste radarje, ki so pravzaprav povzročili vsesplošno nezadovoljstvo v Mariboru.

"Mi smo Maribor, Kanglerja v zapor"
Na transparentih je med drugim pisalo "Mi smo Maribor, Kanglerja v zapor", "Dupleka nočemo, Maribora ne damo", "Prej boš odstopo, prej bo mir!", pa tudi pozivi k temu, da se ukine imuniteta županom in poslancem ter da naj se sodstvo končno zgane. Mestni občini Maribor so nekateri protestniki očitali, da je mafija, ki zgolj obira mesto.
Protestniki so se organizirali prek družbenega omrežja Facebook, kjer ima njihova skupina "Franc Kangler naj odstopi kot župan Maribora" že več kot 20.000 podpornikov. Protest z vedno bolj prepoznavnim geslom "Gotof je" bil intenzivno oglaševan tako na spletu kot z letaki po mestu.

Kanglerju sicer podporo odreka tudi vedno več nekdanjih političnih zaveznikov. Izvršni odbor DeSUS Maribor je tako danes sklenil predlagati mestnemu odboru DeSUS izstop iz mariborske mestne koalicije. O tem bo mestni odbor odločal v četrtek.

Anonymous napadel uradno spletno stran Mestne občine Maribor
Natančno ob 13. uri pa se je v protestne akcije vključil tudi globalni Anonymous, ki je napadel uradno spletno stran Mestne občine Maribor in spletno stran Kanglerja ter njegove Županove liste. Omenjeni strani trenutno ne delujeta, kot pa so pojasnili "anonimni", so se za napad odločili zaradi strinjanja, da mariborski župan posega v pravice občanov ter deluje koruptivno in zatiralno.

Opozicija in protestniki se na vabilo župana niso odzvali
Še pred protesti se je Kangler ob 13. uri poskušal sestati s predstavniki mestne opozicije in protestniki, a sta se na njegovo razočaranje vabilu odzvali le dve svetnici. Prišli sta Nataša Matijevič in Marjana Kreitner, ki sta bili sicer izvoljeni na listi LDS, za kateri pa je prav tako vprašljiva njuna "opozicijska drža", saj sta večji del mandata naklonjeni županu in sta že pred časom izstopili iz svetniške skupine omenjene stranke. Na vprašanje, ali jim ni morda dal nekoliko premalo časa za prihod na sestanek, je župan odvrnil, da so se v preteklosti že odzivali na hitro, v zdajšnjih razmerah pa bi to od njih pričakoval. Od SD je pričakoval, da jih ne bo, zlasti glede na vsebino njihovega opravičila, da v tem trenutku ne želijo sodelovati na sestanku, na katerega vabijo opozicijo in protestnike.

Spomnimo:
V tem mesecu je sicer prišlo že do treh protestnih shodov proti Kanglerju. Prvi je bil 2. novembra, ko je kakšnih 50 ljudi pred stavbo občine prižigalo sveče. Drugi je bil 12. novembra, ko je med 400 in 600 ljudi s plakati skandiralo pred mestno hišo in v vhod metalo jajca, med sprehodom po bližnji ulici pa so protestniki zažgali tudi radar. Največji protest do današnjega dne pa je bil sredi prejšnjega tedna pred Rotovžem, ko je bil Kangler izvoljen v državni svet. Zbralo se je okoli tisoč ljudi, elektorji in Kangler pa so lahko stavbo zapustili šele ob policijskem varovanju. Zaradi tokratnega shoda je bila odpovedana današnja seja mestnega sveta, zaposleni na občini pa so stavbo zapustili že okoli 15. ure.
(Siol)


_________________
Ni lepote brez ljubezni in dobrote.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:
Odgovori na to temo Stran 1 od 1
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu