POVEZUJMO SE Seznam forumov
Registriraj seIščiPogosta vprašanjaSeznam članovSkupine uporabnikovPrijava



Odgovori na to temo Stran 1 od 1
Čim prej k veterinarju
Avtor Sporočilo
Odgovori s citatom
Prispevek Čim prej k veterinarju 
Zaustavitev krvavenja, zaščita rane, preprečitev možnosti nadaljnjih poškodb in čimprejšnji obisk veterinarja - prva pomoč, ki jo morajo obvladati skrbniki domačih živali





Foto: Anja Tomanič
Ob nezgodah si lahko pomagate s kompletom za prvo pomoč.

Za nudenje prve pomoči živali je primerna oprema iz kompleta za prvo pomoč. Če tega nimate pri roki, si lahko pomagate z raztrganimi oblačili, brisačami, elastičnim trakom ..., medtem ko sta pri resnih poškodbah najpomembnejši dejanji zaustavljanje krvavitve in preprečevanje podhladitve. S poškodovanim ljubljencem je treba vedno ravnati izredno pazljivo, saj se lahko na vašo pomoč odzove agresivno.

Rane na glavi po navadi ne krvavijo močno, zato jih ni potrebno povezovati. Preprečiti je potrebno morebitno praskanje, ki bi lahko povzročilo še večje poškodbe. Zaradi oblike telesa je lažje oskrbeti rane v področju vratu, prsi in trebuha. Na poškodovano mesto namestimo sterilno gazo in ga povijemo s povojem, ki ga zmerno zategujemo.

Nezavestno žival položimo na bok

Kadar je žival v nezavesti, jo je treba nežno položiti na bok. Vrat živali iztegnemo naprej, odpremo gobec in izvlečemo jezik na stran. Glava naj bo pri tem nekoliko nižje od trupa. Žival pokrijemo, a je v vsakem primeru treba našega ljubljenca čim prej peljati k veterinarju.

V poletnih mesecih moramo biti pri psih posebno pozorni na znake vročinske kapi oziroma toplotnega udara. Zaradi visokih temperatur in vlage v zraku lahko telesna temperatura psa preseže tudi 43 stopinj Celzija. Znaki, na katere morajo biti lastniki kosmatincev pozorni, so nenadna onemoglost, pospešeno dihaje, viseč jezik, omotica, blede sluznice, bljuvanje in driska. V skrajnih primerih lahko sledi tudi nezavest in smrt. Vremensko dovzetni so predvsem starejši psi, psi s prekomerno težo in temno pigmentirani psi. V rizično skupino spadajo tudi nekatere pasme psov, kot so angleški buldog, shihtzu in mops, za katere je značilno kronično obolenje srca ter dihal. Tudi kosmatinci, ki so zaprti v slabo zračenih prostorih ali so izpostavljeni večjim naporom, težje prenašajo vroče poletno podnebje. V takšnih primerih je treba ukrepati čim hitreje. Ljubljenčka namestite v hladnejši, zračen prostor ali vsaj v senco in mu v presledkih nudite svežo vodo. Če je pes že omotičen, mu na telo položite v vodo namočene kose blaga in ga masirajte po okončinah in prsnem košu.

V urbanem okolju

pogostejše zastrupitve

Psi v urbanem okolju se pogosto zastrupijo s strupi proti glodavcem, polžem, s tekočino proti zmrzovanju in drugimi nevarnimi snovmi. Kadar pes poje strup v zadnjih dveh urah, mu lahko pomagamo tako, da izzovemo prisilno bruhanje. To dosežemo s toplo in močno sladkano oziroma slano vodo, ki mu jo vbrizgamo v gobec. V veliko pomoč bo, če boste k veterinarju prinesli tudi snov, ki jo je žival zaužila oziroma sumite, da jo je. Če to ni mogoče, prinesite s seboj vsaj embalažo.


ANJA TOMANIČ



_________________
Skromnost je vrlina vsakega človeka!
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:
Odgovori na to temo Stran 1 od 1
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu