POVEZUJMO SE Seznam forumov
Registriraj seIščiPogosta vprašanjaSeznam članovSkupine uporabnikovPrijava



Odgovori na to temo Stran 1 od 1
Tiha ubijalca
Avtor Sporočilo
Odgovori s citatom
Prispevek Tiha ubijalca 

V Evropi vsako leto zaradi bolezni, ki jih povzročijo virusi hepatitisa, umre vsaj 125 tisoč ljudi. Z virusoma hepatitisa B in C (HBV in HCV) pa naj bi bilo po različnih ocenah samo v Evropi okuženih 23 milijonov ljudi.


Tiha ubijalca
Virusa hepatitisa B in C veljata za "tiha ubijalca", ki lahko dokaj nezaznavno privedeta do za življenje ogrožajočih posledic. Problem kronične okužbe je namreč ta, da se je zaradi dolgotrajne odsotnosti bolezenskih znakov večina okuženih sploh ne zaveda, zato je dostikrat odkrita naključno ali pa šele tedaj, ko je že prepozno, čeprav nam današnja medicina ponuja odlične in enostavne teste za odkrivanje okužbe, zelo uspešno zdravljenje, če bolezen odkrijemo dovolj zgodaj, ter učinkovito in varno preventivno cepljenje proti hepatitisu B.

Kljub temu pa tako Svetovna zdravstvena organizacija kot tudi pristojni organi EU opozarjajo, da okužbi s HBV in HCV danes še vedno predstavljata pomemben javnozdravstveni problem. 28. julij, rojstni datum profesorja Barucha Blumberga, ki je leta 1965 odkril virus hepatitisa B in kasneje še prvo cepivo proti raku, torej cepivo proti hepatitisu B, je po sklepu Svetovne zdravstvene organizacije od leta 2011 razglašen za svetovni dan hepatitisa. Letošnje sporočilo tega dneva: Hepatitis: spoznajte ga in se z njim soočite, poziva predvsem k učinkovitejšemu odkrivanju okuženih s HBV in HCV, ki lahko povzročita raka na jetrih ali odpoved njihovega delovanja, če okužbo odkrijemo prepozno.

Velik delež neodkritih okuženih

Zdravstveni strokovnjaki v Sloveniji ocenjujejo, da je z virusom hepatitisa B (HBV) okužen približno odstotek prebivalstva, z virusom hepatitisa C (HCV) pa najverjetneje manj, toda v skupinah z zvečanim tveganjem za okužbo je delež bistveno višji. Bolnikom s hepatitisom B ali C so na voljo vsa zdravila, prav tako tudi ekipa infektologov in gastroenterologov-hepatologov, ki jim pomaga premagovati zahtevno zdravljenje.

V preteklih 15 letih so uspešno ozdravili več kot dve tretjini vseh zdravljenih bolnikov, kar je primerljivo z drugimi državami EU. V prvi evropski raziskavi o strategiji obvladovanja okužbe s HBV in HCV ter iskanju najučinkovitejšega modela tovrstnega delovanja se je lani Slovenija uvrstila na drugo mesto.

"Poglaviten problem tako pri nas kot tudi po svetu predstavlja neučinkovito prepoznavanje okuženih, saj se z visokim deležem neodkritih okuženih spopadajo v vseh evropskih državah," pravi prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana. "V Sloveniji na osnovi podatkov iz različnih virov ocenjujemo, da je v zdravniški oskrbi le približno tri tisoč bolnikov s hepatitisom C, kar je slaba tretjina vseh okuženih."

Uspešnejše zdravljenje

Leto 2012 sta na področju virusnih hepatitisov Slovenijo zaznamovali dve pomembni novosti. Vpeljano je bilo novo zdravljenje bolnikov s hepatitisom C, ki za dodatnih 25 do 30 odstotkov izboljša zdravljenje bolnikov, okuženih z genotipom 1, pri katerih je bilo do sedaj zdravljenje najmanj uspešno. S pomočjo Ministrstva za zdravje RS so na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana vpeljali tudi prvo ambulanto za anonimno in brezplačno testiranje na okužbi s HBV in HCV, ki deluje vsak ponedeljek med 12. in 14. uro. Izdali so tudi knjižico Virusni hepatitis C z namenom, da bi bolezen čim bolj približali strokovni javnosti in spodbudili zdravnike različnih specialnosti, predvsem zdravnike družinske medicine, k čim širšemu prepoznavanju dejavnikov tveganja za okužbo pri njihovih varovancih in čim prejšnjemu testiranju na okužbo.

"Namen vseh ukrepov in aktivnosti je, da virusni hepatitis, ki je žal še vedno podcenjen ne le pri splošni javnosti, temveč tudi v določenih javnih institucijah, postane prepoznavna bolezen, ki jo lahko dokaj uspešno obvladujemo, če nanjo pravočasno pomislimo in jo odkrijemo," poudarja prof. dr. Mojca Matičič.  



_________________
Skromnost je vrlina vsakega človeka!
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:
Odgovori na to temo Stran 1 od 1
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu