POVEZUJMO SE Seznam forumov
Registriraj seIščiPogosta vprašanjaSeznam članovSkupine uporabnikovPrijava



Odgovori na to temo Stran 1 od 1
Ali ste vedeli ...
Avtor Sporočilo

Odgovori s citatom
Prispevek Ali ste vedeli ... 
... da so inteligentnejši ljudje bolj nagnjeni k ljubosumju in ljubosumnim izpadom? To je razkrila raziskava, v kateri so sodelovali študentje. Ti so si morali zamisliti situacijo, kjer pri svojem partnerju v elektronski pošti odkrijejo sporočilo nasprotnega spola, v katerem ga pošiljatelj sprašuje, kaj počne kasneje in tako naprej ... In kaj so ugotovili raziskovalci? Tisti študentje, ki so imeli visok inteligenčni kvocient in najboljše ocene, so na omenjena sporočila reagirali najburnejše.

Samokontrola je sicer značilna za inteligentne ljudi, a ti po navadi težijo k perfekcionizmu, pojasnjujejo strokovnjaki ob tem, da jih zato lahko toliko bolj razburi dejstvo, da bi morebitna nezvestoba njihovih ljubimcev lahko spodkopala njihovo prizadevanje po popolnosti. Čeprav je bilo dokazano, da so ženske bolj ljubosumne kot moški, so bili moški v resnici še bolj ljubosumni, če je sporočilo vsebovalo tudi čustvene simbole.



... da je nova raziskava pokazala, da obstajajo dokazi, da dodatki z omega-3 maščobnimi kislinami lahko sprožijo agresivno obliko raka na prostati? Omega-3 maščobe, ki jih najdemo v ribjem olju in slavijo po protivnetnih učinkih, so po novih odkritjih povečale možnost za hujšo obliko bolezni za kar 71 odstotkov, pri milejši obliki pa za 44 odstotkov. Na splošno se tveganje za raka na prostati poveča za 43 odstotkov. Ameriški preiskovalci so primerjali krvno sliko 834 moških, ki imajo raka na prostati, in 1393 udeležencev, ki nimajo raka. Nadaljnje raziskave bodo pokazale, kateri so mehanizmi, ki povzročijo, da maščobne kisline povzročajo raka, še pravijo znanstveniki, hkrati pa svarijo pred paniko. Raziskovalce čaka še torej dolga pot, da bi lahko trdili, da je vzrok dejanski vnos ribjega olja. Dejstvo pa je, da so dodatki omega-3 maščobnih kislin med najbolj priljubljenimi med uporabniki. Slednji pravijo, da imajo veliko zdravih učinkov, med njimi varujejo pred srčnimi infarkti, pomagajo pri vnetih sklepih, povečajo delovanje možganov, pri otrocih preprečujejo vedenjske motnje.



... da Američani niso več najdebelejši? Organizacija za prehrano in kmetijstvo Združenih narodov je objavila rezultate raziskave, ki je zagotovo najbolj razveselila prebivalce ZDA, saj so nazadovali z vrha lestvice ljudi z največ telesne maščobe na svetu. Na vrh lestvice najdebelejših so se sedaj povzpeli Mehičani. Kar tretjina odraslih Mehičanov oziroma 32,8 odstotka ima preveč telesne maščobe. V to kategorijo spadajo starejši od 20 let, ki imajo vrednost indeksa telesne mase nad 30. Gre za razmerje med težo, višino in maščobami. Na drugem mestu lestvice so Američani, kjer se s preseženimi kilogrami spopada kar 31,8 odstotka prebivalcev.



_________________
Skromnost je vrlina vsakega človeka!
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo

Odgovori s citatom
Prispevek  
Leta 1815 je bil Napoleon I. izgnan na otok Sveta Helena v Atlantskem oceanu.

Leta 1844 se je na Vrsnem rodil Simon Gregorčič. V Gorici je študiral bogoslovje, duhovniški poklic pa ga je popeljal od Kobarida, kjer je ustanovil eno prvih čitalnic na Slovenskem, prek Branika do Gradišča nad Prvačino. Umrl je leta 1906, prav tako v Gorici. Pisanju domovinske lirike se je posvečal že kot dijak, njegova poezija pa je kmalu pokazala razkol med zavezanostjo duhovništvu in željo po posvetnem življenju. Njegov pesniški opus obsega domoljubne (Soči, Nazaj v planinski raj), ljubezenske (Kropiti te ne smem), izpovedne (Človeka nikar) in pripovedne pesmi (Hajdukova oporoka, Veseli pastir).

Leta 1844 se je rodil nemški filozof, kritik in pisatelj Friedrich Nietzsche, ki je nastopal proti suženjski morali krščanstva. Njegov "Nadčlovek" je utelešenje volje do moči.

Leta 1915 sta Francija in Združeno kraljestvo napovedali vojno Bolgariji.

Leta 1917 je bila ubita nemška vohunka iz prve svetovne vojne Margaretha Geertruida Zelle, bolj znana kot Mata Hari.

Leta 1970 se je rodila švedska alpska smučarka Pernilla Wiberg. Na olimpijskih igrah si je prismučala dve zlati medalji, štirikrat je postala tudi svetovna prvakinja. V svetovnem pokalu je nanizala 24 zmag v petih disciplinah, veliki kristalni globus za skupno zmago pa je prejela v sezoni 1996/97. Kariero je končalaleta 2002.

Leta 1977 se je rodil francoski nogometaš David Trezeguet. Od leta 1995 do 2000 je igral za Monaco, potem pa prestopil k Juventusu. S torinsko ekipo je osvojil tri naslove italijanskega prvaka. Bil je član francoske reprezentance, ki je leta 1998 postala svetovni prvak. Leta 2000 je v finalu evropskega prvenstva v Rotterdamu dosegel zlati gol v podaljšku in zagotovil Franciji zmago nad Italijo (2:1).

Leta 1989 je najboljši hokejist vseh časov Wayne Gretzky na lestvici najboljših strelcev Lige NHL prehitel Gordia Howea.

Leta 1990 je bil Mihail Gorbačov nagrajen z Nobelovo nagrado za mir.

Leta 1991 je bil stanovljen Olimpijski komite Slovenije, potem ko so v Ljubljani slovesno podpisali slovensko olimpijsko listino.

Leta 2003 je KD Olimpija povratno tekmo 1. kroga Pokala Uefa proti Liverpoolu izgubila s 3:0 in izpadla s tega tekmovanja.

Leta 2011 je igralec namiznega tenisa Bojan Tokić dosegel uspeh kariere, potem ko se je na evropskem prvenstvu v namiznem tenisu v Gdansku uvrstil v polfinale.

Leta 2012 sta dobitnika Nobelove nagrade za ekonomijo postala Američana Alvin Roth in Lloyd Shapley. Nagrado sta dobila za "teorijo stabilne alokacije in prakso načrtovanja trga".

Leta 2013 se Slovenskim nogometašem ni uspelo prebiti v dodatne kvalifikacije za svetovno prvenstvo v Braziliji, saj so na odločilni tekmi v Bernu z 1:0 izgubili proti Švici.



_________________
Skromnost je vrlina vsakega človeka!
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo

Odgovori s citatom
Prispevek  
13. oktober: Canova, kipar, ki je iskal ideal

Leta 1822 je v Benetkah umrl najpomembnejši italijanski klasicistični kipar Antonio Canova, ki se je rodil leta 1757.

Zaslovel je z marmornimi kipi, nežnimi upodobitvami golih teles. Človeško telo je oblikoval s pravo tehnično virtuoznostjo, vendar je nemalokrat usklajeval kretnje in olepševal oblike, da bi tako dosegel idealno upodobitev.

Bil je eden izmed vodilnih predstavnikov neoklasicizma. Med njegova glavna dela spadajo Amor in Psihe, Tri gracije in oblikovno vplivni nagrobniki, npr. piramidna grobnica nadvojvodinje Marije Kristine v dunajski cerkvi sv. Avguština.



_________________
Skromnost je vrlina vsakega človeka!
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo

Odgovori s citatom
Prispevek  

Leta 54 je rimskega cesarja Klavdija I. zastrupila njegova žena Agripina. Klavdij je zaradi zastrupitve umrl.

Leta 1307 je francoski kralj Filip Pravični dal zapreti vse templjarje, ki so jih nato mučili tako dolgo, da so ti priznali krivoverstvo.

Leta 1706 je umrl etiopski vladar Iyasus Veliki.

Leta 1753 je cesarica Marija Terezija s posebnim patentom naročila popis vsega prebivalstva po starosti, spolu in stanu.

Leta 1775 je ameriški kongres ukazal ustanovitev mornarice, ki se je pozneje preimenovala v mornarico ZDA.

Leta 1781 je izdal takratni avstrijski cesar Jožef II. tako imenovani tolerančni patent, s katerim je dejansko uzakonil svobodo veroizpovedi.

Leta 1792 je bil v Washingtonu položen temeljni kamen za postavitev izvršilne graščine ZDA, od 1818 znane kot Bela hiša.

Leta 1821 se je rodil nemški patolog in politik Rudolf Ludwig Karl Virchow.

Leta 1884 so se narodi dogovorili, da bo imel Flamsteedu na čast poldnevnik, ki teče skozi Greenwich, zemljepisno dolžino nič. John Flamsteed je za izdelavo natančnih kart potreboval observatorij, ki je bil zgrajen pod sponzorstvom Karla II.

Leta 1869 je umrl francoski pisatelj in literarni kritik Charles Augustin Sainte-Beuve. V mladosti je pisal liriko, pozneje je napisal več romanov.

Leta 1895 se je rodil slovenski pravnik, politični delavec in leposlovec Makso Šnuderl. Bil je tudi predsednik zakonodajnega odbora zvezne skupščine.

Leta 1909 se je rodil ameriški risar stripov Herbert Block.

Leta 1913 se je rodil slovenski pisatelj in pesnik Igor Torkar, s pravim imenom Boris Fakin.

Leta 1919 je umrl danski pisatelj Karl Adolph Gjellerup.

Leta 1921 se je rodil italijansko-francoski pevec in igralec Yves Montand.

Leta 1925 se je rodila prva ženska premierka Velike Britanije Margaret Hilda Thatcher.

Leta 1926 se je rodil ameriški džezovski basist Raymond Matthews "Ray" Brown.

Leta 1934 se je rodila grška pevka Nana Mouskouri.

Leta 1942 so člani ljubljanske Varnostno-obveščevalne službe ubili nekdanjega bana Dravske banovine in organizatorja bele garde, Marka Natlačna.

Leta 1943 je uprava Slovenske centralne vojne partizanske bolnišnice opozorila postojanke, da se pripravlja nemška ofenziva. Šest tednov po kapitulaciji Italije se je namreč začela velika nemška ofenziva, ki je zajela tudi Kočevski rog. Vsi oddelki vzhodnega sektorja so morali evakuirati ranjence v postojanko Škrilj. Do konca ofenzive so bile postojanke prepuščene same sebi in povsem neobveščene o dogajanju. Šele ko je sovražnik zapustil Kočevski rog, so dobile sporočilo, da lahko nadaljujejo delo.

Leta 1943 je italijanska vlada maršala Badoglia napovedala vojno Nemčiji.

Leta 1945 je umrl ameriški čokoladni tajkun Milton S. Hershey.

Leta 1946 je Francija sprejela ustavo četrte republike.

1962 je bila na Broadwayu premiera predstave Kdo se boji Virginie Woolf?.

Leta 1967 se je rodil kubanski skakalec v višino Javier Sotomayor. 27. julija 1993 je v Salamanci (Španija) preskočil 245 cm. Ta svetovni rekord je še vedno veljaven. V dvorani je njegov rekord za 2 cm slabši (243 cm; leta 1989). Na olimpijskih igrah leta 1992 v Barceloni je osvojil zlato medaljo, osem let pozneje v Sydneyju pa srebrno. Zmagal je tudi na svetovnem prvenstvu v Stuttgartu leta 1993 in v Atenah leta 1997.

Leta 1970 je FBI aretiral borko za pravice temnopoltih Angelo Davis.

1974 je umrl ameriški TV-voditelj Ed Sullivan.

Leta 1976 je zdravnik F. A. Murphy prvič naredil mikrograf virusa ebole.

Leta 1977 je palestinska četverica ugrabila Lufthansino letalo, namenjeno v Somalijo, in zahtevala izpustitev enajstih zaprtih pripadnikov Baader-Meinhofa.

Leta 1982 se je rodil avstralski plavalec Ian Thorpe. Velja za enega najboljših plavalcev na srednjih in dolgih progah v prostem slogu vseh časov. Na olimpijskih igrah v Sydneyju je bil trikrat zlat, štiri leta pozneje v Atenah pa dvakrat. Na svetovnih prvenstvih je zbral 11 zlatih odličij. Najbolj je zablestel v Fukuoki leta 2001, ko je priplaval do šestih zmag (200, 400 in 800 m prosto, štafeta 4 x 100 m prosto, štafeta 4 x 200 m prosto in štafeta 4 x 100 m mešano). Od kariere se je poslovil novembra leta 2006, leta 2011 pa je napovedal vrnitev v tekmovalne bazene.

Leta 1987 je umrl ameriški fizik in Nobelov nagrajenec Walter Brattain.

Leta 1990 je umrl vietnamski general in politik Le Duc Tho, ki je skupaj s Kissingerjem prejel Nobelovo nagrado za mir.

Leta 1993 so se po desetletjih krvavih spopadov izraelski in palestinski predstavniki sestali v Beli hiši in podpisali sporazum, v katerem so se zavzeli za končanje spopadov in za sožitje na sveti zemlji.

Leta 2003 je umrl Bertram Neville Brockhouse, kanadski fizik in Nobelov nagrajenec iz leta 1994. Rodil se je leta 1918.



_________________
Skromnost je vrlina vsakega človeka!
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo

Odgovori s citatom
Prispevek  
16. oktober: Umrl je Toše Proeski

Leta 2007 je v jutranjih urah v prometni nesreči na Hrvaškem umrl najbolj priljubljeni makedonski pevec, tedaj 26-letni Toše Proeski.

Nesreča se je zgodila na avtocesti Zagreb-Lipovac v bližini Nove Gradiške. Avtomobil VW touareg z makedonsko registracijo, v katerem so bili trije ljudje, je trčil v levi zadnji del tovornjaka z italijansko registrsko tablico.

Toše, ki je bil sovoznik, je umrl na kraju nesreče, voznik, 32-letni makedonski državljan Georgi Georgijevski, in sopotnica, 48-letna menedžerka Ljiljana Petrović, pa sta hudo ranjena. Pevec je ob trku spal.

Toše Proeski se je rodil 25. januarja leta 1981 v Prilepu. V vrh makedonske glasbene scene se je prebil leta 2000, njegova priljubljenost pa se je hitro razširila po vsem državah nekdanje Jugoslavije. S koncerti je razveseljeval tudi slovensko občinstvo, z nastopom na Evrosongu leta 2004 pa se je predstavil tudi Evropi.




_________________
Skromnost je vrlina vsakega človeka!
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo

Odgovori s citatom
Prispevek  

Leta 1483 se je rodil italijanski diplomat in kardinal Gasparo Contarini.

Leta 1535 se je rodil japonski vladar Niva Nagahide.

Leta 1591 je umrl papež Gregor XIV., s pravim imenom Niccolo Sfondrato.

Leta 1594 je umrl angleški katoliški kardinal William Cardinal Allen.

Leta 1655 je umrl judovski astronom, filozof, zdravnik, matematik, pisatelj in glasbeni teoretik Josip Salomon Delmedigo.

Leta 1663 se je rodil francosko-avstrijski general Eugene Savojski.

Leta 1791 je umrl ruski politik in vojskovodja Grigorij Aleksandrevič Potemkin.

Leta 1793 so obglavili eno najbolj osovraženih francoskih kraljic, Marijo Antonieto, ženo Ludvika XVI., in hčer avstrijske cesarice Marije Terezije.

Leta 1801 se je rodil general in hrvaško-slavonsko-dalmatinski ban Josip Jelačić, vnet privrženec ilirskega gibanja.

Leta 1813 se je začela bitka pri Leipzigu, imenovana tudi bitka narodov. Spopadlo se je 185.000 Napoleonovih vojakov in 350.000 vojakov Avstrije, Prusije, Rusije in Švedske.

Leta 1834 je bila londonska palača Westminster skoraj v celoti požgana.

Leta 1841 se je rodil japonski guverner Koreje, princ Hirobumi Ito.

Leta 1842 se je rodil slovenski publicist, zgodovinar in pisatelj Josip Stare.

Leta 1846 so v ZDA izvedli prvi večji operativni poseg pod narkozo, operacijo je izvedel John Waren, ki je uporabil eter.

Leta 1854 se je rodil dramatik, pesnik in pisatelj Oscar Fingal O'Flahertie Wills Wilde, ki je v svojih delih kritiziral tedanjo viktorijansko družbo. Najbolj znan je po svojih delih Slika Doriana Graya in Saloma. Wilde je bil eden najbolj znanih dramatikov poznega vikotorijanskega Londona in ena najbolj znanih osebnosti svojega časa. Upad njegove priljubljenosti je sledil slovitemu procesu, na katerem je bil zaradi obotžbe izjemne nespodobnosti, kar je bil evfemizem za homoseksualna dejanja, obsojen na zaporno kazen.

Leta 1861 se je rodil britanski zgodovinar in jezikoslovec James Bagnell Bury.

Leta 1863 se je rodil britanski državnik sir Joseph Austen Chamberlain, dobitnik Nobelove nagrade za mir leta 1925.

Leta 1869 so v Angliji ustanovili prvi kolidž za ženske, Girton College v Cambridgeu.

Leta 1886 se je rodil prvi izraelski premier David Ben-Gurion.

Leta 1888 se je rodil dramatik, prvi ameriški dobitnik Nobelove nagrade za književnost, Eugene Gladstone O'Neill.

Leta 1890 se je rodil junak irskega boja za neodvisnost Michael Collins, ki je v letih 1919-1921 vodil drzno gverilsko vojno proti Angliji.

Leta 1904 se je rodil slovenski literarni zgodovinar in pesnik Alfonz Gspan.

Leta 1908 se je rodil albanski politik Enver Hoxha, ki je bil deset let predsednik albanske vlade, od leta 1954 pa prvi sekretar Centralnega komiteja Komunistične partije Albanije.

Leta 1912 sta bolgarska pilota Radul Milkov in Prodan Toprakčiev izvedla prvo bombandiranje iz letal v zgodovini.

Leta 1914 se je rodil afganistanski vladar Zahir Šah.

Leta 1927 se je rodil nemški pisatelj Günter Grass, ki je leta 1999 prejel Nobelovo nagrado.

Leta 1940 je Benjamin O. Davis Sr. postal prvi afroameriški general v vojski ZDA.

Leta 1940 je bil ustanovljen varšavski geto.

Leta 1941 je Hideki Tojo sestavil novo japonsko vlado.

Leta 1945 je bila pri OZN ustanovljena Organizacija za hrano in kmetijstvo FAO.

Leta 1946 so v Nürnbergu obesili deset nacističnih visokih uradnikov, obsojenih vojnih zločinov. To so bili Hans Frank, Wilhelm Frick, Alfred Jodl, Ernst Kaltenbrunner, Wilhelm Keitel, Joachim von Ribbentrop, Alfred Rosenberg, Fritz Sauckel, Arthur Seyss-Inquart in Julius Streicher.

Leta 1946 se je rodila ameriška igralka Suzanne Somers.

Leta 1947 se je rodil ameriški glasbenik, član skupine The Grateful Dead, Bob Weir.

Leta 1949 je Nikos Zahiariadis, vodja komunistične partije Grčije, objavil začasno premirje, s čimer se je končala grška državljanska vojna.

Leta 1951 je bil prvi premier Pakistana Liakvat Ali Kan ubit v Ravalpindiju.

Leta 1958 se je rodil ameriški igralec Tim Robbins.

Leta 1959 je v Washingtonu umrl general ameriške vojske in notranji minister, najbolj znan po vodenju zavezniških enot v II. svetovni vojni, ter po svojem delu o povojni obnovi Evrope – t. i. Marshallovem načrtu, George Catlett Marshall.

Leta 1962 se je rodila ameriška alpska smučarka Tamara McKinney. Leta 1983 je postala prva ameriška smučarka, ki je zmagala v skupnem seštevku svetovnega pokala. V seštevku veleslaloma je bila najboljša leta 1981 in 1983, v slalomu pa leta 1984. McKinneyjeva si je v svetovnem pokalu prismučala 18 zmag. Največji uspeh je doživela na svetovnem prvenstvu leta 1989 v Vailu, ko je zmagala v kombinaciji. Presenetljivo je prehitela Švicarko Vreni Schneider.

Leta 1964 so na Kitajskem prvič preizkusili jedrsko orožje.

Leta 1970 je bil Anvar Sadat izvoljen za predsednika Egipta.

Leta 1970 se je rodil se je nemški nogometaš Mehmet Scholl. Od leta 1982 do 1992 je igral za Karlsruher SC, potem pa je prestopil k Bayernu iz Muenchna.

Letza 1974 se je rodil kanadski hokejist Paul Kariya. Leta 1993 ga je kot četrtega izbral Anaheim, kjer je igral do leta 2003.

Leta 1975 so indonezijske čete ubile pet avstralskih televizijskih poročevalcev, ki so bili nastanjeni v mestu Balibo v takratnem Portugalskem Timorju, zdaj Vzhodnem Timorju.

Leta 1978 so za papeža izvolili krakovskega nadškofa Karola Wojtylo. Postal je prvi neitalijanski papež po 456 letih in prevzel ime Janez Pavel II.

Leta 1981 je umrl izraelski politik in general Moše Dajan.

Leta 1982 je umrl svetovno znani tenorist Mario del Monaco.

Leta 1982 je umrl hrvaški skladatelj Jakov Gotovac.

Leta 1984 je bil Desmond Tutu dobil Nobelovo nagrado za mir.

Leta 1986 je Reinhold Messner postal prvi človek, ki je splezal na vseh 14 osemtisočakov, potem ko je stopil še na vrh Lhotseja. Za podvig je južnotirolski alpinist potreboval 16 let. Njegov prvi osvojeni osemtisočak je bil namreč Nanga Parbat leta 1970. Tam je izgubil svojega brata. Na najvišjo goro na svetu Mount Everest se je Reinhold Messner kot prvi človek brez kisika povzpel leta 1978.

Leta 1987 je v t. i.. veliki nevihti 1987, ki se je iz Francije premaknila v Veliko Britanijo, v močnem neurju z vetrom umrlo 23 ljudi na jugu Anglije.

Leta 1991 je George Jo Hennard v teksaškem Killeenu v kafeteriji Luby’s ubil 23 in ranil 19 ljudi.

Leta 1992 je yorška vojvodinja Sarah Ferguson tožila francoske tabloide, ker so ti objavili njene fotografije, ko se je na francoski rivieri sončila zgoraj brez, njen takratni ljubimec – teksaški milijonar John Bryan pa ji je lizal prste, in zahtevala 1,4 milijona dolarjev.

Leta 1996 je bilo v poskusu, da bi 47 tisoč ljubiteljev nogometa obiskalo tekmo na stadionu Mateo Flores v Gvatemala Cityju, ki sprejme 36 tisoč obiskovalcev, ubitih 84 ljudi, več kot 180 pa jih je bilo ranjenih.

Leta 1998 je umrl ameriški internetni pionir Jon Postel.

Leta 2000 se je v Madridu začela novoustanovljena košarkarska Evroliga. Po sporu z Mednarodno košarkarsko zvezo (FIBA) je poklicno združenje košarkarskih klubov (ULEB) ustanovilo svoje tekmovanje. V uvodni tekmi je Real iz Madrida, za katerega je igral Marko Milič, premagal Olympiakos s 75:73.

Leta 2001 so ameriška letala v Kabulu pomotoma bombandirala skladišče Rdečega križa.

Leta 2003 se je upokojil namibijski šprinter Frankie Fredericks, ki je bil med drugim svetovni prvak na 200 metrov.

Leta 2003 je umrl madžarski boksar Laszlo Papp. Na olimpijskih igrah je med letoma 1948 in 1956 osvojil tri zlate medalje.

Leta 2004 je italijanski kolesar Paolo Bettini znova osvojil svetovni pokal, čeprav vso sezono ni dobil niti ene dirke. "Čriček" je s tem postal prvi kolesar s tremi zaporednimi zmagami v svetovnem pokalu, ki ga je nato nadomestil ProTour.

Leta 2007 je v jutranjih urah v prometni nesreči na Hrvaškem umrl najbolj priljubljeni makedonski pevec, tedaj 26-letni Toše Proeski.

Leta 2010 je italijanska košarkarska zveza odstopila od kandidature za organizacijo evropskega prvenstva leta 2013. Edina uradna kandidatka je ostala Slovenija, ki je kasneje tudi dobila organizacijo prvenstva in ga septembra 2013 tudi uspešno izvedla. Naslova evropskih prvakov so se veselili Francozi.

Leta 2013 je pisatelj Boris Pahor prejel nagrado državljan Evrope. V Bruslju s tem priznanjem nagrajujejo spodbujanje boljšega razumevanja in tesnejšega povezovanja med Evropejci ter prispevanje h krepitvi evropskega duha.



_________________
Skromnost je vrlina vsakega človeka!
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo

Odgovori s citatom
Prispevek  
Margaret Thatcher ‒ železna lady se je v zgodovino vpisala kot odločna političarka z vizijo


false
Thatcherjeva je pustila globoko sled v življenju Britancev. Foto: Reuters
false
o umiku iz politike je začela pisati spomine in se še vedno pojavljala v javnosti. Foto: Reuters
Nekdanja predsednica britanske vlade z 11-letnim mandatom bi danes praznovala 90 let.

Rodila se je leta 1925 v Lincolnshiru v Angliji kot Margaret Hilda Roberts. Oče je bil trgovec in politik, kar je vplivalo na njeno odločitev za politično kariero. Hodila je na univerzo v Oxfordu in doštudirala kemijo. Po zaključku študija je delala kot raziskovalka, vendar jo je vseskozi privlačila politika. Na volitvah je prvič kandidirala leta 1950, vendar ji je tako kot leto pozneje spodletelo.

Poročila se je z bogatim poslovnežem Denisom Thatcherjem, s katerim sta imela dvojčka Carol in Marka. Medtem je doštudirala pravo in v naslednjih letih delala kot odvetnica ter ostala v stiku s politiko. Znova je kandidirala leta 1959, ko je bila izvoljena v britanski parlament kot kandidatka konservativne stranke. Bila je pogumna in odločna, z jasno vizijo in zagnanostjo, ki je svoja stališča vedno podprla z več argumenti, zato ji je kljub nepriljubljenosti tudi uspelo. Njen cilj je bil zmanjšati vpliv države na gospodarstvo, čemur je sledila privatizacija številnih podjetij in drugi ukrepi, ter zmanjšati število javnih uslužbencev.

Z močno voljo in neomajno ter samozavestno držo je postala ministrica za izobraževanje in znanost. V tej vlogi so se jo najbolj zapomnili po ukinitvi brezplačnega mleka za osnovnošolske otroke, čeprav je sama temu nasprotovala. Zaradi tega se jo označili za kradljivko mleka. Leta 1975 je bila izvoljena za predsednico stranke in hkrati postala prva ženska, ki je vodila opozicijo. Štiri leta pozneje je zmagala na volitvah in postala predsednica vlade, ki jo je vodila vse do leta 1990. Tako je postala ena izmed najvplivnejših političark tistega časa, ki se je tako dolgo obdržala na vrhu britanske politike.

Poznana je po vzdevku 'železna lady', ki ga je dobila s strani sovjetskega časopisa, ko je kritizirala politiko Sovjetske zveze. Menda je bila nanj celo ponosna. Zavzemala se je za prosti trg s čim manjšim vplivom države, zato so sprejeli številne reforme, s katerimi so omejili delo sindikatov, ukinili subvencije za podjetnike, privatizirali državno industrijo, znižali davke idr. Njeno vodilo je bilo, da mora vsak sam poskrbeti zase in se pri poslovanju ne sme zanašati na druge. Zavzemala se je tudi za zmanjšanje stroškov vlade, pri čemer je naletela na odpor. Po korenitih ukrepih, ki jih je uvedla, je tudi gospodarstvo v 80-ih začelo okrevati, tako se je povečala tudi njena priljubljenost. Dodatno podporo volivcev si je pridobila tudi z zmago na Falklandskem otočju v vojni z Argentino leta 1982.

Zagotovo pa se je slabo zapisala rudarjem, saj je ukazala zapiranje rudnikov zaradi zadostnih zalog premoga. Po tej odločitvi so številni rudarji izgubili delo in tudi rudarska dejavnost ni nikoli več zacvetela v polnem zamahu. Leta 1984 je IRA izvedla tudi bombni napad, vendar Thatcherjeve takrat ni bilo v hotelu. Dobro se je razumela z ameriških predsednikom Ronaldom Reaganom in sovjetskim predsednikom Mihailom Gorbačovom, ki ga je menda pogosto klicala.

Z nastopom tretjega mandata 1987 je uvedla skupnostni davek, ki so se mu ljudje odločno uprli. Sledili so številni protesti, vendar je Thatcherjeva kljub temu ostala na oblasti. Premierka britanske konservativne vlade je bila do leta 1990 in nato še dve leti poslanka. Po umiku iz politike je začela pisati spomine in se še vedno pojavljala v javnosti. Iz javnosti se je umaknila po več manjših kapeh in demenci, ki jo je dokončno potisnila v osamo.

O njenem političnem udejstvovanju in življenju so posneli tudi film s Helen Mirren v glavni vlogi.


O umiku iz politike je začela pisati spomine in se še vedno pojavljala v javnosti. Foto: Reuters



_________________
Skromnost je vrlina vsakega človeka!
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo

Odgovori s citatom
Prispevek  
10. oktober: Obletnica koroškega plebiscita

Leta 1920 je bil na Koroškem izveden plebiscit, na katerem so se koroških prebivalci odločali za priključitev južne Koroške k Avstriji.

Od 39.291 upravičencev se jih je plebscita udeležilo kar 37.636. Oddanih pa je bilo 37.304 veljavnih glasov, od tega za Republiko Avstrijo 59,04 odstotka, za Kraljevino SHS pa 40,96 odstotka. Z izidom glasovanja je bila določena tudi meja med državama.



_________________
Skromnost je vrlina vsakega človeka!
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo

Odgovori s citatom
Prispevek  

Leta 732 je v bližini francoskega Poitiersa vodja Frankov Karel Martel s svojo vojsko premagal vojsko Mavrov in tako ustavil širjenje muslimanov v Zahodno Evropo. V spopadu je bil ubit guverner Cordobe Abd Ar Rahman.

Leta 1471 je v bitki pri Brunkebergu v Stockholmu Sten Sture starejši, regent Švedske, s pomočjo kmetov in rudarjev odbil napad vojske danskega kralja Christiana I.

Leta 1531 je umrl vodja švicarske reformacije Huldrych Zwingli.

Leta 1659 je umrl nizozemski raziskovalec Abel Tasman. Po njem se imenuje avstralski otok Tasmanija.

Leta 1780 je tako imenovani Veliki hurikan 1780, ki je pustošil na Karibih, ubil od 20 do 30 tisoč ljudi.

Leta 1832 se je rodila španska kraljica Izabela II.

Leta 1837 je umrl francoski utopični socialist Francois Marie Charles Fourier.

Leta 1844 se je rodil slovenski zdravnik Maks Samec.

Leta 1854 se je v Cerknem rodil slovenski prelat Frančišek Borgia Sedej. Od leta 1906 do leta 1931 je bil goriški nadškof. 23. 10. 1931 se je moral zaradi fašističnega pritiska odpovedati škofovanju.

Leta 1920 je bil na Koroškem izveden plebiscit, na katerem so se koroških prebivalci odločali za priključitev južne Koroške k Avstriji.

Leta 1861 se je rodil norveški raziskovalec polarnega sveta Fridtjof Nansen. Raziskoval je na Grenlandiji, v Severnem ledenem morju in okrog Severnega tečaja. Leta 1922 je prejel Nobelovo nagrado za mir.

Leta 1877 so z vsemi vojaškimi častmi pokopali Georgea Armstronga Custerja.

Leta 1889 se je rodil slovenski fizik in publicist Lavo Čermelj.

Leta 1911 je prišlo do wuchangove vstaje, ki je pripeljala do izumrtja dinastije Čing, zadnje kitajske dinastije. Ustanovljena je bila republika Kitajska.

Leta 1913 je ameriški predsednik Woodrow Wilson sprožil eksplozijo jezu Gamboa, s čimer je bila končana gradnja Panamskega prekopa.

Leta 1933 je bilo letalo boeing 247 letalske družbe United Airlines uničeno zaradi sabotaže. Letalo je letelo med Clevelandom v Ohiu in Chicagom v Illinoisu. Nesreča je prva evidentirana letalska nesreča v zgodovini komercialnih poletov.

Leta 1944 je bilo v Auschwitzu v taborišču smrti sistematično ubitih 800 romskih otrok.

Leta 1957 se je ameriški predsednik Dwight D. Eisenhower opravičil ganskemu zunanjemu ministru Komli Agbeliju Gbdemahu, ker mu niso želeli postreči v restavraciji v Dovru.

Leta 1963 se je rodil norveški tekač na smučeh Vegard Ulvang. Na zimskih olimpijskih igrah v Calgaryju 1998, Albertvillu 1992 in Lillehammerju 1994 je osvojil 6 medalj. Najbolj uspešen je bil v Albertvillu, kjer je bil trikrat zlat in enkrat srebrn. Na svetovnih prvenstvih je dodal še 2 zlati, 2 srebrni in 4 bronaste.

Leta 1964 so se začele olimpijske igre v Tokiu. Nastopilo je 5.151 športnikov iz 93 držav. Slovenijo je (v barvah Jugoslavije) zastopalo 18 športnikov, daleč najuspešnejši je bil Miro Cerar. Bil je zlat na konju z ročaji in bronast na drogu. Osmerec brez krmarja s sedmimi slovenskimi veslači je končal na četrtem mestu.

Leta 1965 so na ameriški univerzi Yale predstavili najstarejši znani zemljevid Amerike, ki ga je okoli leta 1440 narisal norveški raziskovalec Lief Eriksson.

Leta 1970 je Fidži, prej britanska kolonija, postal neodvisna država.

Leta 1970 je umrl francoski premier Edouard Daladier.

Leta 1975 sta se že drugič poročila Richard Burton in Elizabeth Taylor. Ločila sta se leto pozneje.

Leta 1986 je San Salvador prizadel potres s stopnjo 7,5 po Richterjevi lestvici. V potresu je umrlo okrog 1.500 ljudi.

Leta 2000 je umrla prva ženska premierka na svetu in trikratna šrilanška predsednica vlade, Sirimavo Ratwatte Dias Bandaranaike.

Leta 2001 je ameriški predsednik George W. Bush predstavil seznam 22 najbolj iskanih teroristov.

Leta 2012 je pokojni Jurij Gustinčič prejel red za zasluge.



_________________
Skromnost je vrlina vsakega človeka!
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:
Odgovori na to temo Stran 1 od 1
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu