POVEZUJMO SE Seznam forumov
Registriraj seIščiPogosta vprašanjaSeznam članovSkupine uporabnikovPrijava



Odgovori na to temo Stran 1 od 1
Kako preveriti, ali nam sosed »krade« brezžično povezavo?
Avtor Sporočilo
Odgovori s citatom
Prispevek Kako preveriti, ali nam sosed »krade« brezžično povezavo? 
Brezžična omrežja so že zdavnaj postala nekaj povsem običajnega, saj jih uporabljamo tako za osebne računalnike kot za mobilne in druge naprave. Čeprav je znanje o zaščiti brezžičnih omrežji na relativno dobri ravni, se še vedno tu in tam najdejo nezaščitena omrežja. To seveda s pridom izkoriščajo sosedje in to celo pri izvajanju kaznjivih dejanj. Dostop do brezžičnega omrežja pa lahko posamezniki seveda pridobijo tudi z ugotovitvijo našega dostopnega gesla ali pa ga pridobijo s pomočjo socialnega inženiringa, kar pomeni, da jim ga nevede posredujemo kar sami.

Tveganja povezana s krajo brezžične povezave
Najboljše kar se vam lahko zgodi pri kraji brezžične povezave s svetovni splet je upočasnitev celotne povezave, saj je ta lahko »deljena« med večjimi števili naprav. To pa lahko povzroči nedelovanje marsikatere spletne storitve, predvsem pa pretočnega videa. Če pa nimate neomejenega dostopa do svetovnega spleta, pa se vam bo to seveda poznalo na mesečnem računu. Poleg naštetega se lahko pojavijo tudi razna varnostna tveganja, kot na primer poseg v vašo zasebnost, v primeru kaznivega dejanja ali spletne goljufije pa bodo na vaša vrata potrkali policisti.
Kako preverimo, ali je kdo povezan na naše brezžično omrežje?
Za ta korak boste potrebovali malce računalniškega znanja, če pa se vam kje zatakne, se lahko kadarkoli obrnete na forum računalniških novic bit.ly/ForumRN. Če sumimo, da je nekdo povezan na naše brezžično omrežje, se moramo najprej povezati na domači usmerjevalnik. To ponavadi naredimo tako, da v spletni brskalnik vpišemo »192.168.1.1« ali »192.168.2.1« in vtipkamo naše dostopno geslo. Če pa to ne deluje, poglejte v navodila za vaš usmerjevalnik.
Ko ste uspešno prijavljeni v usmerjevalnik poskušajte najti meni, kjer se vam bodo izpisali naslovi MAC oziroma Media Access Control. Če tega ne najdete, lahko poskušate poiskati sezam naslovov IP, ki so povezani z vašim računalnikom. Če boste v seznamu našli večje število naprav, kot jih imate v stanovanju, to po vsej verjetnosti pomeni, da je nekdo povezan v vaše omrežje.
Kako se ustrezno zaščititi?
Ker nezaščitena brezžična omrežja uporabijo nepridipravi za izvajanje kriminalnih dejanj, ga velja zaščiti. Prva stvar, ki jo je pametno storiti, je zamenjati privzeto upravljavsko geslo na usmerniku z drugim, primerno kakovostnim geslom (dolžine vsaj osem znakov). Naslednji korak je zamenjava imena brezžičnega omrežja (SSID) s poljubnim imenom. Poleg tega onemogočimo oddajanje SSID med delovanjem usmernika. Na koncu poskrbimo še za šifriranje podatkov, ki se pretakajo po omrežju. V ta namen lahko uporabimo šifrirni mehanizem WPA2. Filtriranje MAC naslovov včasih tudi pride v poštev, saj ima vsaka naprava svoj unikaten MAC naslov. Usmerjevalnik lahko nastavite tako, da vstop v vaše brezžično omrežje dovoli le napravam, katerih MAC naslove že pozna. Pred tem morate MAC naslove svojih naprav v usmerjevalniku določiti za zaupanja vredne.

Vir: RN
Video: https://www.youtube.com/watch?v=0DXFCXHKcoA


_________________
Ni lepote brez ljubezni in dobrote.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:
Odgovori na to temo Stran 1 od 1
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu