V indijskem templju so pretekli vikend odkrili 12 milijard evrov vreden zaklad, kar je tretjina lanskega celotnega bruto domačega proizvoda v Sloveniji. Vsakič, ko odprejo nov zapečaten prostor odkrijejo še več bogastva.
V podzemnih skrivališčih indijskega templja iz 16. stoletja so arheologi odkrili 12 milijard evrov vreden zaklad, kar je enako tretjini lanskega celotnega bruto domačega proizvoda v Sloveniji. Trenutno so odprli že pet od skupno šestih podzemnih trezorjev in v vsakem našli nove ogromne količine zlata in draguljev. Po nekaterih podatkih naj bi vrednost zaklada sedaj znašala že 14 milijard evrov. Počakati pa je treba, da odprejo še zadnji trezor in podajo uradno oceno najdenega premoženja.
Po informacijah lokalnih indijskih medijev je raziskovalna ekipa našla vreče napolnjene z diamanti poleg pa več ton zlatih kovancev in nakita. Med drugim je odkrila tudi več kot meter visok zlat kip prekrit s smaragdi, štiri in pol metra dolgo zlato verižico in več z dragulji prekritih kron. Neuradna vrednost najdenega bogastva je 12, oziroma po nekaterih podatkih že 14 milijard evrov, vseeno pa oblasti sporočajo, da morajo opraviti še uradno cenitev premoženja.
Neuradni viri seznanjeni z zgodovino templja na jugu Indije pravijo, da so premoženje v templju hranili nekdanji vladarji na tem območju, ki so ga pridobili od svojih podanikov in trgovcev. 'Trgovci, ki so prišli iz drugih delov države in iz tujih dežel, z namenom kupovati začimbe in ostale dobrine, so templju namenili bogate darove. Z darovi so si zagotovili blagoslov, pridobili pa so si tudi naklonjenost takratnih vladarjev,' je razložil direktor Sveta za zgodovinske raziskave v Kerali P.J. Cherian. Zaklad je bil namreč najden v templju iz 16. stoletja v južni indijski državi Kerala. Tempelj naj bi pred petimi stoletji služil tudi kot kraljeva kapela takratnih oblastnikov.
Indijske oblasti so morale ukrepati z oboroženimi policisti, da so zaščitili najdeno premoženje v templju. Bogato odkritje so zavarovali s stotinami oboroženih policistov, ki so zavzeli položaje okoli templja. Pri vseh izhodih iz templja so namestili tudi detektorje kovin, da bi zavarovali skoraj neprecenljivo bogastvo.
Podzemne prostore templja so Indijci preiskali po peticiji odvetnika, ki je od sodišča zahteval, da nadzor nad templjom od kraljeve družine prevzame vlada. Zadostno varnost nad templjom naj bi lahko namreč zagotovila le država in poskrbela za ohranitev premoženja. O skrbništvu nad odkritim zakladom pa bo odločalo indijsko vrhovno sodišče.
(Cekin)
_________________
Ni lepote brez ljubezni in dobrote.