V toplem vremenu se pogosto pojavijo različna glivična obolenja. Glivice so mikroorganizmi, ki uspevajo v temnem, toplem in vlažnem okolju in so zelo trdovratne. Še posebej so za glivice dovzetni diabetiki. Zelo hitro glivice dobimo v kopališčih, zato je previdnost na mestu.
Okužbe se najpogosteje pojavijo na stopalih, nohtih in v pregibih. Največje gojišče za glivice je vlaga. Kako lahko preprečimo okužbo na kopališčih? ''Z uporabo nekih ustreznih copat, ki jih uporabljamo samo mi, kajti tako se izognemo direktnemu stiku s površino, ki je lahko okužena. Na koncu kopanja v javnem kopališču pa lahko uporabimo tudi katero koli razkužilo za kožo,'' svetuje dermatolog Miloš Pavlović, prof. dr.
Če gre za okužbo kože, je zdravljenje dokaj preprosto, pravi profesor Pavlović. Na voljo so različna zdravila, zdravljenja pa se ne lotevamo sami. ''V vsakem primeru bi bilo treba iti do zdravnika, ni pa nujno, da je to dermatolog. Če gre namreč za tiste najbolj enostavne glivične okužbe, bi tudi splošni zdravnik lahko predpisal zdravila, ki jih dobimo na recept,'' še pove sogovornik. Pri zdravljenju predvsem tistih bolj trdovratnih glivic pomagajo tudi laserji, posebni laki za nohte ter pravilna in redna nega nohtov. Nekatere okužbe se zlahka odpravijo, druge pa so trdovratne in potrebujejo daljše zdravljenje.
(vizita.si)
_________________
Ni lepote brez ljubezni in dobrote.