Zobni vsadki oziroma dentalni implantati so nov mejnik v sodobnem zobozdravstvu. Z zobnimi vsadki lahko rešujemo primanjkljaj posamičnega zoba, več zob v vrzeli, popolno brezzobost lahko pa z njimi podpiramo že obstoječe zobne proteze.
Za stabilno in dolgotrajno implantoprotetično rešitev je pomembno dobro načrtovanje razporeditve zobnih vsadkov in tudi realna izbira protetične nadgradnje.
Kaj je zobni vsadek
Ko govorimo o zobnih vsadkih, si veliko ljudi predstavlja, da zobni vsadek pomeni nov umeten zob v ustih. To v grobem drži. Povedano bolj natančno pa je zobni vsadek cilindrični vijak, ki se vgradi v čeljustno kost. Njegova osnovna funkcija je nadomeščanje izgubljene zobne korenine oziroma zagotoviti trdno sidro za protetično nadgradnjo, ki se nadgradi na zobni vsadek. To je lahko na primer zobna krona, če se nadomešča en zob oziroma mostiček, kadar se nadomešča več zob. Ko govorimo o zobnih vsadkih (implantatih) imamo zato vedno v mislih implantoprotetične rešitve in ne samo vijaka.
Značilnosti zobnih vsadkov
Osnovna oblika zobnega vsadka je cilindrični vijak. Skoraj vsi modeli so izdelani iz titana, saj ima titan odlično korozijsko obstojnost, majhno električno prevodnost, odlično reagira na temperaturne spremembe brez raztezanja in krčenja, je odlično biološko združljiv in ni magneten. Vse to je pomembno zato, ker je za zobni vsadek biokompatibilnost izjemnega pomena. Zobni vsadek je tujek, ki ga mora telo sprejeti, in titan je snov, ki vprašanje biokompatibilnosti in reakcijo organizma na tujek ugodno rešuje.
Načrtovanje vgraditve zobnih vsadkov
Osnovni pogoj za primarno stabilnost zobnega vsadka je zadostna količina dovolj goste kosti. Osnovna gradnika kosti sta compacta, gosti zunanji del kosti, in spongiosa, notranji del kosti, ki je po zgradbi podoben satovju. Zgornja in spodnja čeljust se v zgradbi čeljustne kosti razlikujeta. Kako sta pri posamezniku razporejeni compacta in spongiosa v spodnji in zgornji čeljusti, je zelo pomembno pri načrtovanju vgraditve zobnih vsadkov. To so namreč osnovni parametri, ki pogojujejo izbiro dolžine in premera zobnega vsadka.
Poleg tega obstajajo še anatomske ovire, ki se jim mora zobni vsadek izogniti. V spodnji čeljusti je to mandibularni kanal z živcem, v zgornji čeljusti pa obnosne votline sinusi.
Kot je očitno, mora terapevt pri načrtovanju vgradnje zobnih vsadkov in hkratnem izpolnjevanju pacientovih želja dobro poznati možnosti protetične nadgradnje in izkoristiti prednosti kvalitetnega implantološkega sistema. V zobozdravstvenem centru Alfa Dental uporabljamo implantološki sistem Blu-sky podjetja Bredent medical Gmbh, saj nam omogoča veliko možnosti kakovostnega reševanja različnih brezzobih situacij. Vsi titanovi vsadki tega sistema imajo hidrofilno stično površino s kostjo, kar omogoča dobro povezavo vsadka s kostjo. Oblika in navoji zobnega vsadka zagotavljajo odlično primarno stabilnost in povezavo vsadka s protetično nadgradnjo.
Operativni poseg
Po podrobni analizi in načrtovanju sledi klinični del operativna vgraditev. Za ta poseg je pomembno, da je pacient zdrav, v dobri psihofizični kondiciji in da je seznanjen s postopkom posega. Operativni poseg se opravlja v lokalni anesteziji. Pacient poseg občuti podobno kot puljenje zoba v lokalni anesteziji. Poseg se začne z razgrnitvijo dlesni, nato se obdela čeljustna kost in vgradijo implantati. Zaključi se s šivanjem dlesni. V splošnem poseg traja približno eno uro, odvisno od števila implantatov in velikosti operativnega polja. Poseg je nekoliko krajši pri vgradnji mini implantatov (ki so namenjeni stabiliziranju zobnih protez), saj sistem omogoča vgraditev skozi dlesen (transgingivalno), zato ni potreben postopek razgrnitve dlesni.
Po posegu
Po operativni vstavitvi zobnega vsadka so pomembni nekajdnevno mirovanje, hlajenje operiranega območja z obkladki in ustna higiena s posebnimi pripomočki (ultra mehka zobna ščetka, namenjena čiščenju po operacijah dlesni, in izpiranje z ustno vodo s klorheksidinom, npr. Curasept ADS). Šivi se odstranijo po enem tednu. Po vstavitvi zobnega vsadka se začne proces vraščanja vsadka v kost (osteointegracija), ki traja nekaj mesecev. Za to obdobje se lahko izdela začasna protetična nadgradnja, ki ne obremenjuje vsadka. Izjema je Bredentov sistem SKY fast&fixed, ki omogoča takojšnjo izdelavo fiksnega začasnega protetičnega pripomočka na brezzobi čeljusti.
Omenjeni sistem mini implantatov za stabilizacijo totalnih protez omogoča obremenitev čeljusti in stabilizacijo že v nekaj dneh.
Ustna higiena je pomembna še bolj kot prej
Zavedati se moramo, da sodobni zobni vsadki kljub odličnim materialom in dovršenosti v konstrukcijskem smislu vedno ostajajo tujki v organizmu in zato zahtevajo permanentno nego. Nezadostna ustna higiena, zlasti higiena zobnih vsadkov, lahko privede tudi do izgube vsadka. Za dolgo obstojnost zobnih vsadkov je pomembno, da pacient doma izvaja temeljito ustno higieno po navodilih, ki jih dobi po končanem implantoprotetičnem posegu. Poleg tega mora redno na kontrole, na katerih zobozdravnik opravi strokovni pregled. Hkrati na kontrolnih pregledih zobozdravnik ali ustni higienik poskrbi za profesionalno čiščenje in vzdrževanje zobnih vsadkov in obstoječih zob. Zato je zelo pomembno, da pacient pri odločitvi za implantoprotetični poseg upošteva tudi dosegljivost zobozdravstvenega tima. Če je ta blizu in ves čas na voljo, bo tudi vzdrževanje zobnih vsadkov, tako kot odprava morebitnih težav, hitrejše, lažje in bolj kakovostno.
_________________
Skromnost je vrlina vsakega človeka!