|
Stran 1 od 1
|
Avtor |
Sporočilo |
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
Mačke proti psom: kdo je zmagovalec večnega dvoboja?
Oboji so z nami že tisočletja, oboji prisegajo na mesne dobrote in oboji znajo biti neverjetno ljubki. Pa vendar bi ne mogli biti bolj različni.
Čeprav ob idiličnih fotografijah mačk in psov, še posebej mladičkov, ki se stiskajo drug k drugemu, navadno vzdihujemo od navdušenosti in očaranosti, jih v praksi ne bomo videli prav pogosto. Pa niti ne toliko zato ker bi bili štirinožni kosmatinci resnično smrtni sovražniki – znano je namreč, da se, še posebno kadar skupaj zrastejo, lahko povsem razumejo – ampak predvsem zato, ker njihovi lastniki pogosto načrtno izberejo le ene ali druge.
Odločitvi botrujejo različni dejavniki. Najpomembnejša izmed njih sta prostor in čas. Ne glede na vrsto in pasmo hišni ljubljenček s seboj prinese odgovornost. Zagotoviti mu je potrebno primerno okolje in oskrbo, zato je pred nakupom nujno razmisliti o tem, kdaj in na kakšen način se mu bomo lahko posvetili, o denarju, ki smo ga pripravljeni nameniti za njegovo prehrano, igrače in morebitne stroške zdravljenja ter tudi o karakterju in drugih lastnostih našega novega družinskega člana.
Mačke potrebujejo manj prostora, psi varujejo svoj teritorij
Medtem ko moramo enim in drugim zagotoviti posodi za hrano in vodo, nekaj pripomočkov za česanje in praskanje ter osnovne elemente za igro, mačkam dokupimo še sobno stranišče, psom pa … večkratni izhod. Psi namreč obožujejo – in tudi nujno potrebujejo – dnevne sprehode oz. možnost tekanja po vrtu. Kar je pravzaprav zanimivo, če vemo, da so udomačene mačke ohranile več lovskih navad kot udomačeni psi. So pa zato mačke večje potepinke in jo mimogrede ucvrejo k sosedu – če le imajo to možnost. Psi so svojemu » glavnemu štabu« bolj zvesti in ga navadno branijo skupaj z njegovim lastnikom.
Psi so bolj ljubeznivi, mačke bolj samostojne
Vsi vemo, da je »pes človekov najboljši prijatelj« in zvest spremljevalec. Na drugi strani mačke veljajo za precej sebične, no, samozadostne. To ne pomeni le, da se vam bodo dobrikale samo takrat, ko se jim bo zahotelo ljubkovanja, ampak da jih boste tudi lažje pustili same doma in zaradi njih manj prilagajali svoje načrte. Psi vašo družbo dejansko potrebujejo in si je tudi odkrito želijo, mačkam pa je, vsaj na videz, vseeno.
Mačke so tihe, psi imajo radi pozornost
Psi opozarjajo nase ves čas in na različne načine, mačke pa večino časa preživijo v kakšen kotu, kjer predejo ali »drnjohajo«. Razlika je najbolj opazna, kadar k hiši pridejo gostje. Po pravilu jih bo pozdravil lajež, skakanje, lizanje in vsesplošno navdušenje, s katerim se bo hotel vaš ljubljenček predstaviti. Če pa imate v stanovanju mačko, je verjetno ob zvoku zvonca sploh ne bo na spregled. Skrivala se bo za pralnim strojem, pod odejo ali v napol priprti omarici – in se delala, da je ni.
Mačke bolje slišijo, a psi bolje vohajo
Z zgornjo slušno frekvenco tudi do 79 kHz mačke odlično slišijo zvoke, ki jih mi sploh ne zaznamo, na primer svoje mladičke in ultrazvočne klice glodavcev. Neverjetno je tudi njihovo natančno lociranje izvora zvoka. Z razdalje enega metra lahko razlikujejo šume, ki so le nekaj centimetrov oddaljeni drug od drugega. Njihov slušni domet je do 5-krat daljši kot človeški. Pasji sluh je malenkost manj precizen, je pa zato nepremagljiva njihova zmožnost vohanja. Medtem ko imajo mačke v nosu med 50 in 100 milijoni različnih receptorjev za vonj, jih imajo psi okoli 200 milijonov (človek pa 5 milijonov). Z njihovo pomočjo se tudi »pogovarjajo med seboj« ter pri drugih pripadnikih svoje rase zaznavajo spol in sposobnost reprodukcije. Njihov smrček pa ni edinstven le po svojih vohalnih sposobnostih, ampak tudi po zgradbi oz. potezah . Pasji nosni odtisi so namreč – tako kot pri ljudeh odtisi prstov – unikatni in jih lahko uporabimo za neoporečno identifikacijo njihovega lastnika.
Psi so večni otroci, mačkam se »nič ne da«
»Tukaj sem, igraj se z mano, vrzi mi palico, prinesi mi hrano …« Pes bo vedno in povsod našel način, da vas spravi s kavča, iz postelje ali s klopi v parku in vključi v svoj neutrudni vsakdan. Mačke pa se bodo na pol v snu sončile na okenski polici ali smukale okoli vaših nog tako dolgo, da jih boste udobno namestili nekam poleg sebe. Izbirate torej med odlično dekoracijo (in termoforjem) za vaše naročje ali kosmato igračo za vaše otroke, ki ji nikoli ni treba menjati baterij.
Lastniki mačk so bolj izobraženi, lastniki psov bolj zdravi
Mnoge raziskave so pokazale, da se pomembno razlikujejo tudi lastniki omenjenih rivalov. Tisti, ki prisegajo na mačke, so v splošnem bolj izobraženi in inteligentni, bolj kreativni in bolj odprtih misli, a hkrati tudi bolj introvertirani, nevrotični in občutljivi. Na drugi strani se lastniki psov lahko pohvalijo s tanjšimi zdravstvenimi kartotekami, z več energije in odprtosti, je pa njihov pogled na svet bolj tradicionalen in konformističen. Če dobro pomislimo, so izsledki raziskav pravzaprav logični, saj – kot smo že omenili – lastniki psov več hodijo ven, lastniki mačk pa več časa preživijo v stanovanju, torej v razmišljanju, ustvarjanju in študiju.
Življenjski stil in osebne preference
Nespornega zmagovalca torej ni; vse je odvisno od vašega življenjskega stila in preferenc. Če delate do poznih ur ali veliko potujete, vam bo verjetno bolj ustrezala mačka, če pa ljubljenčku lahko namenite več časa in pozornosti, boste najbrž izbrali psa. Mačke so tihi sopotniki, psi pa glasni otroci. Razmislite tudi o pasmi, predvsem o njeni velikosti in prehrani, saj bo to nedvomno vplivalo na družinski proračun. Na koncu pa se spomnite tudi na svoje otroštvo … Izgled in karakter vašega ljubljenčka pravzaprav sploh nista bila pomembna, kajne? Važno je, da vam je popestril vsakdan, vas nasmejal in se vam za vedno zasidral v srce.
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
05 Dec 2014 16:25 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
10 razlogov zakaj je dobro, da ima otrok domačo žival
Številni so razlogi ki govorijo v prid domačim živalim, saj pomagajo ne le pri igri temveč dozorevanju in dojemanju.
odgovornost: otroci s hišnimi ljubljenčki že zelo zgodaj v otroštvu pokažejo odgovornost do drugih. Ljubljenčki iščejo pozornost in nego ves čas prisotnosti otroka, ki se tako z veeljem igrajo z njimi. Otroci, ki so aktvini v negi ljubljenčkov se zelo hitro naučijo empatije in čustev. Preko učenja kako poskrbeti za drugo živo bitje se učijo tudi skrbi za sebe. Zelo pomemben je postopek vključevanja otroka v nego in skrb za domačo žival. Če so majhni lahko za začetek preverijo vsak dan če ima žival vodo in hrano, starejši kot so bolj odgovorne naloge bodo prevzemali.
Samozavest: skupaj z odgovornostjo do ljubljenčka pa otrok gradi tudi samozavest. Če uspešno opravi vse naloge in obveznosti do svojega ljubljenčka se bodo otroci počutili fantastično, imeli bodo občutek uspeha in ponosa ter tako gradili sliko o sebi.
Manj alergij in astme: številne študije dokazujejo, da so otroci ki rastejo v okolju skupaj z živalmi manj podvrženi alergijam in astmi. Če ima otrok že od rane mladosti stik z živalmi bo razvil močnan imunski sistem. Dokazali so, da imajo otroci z živalmi že v osnovi 50% manjšo verjetnost za alergije in astmo.
Aktivnost in igra: ljubljenčki posebej psi iščejo nekoga za sprehajanje in igranje. Aktivnosti v katerih otrok sodeluje s psom so v večini fizične. To omogoča otroku, da je nenehno v gibanju in preživi več časa zunaj v naravi kot bi ga sicer. Svež zrak in sonce vpliva pozitivno na vse, gibanje in aktivnost pa se prenese tudi v kasnejša obdobja odraslosti, kar pripomore k boljši fizični kondiciji ter preprečuje številne bolezni.
Umirjanje: ljubljenčki v večini primerov prinašajo v dom umirjenost in spokojnost. Nekateri otroci, ki so hiperaktivni se ob svojem ljubljenčku pomirijo ter obstanejo. Ljubljenčki tudi čutijo kdaj so otroci žalostni alijezni. Kot čarobna paličica se lubljenčki vrinejo v življenja naših otrok in jim prinašajo ne le najboljše prijateleje temveč tudi pomirtijo ter razvedrijo številne otroke.
Proti stresu: poleg tega, da so otroci ob hišnih ljubljenčkih bolj umirjeni pa imajo posebej psi lastnost, ki je izrazito terapevtska in deluje na celo družino. Že samo božanje psa ali mačke daje človeku občutek ugodnja in sprošča endorfine. Živali so prav tako dobri poslušalci, ne odgovarjajo in se ne prepirajo z vami. Čeprav mačke mogoče niso najbolj priljubljene v vaši hiši pa dokazano zmanjšujejo stres. Posebej ko se stisnejo k vam in prično presti. Mehko krzno pomirja, vibracije pa sporščajo in dvigujejo raven dobrih hormonov.
Učenje branja: otroci raje berejo svojim ljubljenčkom kot odraslim. Ljubljenčki ne prekinjajo ne popravljajo in ne zahtevajo ponovnega branja. Bolj kot otrok bere na glas bolje si zapomni in izboljšuje veščine branja. Ker je otrok sproščen mu to daje možnost branja na sproščen in lagoden način.
Učenje o posledicah: če se otrok ne ukvarja s svojim ljubljenčkom bodo rezultati tega zelo hitro vidni. Če psa ne spustiš ven se bo polulal v hiši, če mačko ignorirate bo tudi sama ignorirala vas, ribice bodo brez hrane kaj hitro poginile...
Učenje posvečanja: odraščanje ob ljubljenčku razvija sposobnosti posvečanja drugemu bitju. Ljubljenčki niso ogračke, ki jih lahko pospraviš na polico in pustiš tam. Ljubljenček je obveznost, ki išče pozornost in ga ne moreš zanemariti.
Disciplina: otroci z živaljo se učijo kaj pomeni disciplina. Če imajo psa ga bodo trenirali in učili, da se bo obnašal kot hočejo ter da bo poslušen. Prav to pa zaznamuje tudi otroka, ki se kaj hitro prične zavedati, da za doseganje cljev ni dovolj le želja.
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
05 Dec 2014 16:30 |
|
|
|
Danes je 25 Nov 2024 10:58 | Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
|
Stran 1 od 1
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
|
|