POVEZUJMO SE Seznam forumov
Registriraj seIščiPogosta vprašanjaSeznam članovSkupine uporabnikovPrijava



Odgovori na to temo Stran 1 od 1
Rman – zelišče, ki zdravi vse!
Avtor Sporočilo
Odgovori s citatom
Prispevek Rman – zelišče, ki zdravi vse! 
No skoraj vse. Vsekakor pa je spisek dolg. Zelo dolg. Sicer pa – rman, Achillea millefolium, sodi med najstarejše rastline, ki se uporabljajo v ljudski medicini. Njegova uporaba in priznanje zdravilnih lastnosti segata daleč nazaj v zgodovino. Rman je za zdravljenje Ahila uporabil tudi Kentaver Herion (takratni zdravnik).




Rman je v Sloveniji poznan po imenom Navadni rman in je precej razširjen. Tako ga najdemo na travnikih, ob robovih njiv, ob poteh, na nasipih in še kje. Je trajnica, ki sodi v skupino košaric (Astereceae). Zanimivo pri rmanu je to, da najprej požene liste. Po svojih listih je rman tudi dobil svoje ime – millefolium, kar v prevodu pomeni tisočlisten. Šele nato rman požene svoje steblo – žilavo, gladko in trdno. Na vrhu stebla se oblikujejo cvetni koški, ki so združeni v socvetju. Cvetovi rmana so beli ali pa nežno rožnati. Koške socvetij pa obdajajo rumeno zeleni ali rjavkasti ovoji listov. Ko trgamo rman, se kaj hitro lahko zgodi da ga izrujemo s korenino, ki se deli globoko v zemlji. Rman cveti vse od maja pa tja do prve slane.



V zdravilne namene se lahko uporablja celotna rastlina (v času cvetenja) ali pa le cvetni koški. Rman lahko nabiramo maja ali junija in potem v avgustu ali septembru, ko ponovno zacveti. Rman sušimo na prostem, na senčnem, zračnem in suhem prostoru, razprostrtega v tankem sloju. Rman seveda lahko sušimo tudi v sušilnici, vendar naj temperatura ne preseže 40ºC. Med sušenjem rman seveda obračamo in prebiramo, odstranimo morebitne naknadno opažene smeti, poškodovane dele, itd.  Ko je rman posušen, ga shranimo tako, kot je to običajno za vsa zelišča (pater Simon Ašič priporoča papirnat škrnicelj). Rman, ki je pravilno posušen, ohrani svoj značilen vonj in barvo.

Cvetovi rmana so najbogatejši s svojimi zdravilnimi učinkovinami (največ jih vsebujejo v času tik pred polnim cvetenjem). Poleg čreslovin, flavonoidov, in mineralnih snovi pa rman vsebujejo predvsem eterična olja.



 

Rman – uporaba
rman3Rman je po svojih učinkih lahko primerljiv s kamilico (več o njej v naslednjem prispevku). Sicer pa je ravno zaradi vsebnosti eteričnih olj primeren za sproščanje krčev, deluje protivnetno in preprečuje nastanek klic.

Najpogostejša uporaba je notranja – v obliki čaja. Tako pripravljenega ga uporabljamo proti želodčnim težavam, ki se pojavljajo v obliki krčev. Vino, skuhano iz rmana, se za pitje priporoča ljudem s pomanjkanjem apetita. Čaj zdravi tudi dihala in je primeren za inhalacije. Pitje rmanovega čaja ugodno vpliva tudi na dotok krvi v srce in urejanje kroženja krvi, s tem pa tudi na srčni utrip. Rman zdravi okvaro srčne mišice. Pitje čaja izboljšuje tudi našo odpornost proti boleznim.

Rman ugodno deluje tudi na sečila, spodbuja ledvice k delovanju, da izločajo seč, hkrati ne draži ledvic. Odpravlja katar mehurja in močenje postelje in bolezensko tiščanje rman4na vodo.

Rmanov čaj se obnese tudi pri notranjih krvavitvah, krvavem izmečku, krvavitvah iz ledvic, danke, nosu in pa tudi krvavenju običajnih ran. S čajem pa tudi izpiramo rane in udarnine, pike žuželk. Čaj grgramo pri zobobolu.

Tako zunanje kot notranje pa rman pomaga pri celi vrsti ženskih težav – ureja menstruacijo, pomaga pri krčih maternice, ureja težave z belim tokom.

Rman pa poleg vsega naštetega deluje še proti nespečnosti, visokemu tlaku in živčni nespečnosti. Ugodno vpliva tudi na sladkorno bolezen, saj jo zadržuje (sploh v začetni fazi).

Pri zunanji uporabi pa je rman odličen za zdravljenje vnetnih obolenj kože. Zdravi spremembe na koži in čisti pore. Rmanova krema zdravi tudi razpokano kožo bradavic doječih mater. Primerna je tudi za mazanje suhe kože na rokah. Tudi manjše ureznine si lahko namažemo z rmanovo kremo. Lahko se uporablja tudi kot sredstvo za masažo in sproščanje mišic. Nepogrešljiva pa je tudi pri negi dojenčkove ritke – preprečuje nastanek pleničnega izpuščaja oziroma pomaga če je ta že nastal. Rman v kombinaciji z olivnim oljem pa je lahko tudi sredstvo za sončenje.



Rmanovo olje za sončenje
Za pripravo tega olja potrebujemo 200ml olivnega olja in 100g svežih rmanovih listov. To mešanico na vodni kopeli kuhamo približno 2 uri – pri tem pazimo da nam ne zavre (olje ne za cvrči). Počakamo da se ohladi in precedimo. Vendar previdno! Rmanovo olje za sončenje je zgolj blago sredstvo za sončenje!

Rman – ena roža, pa tako veliko blagodejnih učinkov! Res lahko rečemo, da rman pozdravi (skoraj) vse!



_________________
Skromnost je vrlina vsakega človeka!
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:
Odgovori na to temo Stran 1 od 1
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu