|
Stran 1 od 3
|
Avtor |
Sporočilo |
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
IDEJA ZA IZLET: Roblekov dom
Roblekov dom stoji na razgledni točki zahodnega grebena Begunjščice. Njegova nadmorska višina meri 1657 m in je znan po enem izmed najlepših vzponov pri nas.
Prvotna koča je stala nekoliko nižje od današnjega doma in je bila zgrajena leta 1909. Sedanji dom je bil zgrajen leta 1933 in nosi ime po pobudniku planinstva na Gorenjskem Hugu Robleku. Planinski dom je bil leta 1943 požgan ter nato še večkrat obnovljen in posodobljen.
Pohod na Roblekov dom je kronan s širokim pogledom preko dežele. Dom je stalno odprt od sredine junija pa vse tja do zadnje nedelje v septembru. Ob lepem vremenu je odprt ob vseh vikendih in praznikih skozi celo leto. Pogled s terase sega na strma pobočja Begunjščice in dolgi hrbet Košute, do Kamniških Alp s Kočno in Storžičem, vse do Bleda in Julijskih Alp z mogočnim Triglavom.
Dostopamo lahko iz različnih strani: za pot iz Begunj po lokalni asfaltni cesti do gostišča v Dragi, naprej po slabi gozdni cesti na Poljško planino (1180 m) 7km, od koder je do doma 1h15; iz Begunj mimo sv. Petra, čez preval Kališče, Tolsti vrh in Poljško planino, približno 4h; iz Begunj po dolini Blatnice cca 3.30h in iz Podljubelja čez Preval po južnem pobočju Begunjščice 3h30.
Prehodi do drugih postojank so možni: do Koče na Dobrči (1487 m), do Planinskega doma na Zelenici (1536 m), do Valvasorjevega doma pod Stolom (1181 m), do Prešernove koče na Stolu (2174 m), do Doma pri izviru Završnice (1425 m).
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
12 Avg 2016 22:28 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
IDEJA ZA IZLET: Logarska dolina
Logarska dolina je ena najlepših ledeniških dolin v Evropi, ki s svojimi naravnimi lepotami redko koga pusti ravnodušnega. V dolini, ki se zajeda v Kamniško-Savinjske Alpe se nahaja več slapov, različni izviri in druge naravne znamenitosti.
Morda najbolj poznan je slap Rinka, eden večjih slapov v Sloveniji, njegovo mogočnost in vseh 90 m višine pa lahko opazujemo iz prijetnega ambienta Orlovega gnezda.
Na desnem pobočju doline se nahajata slap Palenk in Rastovški slap. Posebno zanimiv je slap Palenk, ki je s svojo višino 78m res mogočen, najbolj izrazit pa je po deževju, ko preko razbite pečine pada velika količina vode.
Po Logarski dolini je speljana tudi naravoslovno etnografska pot, ki vodi skozi čudovite kotičke ohranjene narave krajinskega parka. Ob poti pozornost sprehajalcev pritegnejo številne etnografske in naravne znamenitosti, ogledati pa si je mogoče tudi druge znamenitosti doline, kot so Brložniška votlina, izvir Črne, Logarjeva lipa ali pa Macesen na Klemenči Jami.
Dolina je tudi odlično izhodišče za krajše ali pa daljše gorske ture. Večina tur se lahko začne iz Frischaufovega doma na Okrešlju, ki je le uro hoje oddaljen od doma planincev v Logarski dolini. Dom je na višini 1378m in predstavlja izhodišče za vrhove kot so Brana, Kranjska Rinka, Križ, Mrzla gora, Skuta, Štajerska Rinka, Turska gora. Na vse vrhove vodijo označene poti, popotnik pa lahko uživa v prečudoviti naravi, v sami okolici doma, kjer se lahko ure in ure sprehaja po sami krnici, eni najlepših v naših Alpah.
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
28 Avg 2016 15:41 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
IDEJA ZA IZLET: Blejski Vintgar
Blejski Vintgar je 1600m dolga soteska po kateri teče reka Radovna in je ena največjih in najbolj poznanih naravnih znamenitosti v Gorjah. Sotesko sta leta 1891 odkrila Jakob Žumer, takratni gorjanski župan in fotograf Benedikt Lergetporer. Leta 1893 je že bila odprta za turistične oglede, kjer si lahko med drugim ogledamo čudovito zelenkasto reko Radovno.
Znamenitosti
V soteski je mnogo prelepih znamenitosti med katerimi naj jih izpostavimo le nekaj:
Velika in mala krožna pot, ali Velika draslja, skalna vdolbina v vodi, kjer reka vrtinči manjše kamne dokler jih ne zbrusi v male kroglice.
Slap Mali Šum, največji in najlepši slap v soteski, katerega najlepše vidimo iz mostu, ki preči reko ravno pred njim. Na tem mostu pa se tudi konča, ali pa prične (odvisno od smeri) Žumrova galerija. Žumrova galerija, verjetno najožji del soteske, kjer je prostora dovolj le za reko in lične lesene mostičke.
Železniški most, ki preči sotesko na višini 33,5m. Most je kamnit, zgrajen pa je bil leta 1906, še danes je lepo ohranjen, pogled nanj pa je prav dih jemajoč.
Slap Šum, ali kot ga nekateri imenujejo, Vintgarjev vratar, je 15m visok slap, ki predstavlja osupljiv začetek oziroma konec poti skozi mogočno sotesko.
Dostop
V Vintgarjevo sotesko lahko pristopimo z gorjanske strani (na zahodu), kjer se po lesenih galerijah in mostičkih pomikamo vzporedno s tokom Radovne. Od parkirnega prostora do vstopa v sotesko nas loči le nekaj metrov.
Pristopimo pa lahko tudi iz vzhodne smeri, ob slapu Šum, kamor pa najlažje dostopamo iz Zasipa, preko sv. Katarine.
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
28 Avg 2016 15:45 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
IDEJA ZA IZLET: Divaška jama
Sončni dnevi prinašajo nove visoke temperature. Zakaj jih ne bi izkoristili in se za trenutek ali dva ohladili v čudoviti jami, kjer si lahko na enem mestu ogledate Slap Savico, Dvorano kralja Matjaža, sotesko Slapov in Katakombe. Sliši se zanimivo, preverite ...
Jama ima dva vhoda na nadmorski višini 427 metrov. Glavni vhod je skozi 10 metrov široko in 15 metrov globoko udorno vrtačo, kjer je bil skopan umetni prehod v vhodno dvorano že leta 1886. Drugi vhod je naravni in se navpično spusti 25 metrov globoko v Vhodno dvorano. Prva leta je bil to edini prehod v jamo, ki so ga premagovali z lesenimi lestvami.
V vhodno dvorano sega še nekaj dnevne svetlobe in se imenuje Plesna dvorana. Tla so tukaj umetno poravnana. Pod podrtim stalagmitom nadaljujemo pot v podzemeljski rov.
Jamska pot nas popelje do soteske Šipka. Predel jame je dobil ime zaradi koralastih izrastkov po stenah in kapnikih.
Sledi Dvorana kralja Matjaža, kjer najdemo podrti mogoči stalagmit imenovan Kralj Matjaž. Na vzhodni steni lahko občudujemo lep bel sigast Slap Savice. Na dnu dvorane najdemo udor Pekel, od katerega vodi čez most odcep poti v stranski rov imenovan Muzej umetnosti. To je 60 metrov dolg rov, posejan s čudovitimi kapniškimi oblikami. Kapniški rov se konča z udorom v plošči, poimenovan Katakombe.
Glavni rov se iz Dvorane kralja Matjaža zoži čez Sotesko slapov z značilnimi slapovi sige na stranskih stenah.
Dolžina jame je 700 metrov, od tega je za javnost odprtih dve tretjini. Jama se nahaja le kilometer stran od Divače.
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
02 Sep 2016 20:58 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
IDEJA ZA IZLET: Dolina Triglavskih jezer
Dolina Triglavskih jezer je alpska dolina razpeta med Bohinjem in Trento. Že dolgo velja za enega najlepših predelov Julijskih Alp, k temu pa je pripomogla tudi ena starejših planinskih postojank ob Dvojnem jezeru.
Dolga je okoli osem kilometrov in jo krasijo čudovita visokogorska jezera. V dolini najdemo skoraj vse oblike kraškega preperevanja v Alpah, prisotne so tudi rdečkaste kamnine iz Jure v katerih lahko odkrijemo fosile.
Dolina je znana tudi pod imenom Dolina Sedmerih jezer, čeprav je jezer več in so nekatera bolj podobna mlakam. Točno število jezer je težko določiti, saj so nekatera presihajoča in jih zato ne štejemo kot jezera. Največkrat se omenja število sedem, kot pripravno število še iz ljudskega izročila.
Druga imena doline
Poleg že omenjenih, Dolina Sedmerih jezer in Dolina Triglavskih jezer, ima dolina še nekaj imen. Prvi naravoslovci so dolino poimenovali Dolina kamnitega morja. Dolino so nekateri poimenovali tudi Jezerska dolina.
Henrik Tuma, slovenski planinec, jo je poimenoval kot Dolina Zajezerom, francoski naravoslovec Hacquet pa jo je leta 1778 poimenoval Dolina za jezircami.
Dežman in Baumbach sta jo poimenovala kot Jezecra-Tal.
Dostop
Dolina je dostopna z več strani. Z Bohinjske strani je dostop možen mimo slapa Savica čez zahtevno Komarčo ali manj zahtevna pot, ki vas vodi čez Komno. Približno štiri ure hoje vas loči do Koče pri Triglavskih jezerih na višini 1685 metrov, če boste ubrali pot čez Komno. Sama dolina se sicer začne že nekoliko nižje, nad slapom Savica, na vrhu strme Komarče. To je hkrati tudi druga pot in je znana kot najbolj zahtevna. Na vrhu te strme poti po dobri uri hoje zagledamo zadnje (v našem primeru prvo) jezero, Črno jezero, ki leži na višini 1294 metrov.
Prvo jezero je Jezero pod Vršacem, katero je zaradi svoje višine, 1993 metrov, tudi poleti še prekrito z ledom. Malce južneje , pod Zasavsko kočo na Prehodavcih leži Mlaka v Laštah. Ta mlaka poleti dostikrat presahne.
Še nekoliko južneje se nahaja drugo jezero, Rjavo jezero, eno večjih z širino 100 metrov in dolžino 150 metrov.
Blizu se nahaja še Zeleno jezero, ki je ime dobilo zaradi alg, katere vodo obarvajo rahlo zelenkasto.
Četrto po vrsti je Veliko jezero, ki je ime dobilo zaradi svoje velikosti. Jezero je namreč največje Triglavsko jezero, meri pa 300 metrov v dolžino in približno 120 v širino. Jezero se imenuje tudi Jezero v Ledvicah, leži pa na 1830 metrih.
Peto in šesto jezero, ali Dvojno jezero se nahaja na višini 1685 metrov. Tukaj je tudi Koča pri Triglavskih jezerih.
Zadnje, sedmo jezero se imenuje Črno jezero, ime pa je dobilo zaradi lege v kotanji sredi gozda. Jezero je zaradi dokaj nizke nadmorske višine (1319m) najtoplejše Triglavsko jezero.
Jezera so, z izjemo najvišjega, med seboj hidrološko povezana, vode pa se na koncu stekajo v Savo Bohinjko. Iz jezera pod Vršacem vode odtekajo v dolino Soče.
Planinske koče
Na južne robu doline se na nadmorski višini 1683 metrov nahaja Koča pri Triglavskih jezerih. Na severnem robu, na višini 2071 metrov najdemo Zasavsko kočo na Prehodavcih. Koči loči približno dve uri hoje.
Izhodišča do obeh koč sta dve in sicer iz Bohinjske strani, kjer čez Komno potrebujemo približno štiri do pet ur do Koče pri Triglavskih jezerih, čez Komarčo pa približno tri ure. Iz smeri Trente bomo do Zasavske koče potrebovali približno tri ure (skozi Zadnjico) ali pa štiri ure in pol čez planino Trebiščina.
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
16 Sep 2016 21:20 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
IDEJA ZA IZLET: Krnsko jezero
Pot na Krnsko jezero bomo pričeli na koncu doline Lepena, ob planinskem domu Klementa Juga. Pot se vije večinoma preko gozda, ki nam v vročih poletnih mesecih zagotavlja senco.
Vreme do sedaj ni bilo naklonjeno pohodnikom in zato smo še nekoliko bolj izbirčni kam se odpravimo. Drseče korenine v gozdu in mokre skale so še kako nevarne za zvine in boleče padce. Vmesnega prehoda temperatur skoraj da ni bilo brez padavin in že moramo paziti na vroče sonce. Planine nas že vabijo na sveži zrak v objem gora, kjer si zbistrimo glavo od vsakodnevnega vrveža. Tokrat se bomo povzpeli na Krnsko jezero, ki je največje slovensko visokogorsko jezero. Jezero je dolgo 390 m, široko 150 m in globoko 17,5 m. Poznamo ga tudi pod imenom Veliko jezero ali Jezero na Polju.
Pot na Krnsko jezero bomo pričeli na koncu doline Lepena, ob planinskem domu Klementa Juga. Pot se vije večinoma preko gozda, ki nam v vročih poletnih mesecih zagotavlja senco. Na izbiro imamo dve poti: Leva, ki je nekoliko bolj strma je običajna, desna položnejša in nekoliko daljša pa je primerna za majhne otroke in starejše. Poti se večkrat križata. Ob gornji postaji tovorne žičnice se pot zravna in po 15 minutah pridemo do Koče pri Krnskih jezerih. Takoj pod kočo najdemo še manjše Dupeljsko jezero.
Do Krnskega jezera nas loči še kakih 15 minut nezahtevnega sprehoda mimo še vedno dobro ohranjenih pastirskih stanov. Steza vodi preko opuščenih pašnikov do Krnskega jezera, ki velja za naše največje visokogorsko jezero. Kmalu prispemo do čudovitega jezera, ki nas že vabi v objem travnikov na počitek.
Čas: do Krnskega jezera potrebujemo 2.15 h hoje. Višinska razlika: 690 metrov.
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
16 Sep 2016 21:29 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
IDEJA ZA IZLET: Korita Mostnice
Mostnica je gorski potok, ki izvira v Triglavskem narodnem parku, v zatrepu alpske doline Voje. V potok priteka voda iz pokljuške Uskovnice, južnega pobočja Tosca (2275 m) in planin nad Staro Fužino. Blizu izvira na koncu doline Voje najdemo tri Mostniške slapove.
Prvi slap je visok pet metrov in se nahaja tik nad srednjim slapom. Voda se zbira v tolmunu in tako ustvarja simpatično mini pretočno "jezerce" iz katerega voda pada v naslednji slap.
Srednji slap se imenuje slap Voje (773 mnm) in je visok okoli 20 metrov. Tudi ta pada v idiličen tolmun iz katerega se tvori tretji, okoli pet metrov visok slap. Vsi slapovi so s svojim padcem izoblikovali globoke tolmune.
Potok Mostnica teče po ledeniški dolini Voje, v katero je ledenik vrezal več teras. Višinska razlika, ki jo potok premaguje je omogočila razmeroma hiter nastanek globoke in ozke soteske. Dolga je približno dva kilometra, poznana pod imenom Korita Mostnice. Soteska je globoka do 20 metrov, na najožjih mestih pa je široka le en meter. Poteka od Hudičevega mostu do okolice Planinske koče na Vojah, čez njo pa so speljani še Češenjski in Kekčev most.
Korita Mostnice nam postrežejo tudi s kiparsko mojstrovino matere narave. Osupljiv "Slonček" vas bo navdušil.
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
16 Sep 2016 21:32 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
IDEJA ZA IZLET: Smaragdno zeleni Zelenci
Zelenci so talni izvir Save Dolinke v občini Kranjska Gora. Predstavljajo prvi izvorni krak naše najdaljše, 219 km dolge reke Save in so pravzaprav drugi izvir poniknjenega potoka, imenovanega Nadiža. Le ta izvira blizu planinske koče v Tamarju in večji del doline teče pod gruščem.
Zelenci so naravni rezervat in dom mnogim ogroženim živalskim in rastlinskim vrstam. Zaradi svoje čudovito izrazite zelene barve je izvir tudi dobil svoje ime. Neokrnjena narava in zeleno jezerce je našlo svoje mesto na številnih slikarskih platnih. Med drugim je Sir Humphry Davy, sloviti naravoslovec zapisal: "Ne poznam v Evropi nič lepšega."
Jezerce ima stalno temperaturo okoli 5-6°C. Na vzhodu se razlije v kilometer dolgo in 200 m široko, plitko močvirje Blata. Rečna struga Save Dolinke nastane šele pri kraju Podkoren ob pobočju gore Vitranc.
Iz Kranjske Gore se peljemo proti Ratečam. Kmalu za vasjo Podkoren bomo na levi strani ceste opazili nekoliko večje parkirišče in ob njem manjšo okrepčevalnico. S parkirišča se usmerimo na široko in lepo urejeno turistično pot v smeri Zelencev. Prijetna pot nas kmalu pripelje do izvira Save Dolinke. Po posebni leseni brvi se lahko brez škode za naravo sprehodimo do jezera in občudujemo to čudovito smaragdno lepotico.
Foto / Vir: www.kranjska-gora.si/
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
16 Sep 2016 21:39 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
IDEJA ZA IZLET: Izvir Rižane
Izvir Rižane se nahaja pod kraškim robom pri cerkvici svete Marije v bližini vasi Hrastovlje. Reka Rižana velja za najbolj vodnato reko v koprskem primorju in ima skupno 18 pritokov. Največji so Hrastovski potok, potok Rakovec ter Martežin. V preteklosti je ob Rižani delovalo kar 30 mlinov.
Ob izviru pri t.i. Zvročku se poleg romarske cerkvice Device Marije, nahaja še ena posebnost. Govorimo o labirintu, ki je narejen iz kamenja in je imitacija labirinta iz katedrale Notre Dame de Chartresrjem. Posvečen je reki Rižani. Sam vzorec labirinta sicer izhaja iz leta 1201, ko je bil posvečen devici Mariji.
Sestavljen je iz 12 krogov in 11 poti. V njemu je simbol križa in šest rož, ki predstavlja šest ravni obstajanja: mineralna, rastlinska, živalska, človeška, angelska in božanska. Prav tako predstavlja tudi šest dni nastajanja sveta. Sestavlja ga 112 vdolbin in 113 vrhov, kar predstavlja v vsakem kvadrantu 28 vrhov in se povezuje z luninim mesečnim ciklusom.
Napotki za labirint :
1. V labirintu in njegovi okolici se spoštuje tišina. V labirintu se ne pogovarja, niti se ne preskakuje krogov ampak se sledi poti.
2. Preden vstopimo v labirint se na vhodu ustavimo in nekajkrat globoko zadihamo.
3. V labirint se vstopa z vzhoda, stopa se sproščeno in se prepusti mislim, da tečejo .. ko sledite poti, skušajte biti pozorni na dihanje -na vsaki vdih in izdih. Na sredini labirinta se nekoliko ustavite, toliko kot menite, da je potrebno. Vsak ima svoj ritem in v labirintu lahko nekoga prehitimo ali pa nas kdo drug prehiti.
4. Ko vstopate v labirint si lahko postavite vprašanje in labirint Vam bo dal odgovor.
V labirintu ustvarjamo neposredni dialog z Univerzumom. Lahko zapustimo probleme in težave iz preteklosti in začnemo na novo, kot prenovljeno bitje. Vsaka pot po labirintu je nova in nepozabna in tako prenovljeni in duhovno prebujeni lahko začnemo povsem novo pot.
5. Ko pridete iz labirinta, se še nekaj časa prepustite tišini in razmišljanju. Prve poti po labirintu ne boste nikoli pozabili (Vir: Združenje Zelena Primorska).
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
16 Sep 2016 21:42 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
IDEJA ZA IZLET: Bloško jezero
Bloke so kraj, ki jih najdemo na robu Notranjske in sicer med Cerkniškem poljem ter Ribniško in Loško dolino med 720 in 800 metrov nadmorske višine. Možnih smeri prihoda je več in sicer preko Bloške police iz Cerknice, po Lužarjevem bregu iz Velikih Lašč in po Boncarju iz Ribniške strani.
Vse poti spremljajo trmasti ovinkasti klanci in ko se klanci končno končajo, zagledamo zeleno polje, široko in ravno, tu ležijo Bloke.
Na Bloški planoti se na nadmorski višini 685 metrov nahaja Bloško jezero, z drugim imenom poznano tudi Volčje jezero. Jezero je umetno, polni se z povirnimi vodami potoka Bloščica, površina jezera pa je 0,8Ha.
V poletnem času je priljubljena turistična točka kopalcem. Preko celotnega leta je na njem dovoljen športni ribolov. Zaradi lepo urejene pokrajine pa ni čudno, da se tu rade zadržujejo vse generacije.
Ob jezeru se nahaja tudi park Idila. Pri vstopu v park sta iz lesa izklesana dva gozdna moža, ki skrbita, da obiskovalci spoštujejo naravo in idilično okolje Bloškega jezera. V parku so lesene hiške v obliki šotorov, kjer omogočajo udobno bivanje v stiku z naravo. Zaradi naravne izolacije hišic, je v njih možno prenočiti skozi vse leto. Glamuroznejša različica kampiranja omogoča obiskovalcem zdravo, naravno in udobno bivanje.
Ob jezeru in parku najdemo številne umetnine izklesane iz lesa. Med drugim je tudi leseni medved, ki pa ob nevestnem ravnanju z živalmi in naravo tudi oživi
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
16 Sep 2016 21:51 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
IDEJA ZA IZLET: Karibi v osrčju Alp
V današnjem namigu vas popeljemo nekoliko dlje in sicer se bomo premaknili na Štajersko v Avstrijo. Zeleno jezero (Grüner See) najdemo v vasici Tragöß.
Jezero obdaja gorovje Hochschwab in gozdovi, ki nudijo senco v vročih dneh. Jezero je dobilo svoje ime zaradi svoje smaragdne vode. Čista voda prihaja iz taljenja snega iz gora in ima temperaturo okoli 6-7° C. V zimskem času je jezero globoko le meter do dva, okolica pa se uporablja kot pokrajinski park.
Jezero dobi svojo moč v spomladanskem času, ko se topi sneg in se park pod gorami napolni z vodo. Jezero doseže največjo globino okoli 12 metrov. Od sredine maja do junija je jezero najlepše in največje. V juliju se voda že prične umikati.
Jezero je bilo priljubljeno med potapljači, saj so lahko opazovali zelene travnike, mostove, klopce, drevesa in potke, mimo katerih so hodili v sušnem obdobju in jih je za mesec ali dva zalilo jezero.
Zaradi številnih obiskovalcev in potapljačev, ki jih je bilo vsako leto več, so uporabo jezera prepovedali s 1. januarjem letos (2016) z namenom zaščite parka in vsega kar v njemu živi.
Jezero je bogato z različnimi živalskimi vrstami, kot so polži, vodne bolhe (Daphnia pulex), majhni raki, številne ličinke, različne vrste rib,…
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
16 Sep 2016 21:55 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
IDEJA ZA IZLET: Grad Socerb
Grad Socerb se nahaja nad naseljem Socerb na kraškem robu. Od primorske avtoceste je oddaljen le nekaj minut.
Grad je imel zaradi svoje izredne strateške lege v preteklosti izredno velik pomen. Omenjen je bil že v srednjem veku. V 14. stoletju je bil grad v lasti beneške družine. Grad je bil skozi zgodovino večkrat poškodovan in deloma porušen. Lastniki gradu so se neprestano menjavali. Leta 1678 je grad obiskal Valvasor ter ga tudi narisal in opisal. Grad je leta 1780 zaradi udara strele pogorel. V času narodnoosvobodilne vojne je bil grad zaradi svoje strateške lege v središču bojev.
Pri gradu je veliko parkirišče s katerega lahko občudujemo fantastičen pogled na Tržaški zaliv. V gradu se nahaja tudi simpatična restavracija, ki nudi predvsem ribje specialitete. Za obratovalni čas ali druge informacije je potrebno kontaktirati g. Milana Graj ( 041 571 544).
Današnja podoba gradu je zelo skromna, saj je bil v letih 1924/25 obnovljen le del obzidja. Nedaleč stran najdemo (150m) vhod v Sveto jamo, ki je globoka 44 m in dolga 200 m. Legenda o jami pravi, da je v njej kot puščavnik dve leti prebival mladi sveti Socerb, potem ko je prestopil v krščansko vero. Jama je za ogled odprta vsako nedeljo ob 14h.
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
16 Sep 2016 21:58 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
IDEJA ZA IZLET: Slap Sopota
Slap Sopota je čudovita izletniška točka. Najdemo ga v odmaknjenih koncih na potoku Sopota pri Tolminu nad vasjo Podmelec. Zaradi svoje neprepoznavnosti je dokaj neobiskan in posledično lahko pričakujemo miren sprehod skozi gozd do slapa.
Slap, poznan tudi pod imenom Soupat, pada preko 60 metrov visoke stene v majhen tolmunček. Do njega vodi lepo urejena pot, za počitek so navoljo klopi in za osvežitev je tu simpatičen studenček.
Razgled na slap je najlepši z lepo urejene razgledne točke le nekaj metrov pred slapom. V bližini slapu je tudi zdravilna voda, ki naj bi po mnenju domačinov zdravila "babjo sitnost".
Najlažji dostop z avtomobilom do parkirišča je sledeč: na cesti “Most na Soči – Podbrdo” v vasi Kneža zavijemo proti vasi Podmelec. Nekoliko za vasjo Podmelec bomo na naši desni strani opazili leseno tablo za slap Sopota. Na levi strani ceste je prostora za nekaj avtomobilov. Do tu lahko pridemo tudi iz Tolmina preko Poljubinja in Ljubinja.
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
16 Sep 2016 22:45 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
IDEJA ZA IZLET: Parenzana - Pot zdravja in prijateljstva
Vsi, ki se radi gibate v naravi lahko konec tedna ali zgolj le nekaj uric preživite v prijetnem mediteranskem okolju. Parenzana – Pot zdravja in prijateljstva vas bo s starimi mesti in njihovim zgodovinskim pridihom naravnost očarala. Bogastvo istrske obale in lepoto gričevnatega podeželja lahko občudujete peš ali kolesom.
Pot zdravja in prijateljstva Parenzana je speljana po trasi nekdanje ozkotirne železniške proge, ki je povezovala mesti Trst in Poreč s kraji, ki so bili ob tej poti. Kar 34 let je bila osrednja kopenska komunikacijska vez med Istro in Srednjo Evropo. Pot prijateljstva ji pravimo, ker je nastala po skupni odločitvi slovenskih, italijanskih in hrvaških občin, skozi katere je nekoč vozila priljubljena Parenzana. Ter Pot zdravja, ker jo lahko po več kot stotih letih uporabljajo vsi rekreativci, pohodniki, kolesarji, tekači, vsi domačini in gostje, ki cenijo zdravo življenje in radi spoznavajo svoj kraj oziroma njegovo zgodovino.
Pot nas vodi skozi stara mesta ob morju vse do vinogradov in nasadov oljk. Vzpenja se preko gričev, skozi kratke tunele ter preko dolin, kjer lahko občudujemo istrsko lepoto. Pot je razgibana in je primerna za vsakogar saj ni prezahtevna. Ob progi je več počivališč, kjer se lahko odpočijemo in pridobimo zanimive informacije.
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
16 Sep 2016 22:48 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
IDEJA ZA IZLET: Mimo Planšarskega jezera do izvira kisle vode
Planšarsko jezero je jezero na Zgornjem Jezerskem. Oblika srca, ki ga krasi, so zajezili domačini v spomin na veliko ledeniško jezero, po katerem je kraj dobil ime. Zelo privlačna sprehajalna točka je tako med domačini, kot tudi med turisti. Ob jezeru je gostišče, kjer se lahko okrepčamo in nadaljujemo pot proti izviru kisle vode.
Nadaljujemo skozi Zgornje Jezersko proti mejnem prehodu Jezersko. Na križišču zavijemo (pri drugem odcepu po Planšarskem jezeru) levo proti Ankovi domačiji in takoj za mostičkom na levi strani zagledamo korito, kjer si lahko iz lepe naravne skulpture natočimo svežo Jezersko slatino.
Izvir kisle vode oziroma tako imenovane "jezerske slatine" so sprva uporabljali za oskrbo turistov, vendar se je izvir zaradi več tektonskih premikov kasneje pomešal z navadno pitno vodo. Strokovnjaki, ki so ga začeli ponovno preiskovati, so ugotovili, da vsebuje veliko manganovih in amonijevih snovi. Take mineralne vode dotlej pri nas v Sloveniji še niso poznali. Zaradi teh snovi je še posebej priporočljiva za zdravljenje bolezni srca ter ožilja. Mineralne vode ni priporočljivo spiti več kot 2dcl na dan.
Nedaleč stran od izvira kisle vode pa se nahajata tudi Ankova slapova. Na slapova opozarja leseni smerokaz. Malo pred vrelcem Jezerske slatine se pot odcepi desno na strmejšo cesto. Po približno 30 minutah vzpona nad levim bregom potoka pridemo po neoznačenem kolovozu pod drugi in nad prvi slap.
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
16 Sep 2016 22:51 |
|
|
|
Danes je 25 Nov 2024 22:09 | Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
|
Stran 1 od 3
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
|
|