|
Stran 4 od 9
|
Avtor |
Sporočilo |
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
Dolgodlaki Belgijski ovčar - Tervueren
Originalno ime pasme (angleško ime)
Chien de Berger Belge (Belgian Shepherd Dog) Tervueren
FCI skupina
1. FCI skupina - Ovčarski in pastirski psi (razen švic. planšarskih psov)
številka FCI standarda: 15
Velikost pasme
Velika pasma.
Velikost (samci): 60 - 66 cm
Velikost (samice): 56 - 62 cm
Teža (samci): 25 - 30 kg
Teža (samice): 20 - 25 kg
Teža mora biti proporcionalna glede na višino psa.
Življenjska doba pasme
12 - 14 let.
Zgodovina pasme
O izvoru pasme belgijski ovčar ni podatkov, na razpolago je le nekaj skopih informacij. Pred 1891 so belgijske ovčarje pastirji in kmeti uporabljali predvsem kot delovne pse, zato ni bilo poudarka na vzreji rodovniških predstavnikov pasme.
Pasmo kot tako so ustanovili veterinar prof. Dr Reul, L Van der Sinckt in L Huyghebaert. 29. septembra 1891, ko so v Bruslju ustanovili Klub Belgijskih Ovčarjev. V istem letu 15. novembra je bilo organizirano prvo srečanje., na veterinarski kliniki v Cureghem-u. Iz različnih delov Belgije je bilo predstavljenih 117 psov, med katerimi je bil določen tipičen predstavnik pasme. 40 psov je bilo izbranih za nadaljno vzrejo, vsi so si bili tipične anatomske zgradbe, pojavljale so se razlike v dolžini, teksturi in barvi dlake.
Naslednje leto je bila organizirana 1. specialna razstava za Belgijske ovčarje, kjer so pse različnih barv in tipa dlake razvrstili v tri osnovne podvrste in jih opisali v standardu :
1. dolgodlaki belgijski ovčar
2. resasti belgijski ovčar
3. kratkodlaki belgijski ovčar
Standard se je še nekoliko spreminjal do današnjega, kjer so opisane vse štiri danes poznane podvrste (Tervueren, Groenendael, Malinois in Laekenois).
Tervueren :
Je belgijski ovčar, ki spada med »ostale barve« in so ga dolgo obravnavali kot dodatek k Groenedaelom. Obe dolgodlake različice izvirata iz istih prednikov in se razlikujeta le po barvi. Začetek vzreje tervuerenov sega v vas Tervueren, kjer je M.F.Corbeel okoli leta 1895, s svojima dolgodlakima psoma »fawn« barve (Tom in Poes) ustanovil podvrsto. Njuna potomka Miss je dala z Duc de Groenendaelom , psa Milsart, ki je v letu 1907 postal prvi šampion in je odigral odločilno vlogo v dograditvi tipa Tervueren.
Groenedael in Tervueren imata skupni izvor.
Opis (videz) pasme
Dlaka je v lahko v več odtenkih rdeče, rjave ali sive s črno prevleko. Značilna je dvojna pigmentacija dlake, pri čemer so konice vsake dlake temneje obarvane. Pri zrelih psih je značilno temnenje dlake posebej na ramenih, hrbetu in rebrih.
Črna obrazna maska ne presega linije oči, dosega pa tudi uhlja. Na repu je temnejša ali črna konica. Majša bela lisa je dovoljena na prsih, med blazinicami na nogah in na konicah zadnjih noga. Pojavlja se lahko tudi sivina (frosting) na gobcu.
Po 18-tih mesecih, izprane barve ali preveč temna barva naddlake ni zaželena.
Od ostalih pasem jih razlikuje ponosna drža. Glava je elegantna z daljšim gobcem, uhlja sta majhna in trikotna. Oči temne, mandljaste oblike z živahnim, vprašujočim pogledom.
Telo kompaktno in kvadratno.
Temperament pasme
Belgijski ovčarji - Tervueren-ni (izgovorjava: Tervjuren) so živahni, inteligentni, uravnovešeni in ponosni psi.
So izredno navezani na svojega vodnika in so dobri čuvaji svojega ozemlja.
Tervuereni, ki odraščajo z otroci so odlični družinski psi in spremljevalci.
Psi, kupljeni pri nepreverjenih vzrediteljih /nepreverjenega porekla, so lahko velikokrat plašni in agresivni.
Treniranje pasme
Tevuereni so izredno inteligentni in učljivi psi, nekoliko bolj občutljivejši kot kratkodlaka različica, ob grobem ravnanju se lahko zaprejo vase.
Že mladiči potrebujejo veliko socializacije ter uravnovešeno in dosledno šolanje.
Uspešno tekmujejo v različnih pasjih športih.
Predvsem blestijo v agility-ju, ker so izredno hitri in okretni. Odlične rezultate dosegajo tudi na različnih stopnjah poslušnosti ter v frizbiju.
Z jasno postavljenimi mejami in nežno roko so prekrasni psi, ki odlični spremljevalci.
Nega pasme
Dlaka je nezahtevna. Zadošča tedensko krtačenje za vzdrževanje, nekoliko več nege je potrebno ob menjavi dlake (2xletno).
Tervuereni, kot ostale različice belgijskih ovčarjev ne oddajajo vonja.
Zdravje pasme
Belgijski ovčarji so zaradi svoje lahke in harmonične konstitucije izredno zdrava pasma. Nimajo težav s sklepi.
Nimajo dedno prirojenih bolezni, v zadnjem času se pri določenih paritvenih kombinacijah pojavlja ideopatska epilepsija. Vse pogosteje pa psi obolevajo za določenimi vrstami raka - rak na želodcu (kjer je dedna komponenta dokaj velika).
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
02 Feb 2015 10:37 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
Evrazijec
Originalno ime pasme (angleško ime)
Eurasier
FCI skupina
5. FCI skupina - Špici in pratipski psi
številka FCI standarda: 291
Velikost pasme
Srednje velika pasma.
Velikost (samci): 52 - 60 cm
Velikost (samice): 48 - 56 cm
Teža (samci): 23 - 33 kg
Teža (samice): 18 - 26 kg
Življenjska doba pasme
12 - 15 let.
Zgodovina pasme
IZVOR: Nemčija.
Malo je pasem o kateri bi vedeli skoraj vse, od nastanka, križanja do priznanja mednarodne kinološke zveze. Pasma evrazijec je ena izmed teh pasem. Pri nastajanju pasme so sodelovali strokovnjaki, ki so želeli narediti pasmo z najboljšim karakterjem. Najprej je Julius Wipfel,(po ideji Konrada Lorenza) že leta 1960 v Weinheimu naredil novo pasmo Wolf-Chow (kombinacija parjenja med nemškim volčjim špicem in čov čovom). Wolf-Chow pa je bil nato leta 1972 parjen še s samojedom.
Ker čov čov spada med azijske špice, volčji špic pa med evropske je pasma dobila novo ime EUR-ASIER. Pasma je bila registrirana in priznana od FCI že leta 1973. Namen križanja je bil da bi združili pozitivne lastnosti vseh 3 pasem: močno fizično konstrukcijo, visoko plodnost in nizko nagnjenje k lovu nemškega volčjega špica, hladnokrvnost, potrpežljivost in strpnost do nečlanov družine čov čova in zdrav kožuh, živahnost in prijazno naravo samojeda.
Opis (videz) pasme
Evrazijec je srednje velik pes s pokončnimi, trikotnimi uhlji.
Po vsem telesu ima zelo gosto poddlako, krovna dlaka pa je srednje dolga. Dovoljene so različne barve, prepovedana pa je bela in jetrna barva.
Kožuh je odporen na umazanijo in enostaven za vzdrževanje. Ni nagnjen k debelosti, potrebuje 2 do 3 sprehode dnevno.
Temperament pasme
Je samozavesten, miren, uravnovešen pes z visokim pragom vzdraženja, pozoren in čuječ, se zelo malo oglaša, zelo je navezan na svojo družino, do tujcev pa je ponavadi zadržan, vendar ne agresiven. Ima zelo malo razvit lovski nagon.
Primeren je tako za družine kot za starejše ljudi, vendar ne želi biti dolgo sam. Zelo težko prenaša dolgo odsotnost od družine. Primeren je za bivanje v stanovanju, nikakor pa ni primeren za bivanje v pesjaku. Ne sme biti izoliran od družine.
Treniranje pasme
Tako kot vsaka pasma je tudi evrazijec primeren za šolanje, v tujini je več predstavnikov pasme trenira agility, zaradi svoje velikosti je primeren tudi za delo kot reševalni pes. Ker je evrazijec zelo potrpežljiv in prijazen pes je primeren tudi za terapevtskega psa. Pri vzgoji moramo biti dosledni, seveda mora vzgoja temeljiti na nagrajevanju, nikakor na prisili.
Nega pasme
Pasma ni zahtevna, evrazijci imajo gosto poddlako in dvakrat letno menjajo dlako, zato jih je potrebno v tem času izdatneje česati. Drugače jih je potrebno enkrat tedensko. Za to potrebujejo posebno krtačo ali glavnik. Mladiče je potrebno česati pogosteje, da se navadijo česanja. Vsake toliko časa je treba preveriti oči in ušesa. Kopamo jih po potrebi, večina jih obožuje vodo.
Zdravje pasme
Z križanjem pasem so želeli strokovnjaki narediti ne samo lepo, karakterno pasmo ampak so stremeli tudi k temu, da bi bila pasma izredno zdrava. Pasemski klubi želijo imeti kontrolo zato si želijo, da bi bilo pregledanih čim več predstavnikov pasme.
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
02 Feb 2015 10:40 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
Foksterier - resasti
Originalno ime pasme (angleško ime)
Fox Terrier (Wire)
FCI skupina
3. FCI skupina - Terierji
številka FCI standarda: 169
Velikost pasme
Majhna pasma.
Velikost (samci): do 39 cm
Velikost (samice): malo manjše
Teža (samci): 8,25 kg
Teža (samice): nekaj manj
Življenjska doba pasme
14 - 16 let
Opis (videz) pasme
Barve: bela z rumenorjavimi črnimi ali črno-rumenorjavimi lisami po glavi telesu in korenu repa
Dlaka: resasta, gosta, trda, skodrana
Treniranje pasme
Z uporabo pozitivne motivacije je pasma primerna za šolanje. Lahko jih naučimo vsega a je pri tem potrebna potrpežljivost in iznajdljivost, saj hitro izgubijo motivacijo.
Zdravje pasme
očesna in kostna obolenja, gluhost in golšavost
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
02 Feb 2015 10:42 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
Francoski buldog
Originalno ime pasme (angleško ime)
Bouledogue français (French Bulldog)
FCI skupina
9. FCI skupina - Družni psi
številka FCI standarda: 101
Velikost pasme
Majhna / srednje velika pasma.
Teža (samci): 8 - 14 kg
Teža (samice): 8 - 14 kg
Življenjska doba pasme
10 - 12 let
Zgodovina pasme
Francoski buldog se pojavil sredi 19. stoletja v pariški okolici; sicer je to edina pasma, ki je doma iz Pariza.
V 19. stoletju so pariške mesarje spremljali mali dogini, pasma malih dog, ki je dandanes izginila. Po tradiciji so mesarji imeli doge za družbo in to že od srednjega veka.
Doga se je razvila tekom stoletij in posamezni primerki so postali manjši; te male doge se je imenovalo dogini. Moderni dogin bi lahko izgledal kot kakšen mali Bokser.
Prvi primerki niso vedno imeli pokončnih ušes in so jim jih običajno porezali. Takrat je bila progasta barva najbolj iskana.
Leta 1880 je eden prvih rejcev iz Belgije prinesel Loupija, psa s ploščatim nosom. Ta je spočel množico potomcev, med drugimi tudi Rabot de Beaubourga, enega nosilcev pasme.
Med 1888 in 1896 je dejansko obdobje stvaritve »boula«: tedaj se rejci zares zavejo kaj ga razlikuje od toy bulldoga. Leta 1898 v standardu ovržejo zavihana ušesa, ki jih Angleži tako cenijo in se odločijo za »netopirjeva ušesa«. Rodil se je Francoski buldog, pripravljen osvojiti visoko družbo in umetniške kroge. Kmalu so ga odkrili aristokrati. Vse velike dame Belle Epoqua so hotele spremstvo Francoskega buldoga, pasme, ki je vendar izšla iz najrevnejših slojev prebivalstva. Francoski buldog se lahko pohvali s tem, da je bil istočasno ljubljenec aristokratov, vključno z angleškim Kraljem in Carjem vseh Rusij, kot tudi pobalinov.
Paglavec podganar je v najkrajšem času z lesene kočjažke klopi, s pomočjo polmondenih dam, preskočil na oblazinjene naslanjače salonov.
Opis (videz) pasme
Posebna anatomija uvršča francoskega buldoga med male molose. Lep buldog ima nepretirano masiven videz. Glava je široka, oglata, čelo je plosko. Pokončna ušesa, tako imenovana netopirjeva ušesa, ki obrazu podajajo tipičen izraz, so srednje dolga in široka ob nasadišču. Telo je čokato, ga pa ne sme ovirati pri normalnem gibanju.
Barve: progasta, črno-belo lisasta in favn.
Dlaka: kratka, mehka , sijoča.
Temperament pasme
Družaben, prikupen, zelo mil in ljubezniv do otrok, dominanten do drugih živali, primeren za življenje v stanovanju, bistroumen spremljevalec za nešportne ljudi.
Treniranje pasme
Ta pasma zaradi svoje trme ni najbolj primerna za treniranje. Zaradi svoje teže tudi ni najbolj primeren za športne dejavnosti.
Nega pasme
Za vzdrževanje dlake zadostuje redno krtačenje z gumijasto rokavico za ščetkanje in kopel največ enkrat na mesec ali na dva meseca.
Čeprav rad hodi, mu napori ne ustrezajo, tek ali jogging pa škoduje. Ker ne prenaša vročine, ga nikdar ne puščajte v avtomobilu. Zelo se pa rad sonči. Pazite, da se ne pregreje, poleti se izogibajte sprehodom med opoldanskim časom in imejte vedno dovolj vode s seboj, da se odžeja ali ohladi. če ga želite zavoljo sebe in njega obdržati do visoke starosti, mu prizanesite z nepotrebnimi napori.
Zdravje pasme
brahiocefalični sindrom, carski rez
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
02 Feb 2015 10:45 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
Gladkodlaki prinašalec
Originalno ime pasme (angleško ime)
Flat Coated Retriever
FCI skupina
8. FCI skupina - Prinašalci, šarivci in vodni psi
številka FCI standarda: 121
Velikost pasme
Velika pasma.
Velikost (samci): 59 - 61,5 cm
Velikost (samice): 56,5 - 59 cm
Teža (samci): 27 - 36 kg
Teža (samice): 25 - 32 kg
Življenjska doba pasme
8 - 12 let
Opis (videz) pasme
Barve: črna ali jetrna
Dlaka: dolga, gladka, gosta, fina
Treniranje pasme
Ti psi spadajo v skupino najbolj inteligentnih psov. Novih vaj in ukazov se učijo hitreje od ostalih pasem. Imajo veliko energije in ogromno željo ustreči vodniku, zato so izredno ubogljivi in primerni za šolanje.
Zdravje pasme
displazija kolkov, luksacija pogačice
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
02 Feb 2015 10:48 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
Gordon Seter
Originalno ime pasme (angleško ime)
Gordon Setter
FCI skupina
7. FCI skupina - Ptičarji
številka FCI standarda: 6
Velikost pasme
Velika pasma.
Velikost (samci): 66 cm
Velikost (samice): 62 cm
Teža (samci): 29,5 kg
Teža (samice): 25,5 kg
Življenjska doba pasme
10 - 12 let
Opis (videz) pasme
Barve: črna s kostanjevimi ožigi, dovoljena manjša bela lisa na prsih
Dlaka: dolga , svilnata
Treniranje pasme
Z uporabo pozitivne motivacije je pasma primerna za šolanje. Lahko jih naučimo vsega a je pri tem potrebna potrpežljivost in iznajdljivost, saj hitro izgubijo motivacijo.
Zdravje pasme
displazija kolkov, progresivna atrofija mrežnice, motnja delovanja ščitnice
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
02 Feb 2015 10:52 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
Havanec (Havanski bišon)
Originalno ime pasme (angleško ime)
Havanese (Bichon havanais)
FCI skupina
9. FCI skupina - Družni psi
številka FCI standarda: 250
Velikost pasme
Majhna pasma.
Velikost: 23 - 27 cm
Toleranca: 21 - 29 cm
Teža: 4 - 6 kg
Življenjska doba pasme
14 - 16 let.
Zgodovina pasme
Havanski bišon spada v družino bišonov, ki so že mnogo stoletij znani po celi Evropi. V to družino spadajo: Havanski bišon, Maltežan, Kodrasti bišon, Bolonjec, Mali levji pes in Coton de Tulear.
Francoska beseda Bichon pomeni »puhasti pes«, sčasoma pa je postal izraz »bišon« sinonim za psa, ki ima vedno dolgo dlako in je zlasti spremljevalec človeka. Bišoni imajo dolgo vzrejno linijo. Ugotovili so, da so bili poznani že v stari Grčiji. Eno stoletje kasneje so se pojavili v vseh deželah Sredozemlja in so bili v obdobju renesanse v Evropi zelo moderni. V 15. in 16. stol., v času španske kolonizacije, so Španci s pomočjo svojih flot osvojili in kolonizirali zelo velike dele novega sveta in tako prenesli bišone v druge kraje sveta.
Bišoni, ki so jih prinesli na Kubo, so se navadili na klimo in prehrano na otoku. Bili so zelo mali psi z belo dlako svilnate strukture, imenovani Blanquito de la Habana. HAVANSKI BIŠON je rezultat križanja med Blanquitom de la Habana in pudljem v 19. stol..
Politični dogodki na Kubi so vodili v popolno izginotje starih krvnih linij Havancev na Kubi, le nekaj psov je bilo uspešno pretihotapljenih iz Kube in njihovi potomci so preživeli v ZDA s pomočjo izkušene ameriške vzrediteljice Dorothy Goodale, ki je začela svoje delo z enajstimi pretihotapljenimi havanskimi bišoni. Prvi potomci so se pojavili leta 1974 in tako se je pasma ohranila.
Čez nekaj časa so začeli vzreditelji izvažati pse v Evropo. Danes je Havanski bišon poznan v večini evropskih držav in hitro pridobiva popularnost, tako zaradi svoje redkosti, kot tudi zaradi svojih kvalitet, zaradi katerih ni samo ljubek razstavni pes, ampak tudi odličen spremljevalec in pes za igro.
Opis (videz) pasme
Havanec je čvrst, majhen pes krajših nog, živahen, hiter in zelo gibčen. Ima precej velike oči mandljeve oblike, temne barve in prijaznega izraza. Njegova dlaka je dolga 12-18 cm, bogata, mehka, gladka ali valovita, nima vonja in se ne menja. Najbolje jo je pustiti v naravni dolžini. Barve dlake: bela, črna, kremna, siva, zlata, vsi rjavkasti odtenki. Vse barve so lahko z lisami ali brez.
Temperament pasme
Je ljubeč, nežen in odziven, radoveden, šarmanten in igriv.
Ljubitelji so navdušeni nad njegovo veselostjo, ki s starostjo ne pojenja.
Rad ima otroke in je odličen družabnik pri igri.
Havanski bišon že s samo prisotnostjo razveseljuje svoje lastnike in to počne z izjemno prilagodljivostjo.
Primeren je za začetnike.
Treniranje pasme
Je izjemno bister in hitro učljiv zelo ubogljiv kuža, ki se z navdušenjem uči novih veščin. Lahko se preizkusite v Agilityju ali Dog Dancingu. Vse te aktivnosti še poglabljajo vez med lastnikom in psom.
Koristno je obiskati pasjo šolo, saj vsak pes, velik ali majhen, potrebuje pravilno vzgojo.
Nega pasme
Njegova dlaka ni vedno praktična za vzdrževanje, zahteva redno česanje. Za hišne ljubljenčke ga lahko ostrižemo zaradi lažje nege. Za razstavne pse mora biti dlaka v naravni dolžini. Česanje je potrebno vsaj dvakrat na teden, kopanje pa vsake 6 do 8 tednov.
Redno je treba pregledovati oči in ušesa. Če ušesa niso čista, je nagnjen k vnetjem ušes.
Zdravje pasme
Pogostih bolezni ni.
Zelo redko povzroča alergije pri ljudeh.
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
02 Feb 2015 10:54 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
Hovawart
Originalno ime pasme (angleško ime)
Hovawart
FCI skupina
2. FCI skupina - Pinči, šnavcerji, molosoidi in švicarski planšarski psi
številka FCI standarda: 190
Velikost pasme
Velika pasma
Velikost (samci): 63 - 70 cm
Velikost (samice): 58 - 65 cm
Življenjska doba pasme
13 - 15 let
Opis (videz) pasme
Barve: blond, črna, črno-rjava
Dlaka: rahlo valovita, skoraj groba dolga dlaka
Treniranje pasme
Pasma je zelo primerna za šolanje. Hitro se učijo novih vaj. Zelo radi sodelujejo s svojim vodnikom.
Zdravje pasme
Brez večjih težav.
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
02 Feb 2015 10:58 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
Hrvaški ovčar
Originalno ime pasme (angleško ime)
Hrvatski Ovcar (Croatian Sheepdog)
FCI skupina
1. FCI skupina - Ovčarski in pastirski psi (razen švic. planšarskih psov)
številka FCI standarda: 277
Velikost pasme
Srednje velika pasma.
Velikost (samci): 40 - 50 cm
Velikost (samice): 40 - 50 cm
Teža (samci): 15 - 20 kg
Teža (samice): 15 - 20 kg
Življenjska doba pasme
12 - 14 let
Zgodovina pasme
Videz hrvaškega ovčarja se ni mnogo spreminjal od 14. stoletja. Pasmo tudi strokovnjaki težko ločijo od madžarskega mudija in pulina, saj so si pasme zelo podobne, tako vizualno kot karakterno.
Opis (videz) pasme
Barva: črna
Dlaka: po telesu dolga do 14cm, mehka, valovita do skodrana, na obrazu in tacah kratka.
Hrvaški ovčar je na spodnji meji srednje velikih psov. Osnovna barva je črna, dovoljene so manjše bele oznake na tacah, prsih in pod vratom. Značilna je kratka dlaka na obrazu in tacah.
Temperament pasme
Živahen, pozoren, skromen in lahko učljiv pes. Zelo vdan svojemu vodniku, pogumen in zanesljiv, nezaupljiv do tujcev.. Zelo temperamenten pes, vedno pripravljen na akcijo. Ob neprimerni vzgoji selahko razvije prekomerno lajanje in napadalnost. Dober čuvaj.
Treniranje pasme
Hrvaški ovčar ima močan pašni nagon, uporaben je za pašnjo vseh vrst domačih živali in različne pasje športe. Je lahko učljiv, potrebuje pa dovolj aktivnosti in dobrega vodjo. Nujna je zgodnja socializacija.
Nega pasme
Dlaka hrvaškega ovčarja je zelo nezahtevna. Zadostuje občasno krtačenje.
Zdravje pasme
Brez večjih težav.
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
02 Feb 2015 11:01 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
Irski mehkodlaki pšenični terier
Originalno ime pasme (angleško ime)
Irish Soft Coated Wheaten Terrier
FCI skupina
3. FCI skupina - Terierji
številka FCI standarda: 40
Velikost pasme
Srednje velika pasma.
Velikost (samci): 46 - 48 cm
Velikost (samice): malo manj
Teža (samci): 18 - 20,5 kg
Teža (samice): nekaj manj
Življenjska doba pasme
10 - 15 let
Opis (videz) pasme
Barve: vsi odtenki med svetlo pšenično in rdeče zlato barvo
Dlaka: dolga in mehka
Treniranje pasme
Z uporabo pozitivne motivacije je pasma primerna za šolanje. Lahko jih naučimo vsega a je pri tem potrebna potrpežljivost in iznajdljivost, saj hitro izgubijo motivacijo.
Zdravje pasme
Nima večjih težav.
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
04 Feb 2015 10:01 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
Irski Seter
Originalno ime pasme (angleško ime)
Irish Red Setter
FCI skupina
7. FCI skupina - Ptičarji
številka FCI standarda: 120
Velikost pasme
Velika pasma.
Velikost (samci): 58 - 67 cm
Velikost (samice):55 - 62 cm
Življenjska doba pasme
12 - 15 let
Opis (videz) pasme
Barve: mahagonijevo rdeča brez črne
Dlaka: dolga , svilnata
Treniranje pasme
Z uporabo pozitivne motivacije je pasma primerna za šolanje. Lahko jih naučimo vsega a je pri tem potrebna potrpežljivost in iznajdljivost, saj hitro izgubijo motivacijo.
Zdravje pasme
displazija kolkov, težave z okostjem in očmi, vodenoglavost
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
04 Feb 2015 10:03 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
Irski terier
Originalno ime pasme (angleško ime)
Irish Terrier
FCI skupina
3. FCI skupina - Terierji
številka FCI standarda: 139
Velikost pasme
Srednje velika pasma
Velikost : okrog 45 cm
Teža (samci): 12,25 kg
Teža (samice): 11,4 kg
Življenjska doba pasme
10 - 14 let
Opis (videz) pasme
Barve: rdeča
Dlaka: trda, resasta z mehko podlanko
Treniranje pasme
Za uspešno šolanje te pasme, potrebujete pozitivno motivacijo in veliko mero potrpežljivosti. Z izkušnjami ter iznajdljivosto pri ohranjanju motivacije lahko tudi to pasmo uspešno izšolate.
Zdravje pasme
ledvični kamni, ekcemi, plešavost, deformacija blazinic na šapah
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
04 Feb 2015 10:05 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
Irski volčji hrt
Originalno ime pasme (angleško ime)
Irish Wolfhound
FCI skupina
10. FCI skupina - Hrti
številka FCI standarda: 160
Velikost pasme
Zeloooo velika pasma.
Velikost (samci): nad 79 cm
Velikost (samice): nad 71 cm
Teža (samci): nad 54,5 kg
Teža (samice): nad 40,5 kg
Življenjska doba pasme
6 - 8 let
Opis (videz) pasme
Barve: siva, progasta, rdeča, črna, bela, kremna
Dlaka: trda, groba, nepremočljiva
Treniranje pasme
Za uspešno šolanje te pasme, potrebujete pozitivno motivacijo in veliko mero potrpežljivosti. Z izkušnjami ter iznajdljivosto pri ohranjanju motivacije lahko tudi to pasmo uspešno izšolate.
Zdravje pasme
displazija kolkov, težave s kostmi in sklepi, srčne bolezni, zasuk želodca, dedna ohromelost zadnjega dela telesa
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
04 Feb 2015 10:07 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
Jack Russell terier
Originalno ime pasme (angleško ime)
Jack Russell Terrier
FCI skupina
3. FCI skupina - Terierji
Velikost pasme
Majhna pasma.
Velikost : 25 - 30 cm
Teža : 5 - 6 kg
Življenjska doba pasme
15 let ali več
Treniranje pasme
Za uspešno šolanje te pasme, potrebujete pozitivno motivacijo in veliko mero potrpežljivosti. Z izkušnjami ter iznajdljivosto pri ohranjanju motivacije lahko tudi to pasmo uspešno izšolate.
Zdravje pasme
Brez večjih težav.
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
04 Feb 2015 10:11 |
|
|
Mevki
Administrator
Pridružen/-a: 25.07. 2006, 11:57
Prispevkov: 8296
Kraj: Avstralija
|
Japonski špic
Originalno ime pasme (angleško ime)
Nihon Supittsu (Japanese spitz)
FCI skupina
5. FCI skupina - Špici in pratipski psi
številka FCI standarda: 262
Velikost pasme
Višina (samci): 30-38 cm
Višina (samice): nekaj cm nižje od samcev
Teža: 5-10 kg
Življenjska doba pasme
12 let.
Zgodovina pasme
Izhaja z Japonske.
Japonski špic naj bi izviral iz velikega belega nemškega špica, ki naj bi bil na Japonsko pripeljan okoli leta 1920 prek Sibirije in severne Kitajske. Leta 1921 so pasmo prvič predstavili na pasji razstavi v Tokiju. Kasneje so bele špice uvozili na Japonsko tudi iz Kanade, Avstralije, Kitajske in ZDA. Potomce teh psov so križali med seboj in po 2. Svetovni vojni je Japonska kinološka zveza izdala pasemski standard, ki velja še danes.
Opis (videz) pasme
Japonski špic je prekrit z bujno snežno belo dlako, ima ošiljen smrček, trikotna pokončna ušesa in košat rep, nošen na hrbtu.
Temperament pasme
Je vesel in sipmatičen hišni pes. Zelo pameten in navezan na svojega gospodarja. Do tujcev je nezaupljiv.
Treniranje pasme
Z uporabo pozitivne motivacije je pasma primerna za šolanje. Lahko jih naučimo vsega a je pri tem potrebna potrpežljivost in iznajdljivost, saj hitro izgubijo motivacijo.
Nega pasme
Dlako pogosto krtačimo , le redko ga kopamo.
Zdravje pasme
Relativno zdrava pasma.
_________________ Skromnost je vrlina vsakega človeka!
|
04 Feb 2015 10:14 |
|
|
|
Danes je 25 Dec 2024 20:19 | Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
|
Stran 4 od 9
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
|
|